Litina nepatří jen do strojírenství, nýbrž i do kuchyně

Pojmem litina se označují různé slitiny železa s uhlíkem a dalšími doprovodnými prvky. Podmínkou je, že procento uhlíku převyšuje 2,14 %, další příměsi specifikované není. Například do tvárné litiny se přidává hořčík. V kuchyni se ovšem setkáte spíše s pojmy přírodní a smaltovaná litina.

Litina má velké využití ve strojírenství. Vyrábí se z ní odlitky, háky, montážní klíče a jiné nářadí, různé součástky. Je totiž velmi odolná vůči teplotě a tlaku, zároveň má nízkou pružnost, je tedy křehčí než oceli. V kuchyni se využívá zejména proto, že se zahřívá rovnoměrně a teplotu si drží i pod kusem studeného masa. Litinovou pánev krásně rozpálíte i bez tuku.

Jak vzniká litina, potažmo litinové nádobí?

Litina se vyrábí roztavením železné rudy či surového železa a přidáním slitin. Každá slévárna litiny k tomu potřebuje speciální výbavu, šachtovou pec zvanou kuplovna. Pak se tato tekutá směs odlije do forem a nechá se ztuhnout. Odborníci, například z firmy UCB Technometal, která je jednou z největších obchodních společností s litou litinou, by vám ještě prozradili, že existuje několik tříd tvrdosti. Od nich se odvíjí další vlastnosti jako tepelná vodivost, tvárnost apod. Ty jsou však důležité zejména ve strojírenství.

Zřejmě pro vás tedy už není překvapením, že i litinové nádobí vzniká odléváním do pískových forem. Přírodní litina se pak nechává tak, jak je, zatímco ta smaltovaná se potáhne minerální glazurou. Tím lze dosáhnout i různých barev, protože přírodní litina je černá. Tedy až na výjimky – na šedou litinu. Slévárna šedé litiny přidává do šedého surového železa ocelový šrot, koks, vápenec a staré zlomkové slitiny.

Litinové nádobí i na indukci

Litinové nádobí používaly už naše babičky a nejspíš ho budou využívat i naše děti. Litina je totiž vhodná na všechny typy sporáků, a to i na indukční desky. Dá se dát dokonce do trouby, pokud není doplněno dřevěnými madly. Smaltovaná litina, která je hladká, se může mýt v myčce. Ta přírodní ovšem ne. Neměli byste ji ani drhnout od mastnoty, mohla by začít povrchově rezivět.

Snad jedinou nevýhodou je hmotnost. Litinové nádobí je kvůli masivnímu dnu těžké. Jinak ale není důvod si ho do své kuchyně také nepořídit!

Podobné příspěvky