| |

Díky vintage stylu si zařídíte byt velmi levně

Vintage styl v bydlení není jen zajímavou designovou vychytávkou, díky které si můžete zařídit byt pohodlně, osobitě a bez skandinávské unifikace. Jde taky o způsob, jak si své vysněné bydlení zařídit mnohem levněji a bez velkých půjček. Jenže, co je vlastně vintage styl? Co sem lze zařadit? A co už je spíše retro?

Vintage je klasika

Slovo vintage je označením pro něco starého nebo klasického. Je to označení věcí, které přežily v běhu času dodnes. Osvědčily se a lidé je stále používají, přestože moderní technologie nabízejí už mnohé jiné možnosti.

Čím jsou tyto věci starší, tím více získávají na své hmotné i nehmotné hodnotě. Nejvíce hodnotné jsou samozřejmě pro své majitele, kteří mívají tyto věci navázány na osobní vzpomínky, zážitky, zajímavá životní období.

Jsou ovšem i věci, které jejich majitelé s ničím spojeny nemají, případně si je nemohou ponechat, a tak s nimi šupajdí do bazaru. Tady si je mohou jiní lidé pořídit – většinou za nízké ceny. Ovšem pozor, vintage styl si mnozí nekupují jen proto, že jde o věci levné a z bazaru, ale také proto, že prostě jde o věci s příběhem, s osobitým stylem a kouzlem.

Vintage jsou 20. – 70. léta minulého století

Alespoň tak je termín vintage vnímán současnými interiérovými designéry, kteří i ze staré a omšelé věci dokáží dostat její neopakovatelné kouzlo. V našich zemích bývá hranice vintage ukončena už počátkem padesátých let, kdežto ve Skandinávii se za vintage považují i sedmdesátky a do tohoto stylu i období se tu lidé opravdu rádi vracejí.

Vintage věci jsou v interiéru ty opravdu staré, původní. A když nejde o celou věc, protože už celá nepřežila, tak se pro vintage interiér použijí alespoň původní, originální prvky, kterým se díky tomu vdechuje nový život.

Kdo využije vintage?

Jak už jsme naznačili v úvodu, vintage styl se bude líbit jednak každému, kdo touží po útulném a současně originálním a osobitém bydlení. Ale také každému, kdo potřebuje ušetřit každou korunu a využít jednak staré věci z půdy anebo i levné koupě z bazaru.

Na pokrytí nákladů na koupi starších bazarových věcí totiž může stačit i některý z typů nebankovní půjčky bez registru. Jde o půjčky s nízkým objemem, které na účtu přistanou poměrně rychle a bez komplikací. Pak už stačí jen starší nábytek nebo doplňky očistit, případně trochu renovovat. A pokud to zvládneme doma sami, vyjde to také na rozumné částky.

Jak použít vintage tak, abyste byli spokojení?

Pokud se obáváte uplatnění starších vintage věcí, tak jen dodržte těchto sedm pravidel, které vám pomohou vybudovat styl vaší domácnosti do super výsledku:

  1. zvolte si své období a styl
  2. zvolte ústřední bod každé místnosti, od nějž se budou ostatní místa odvíjet
  3. u hlavních nábytkových kusů se soustřeďte na kvalitu
  4. hledejte dřevo, kůži, porcelán, měď, sklo, smalt anebo kov
  5. doplňky zpočátku vybírejte s rezervou, raději méně než více
  6. barevně byste se měli dostat spíše ke světlejším neutrálním tónům šedé, béžové, pískové, k pastelové zelené, modré či růžové.
  7. soustřeďte se na bytelnější kusy, unikátní nábytkové solitéry a upravte je zejména patinováním.

S vintage si vyhrají hlavně detailisté

Vintage styl otevírá ohromný svět detailu, kterým můžete při dotváření interiéru dekoracemi věnovat zvýšenou pozornost. Co například úchytky, obrázky v patinovaných rámečcích, nástěnné věšáčky, dobové rámy pro zrcadla, svícny, plechové reklamní cedule, dekorační ptačí klícky či třeba staré knihy v původních přebalech?

Jistě se sejde i porcelán po babičce, mosazné nebo keramické pečící formy, smaltované chlebníky, mosazné hmoždíře. Jediné, co musíte zvládnout, je vyvarovat se přeplácanosti, abyste nepotlačili kouzlo obyčejných věcí, na nichž je celý vintage styl založen.

Podobné příspěvky