Vybavení dodávky: několik tipů na cesty

Cestování v dodávce znamená jistou svobodu, můžete vyrazit, kam se vám zrovna zachce. A cestovat se dá i s dětmi. Nicméně v dodávce máte jen omezený prostor, a proto je důležité zvážit, jaké vybavení dodávky zvolit. Co všechno budete na cestách potřebovat? 

Základní výbava každé obytné dodávky

Spací pytle

Kvalitní spací pytel, ve kterém vám nebude zima ani vedro, by neměl chybět v žádné dodávce. Peřiny jsou sice pohodlné, ale oproti spacáku velmi nepraktické. Spací pytel jednoduše sbalíte. Obzvlášť máte-li v dodávce skládací postel, peřiny vám budou jen zabírat místo. 

Tip: Přečtěte si, jak vybrat spacák.

Dobře zvolená zavazadla

V dodávce nebývá tolik místa, abyste převáželi kufry. Snadnější je pořídit si organizéry nebo praktické cestovní tašky, které na rozdíl od kufrů nezaberou tolik místa. A pokud v nich máte jen oblečení, dají se snadno vmáčknout kamkoliv. Variantou jsou také plastové boxy.

Kempovací stůl a židle

Některé obytné dodávky mají sice stůl a sezení v rámci výbavy auta, ale přece necestujete, abyste čas trávili uvnitř. Proto by v základní výbavě neměly chybět ani kempovací stůl s židlemi. Jsou skladné a za hezkého počasí je rozbalíte venku, kde si užijete čerstvý vzduch a třeba i s vínem a dobrým jídlem budete pozorovat západ slunce. 

Kempovací elektrická přípojka a kabel

V Česku už jste se možná setkali s pojmy jako antoníček či totem, které v kempech označují odběrná místa. V nich se setkáte s běžnými přípojkami, tak jak je znáte z domu, a také s tzv. CEE přípojkami – ty jsou povinné dle evropské normy, a proto je obvykle najdete ve všech kempech v Evropě. 

CEE přípojky využívají 3pólové zástrčky, jsou modré – označují napětí v rozsahu 200–250 V. Když pořizujete kabel, myslete na to, aby byl o minimální tloušťce 2,5 mm2. Užší kabely nejsou ve venkovních kempech povolené. Vhodné jsou pak kabely s gumovým vedením, které jsou odolné vlivům počasí. Celková délka kabelu by měla být alespoň 25 metrů.

Plynová bomba

Bez plynu toho moc neuvaříte. Pořizovací cena kempingové bomby může být trochu vyšší, ale jak ji jednou máte, už ji stačí pouze doplňovat. Na ni snadno napojíte hořák. 

Vyrovnávací nájezdy

Nejen pro pohodový spánek potřebujete zaparkovat na rovném místě. To však ani v kempech není vždy možné, a tak vám tento problém pomohou vyřešit vyrovnávací nájezdy. Rozhodně by neměly chybět v žádné dodávce. 

Skládací kbelík

Skládací kbelík má nepřeberné možnosti využití a sami uvidíte, že na cestách je k nezaplacení. Od přenášení věcí přes napouštění vody až po praní – je to věc, za kterou budete ve své dodávce opravdu rádi. 

Čelovky

Ať už přijede do kempu za tmy a potřebujete světlo k vybalování, nebo nechcete ve tmě chodit na záchod, na to vše a mnohé další využijete čelovku. Proto by minimálně jedna čelovka ve vaší výbavě na cesty neměla chybět. Je to rozhodně praktičtější než si svítit mobilem

Rohožka

Říkáte si, opravdu je tohle něco, co v dodávce potřebuji? Odpověď zní ano. Pokud se chcete vyhnout zanášení bláta, mokra a prachu vůbec do interiéru svého auta, je rohožka velmi praktická věc, jak toho docílit.

Vybavení dodávky, které oceníte v kuchyňce

Kempingový vařič

Vařič je při kempování nezbytnost. Obzvlášť, když ho nemáte v dodávce na pevno, ale můžete ho vynášet ven. Ono vařit uvnitř auta je určitě pohodlné, především, když prší. Ale usmažit si na pánvi cibulku, přidat třeba indické koření a pak maso: je to vzduch, ve kterém chcete spát? 

Skládací misky

Není nad to ušetřit tolik místa, kolik je možné. To vám umožní i skládací misky. Obvykle je vyrábějí ze silikonu, což má další výhodu v tom, že jsou prakticky nerozbitné. 

Zavírací nože

Mít v dodávce klasické nože není zrovna efektivní. Vsaďte na ty zavírací. Jsou bezpečné, skladné a můžete s nimi vyrazit třeba i na houby. 

Hygiena při cestování dodávkou

Než se vrhneme na samotné vybavení týkající se hygieny, neměli bychom zapomenou ani na lékárničku. Obzvláště, cestujete-li do zahraničí, kde se mohou léky jmenovat jinak, bude se vám hodit zásoba z Česka. Ibalgin, paralen, náplasti nebo léky na průjem se budou hodit jako bonus ke standartně vybavené autolékárničce. 

Mnohem větší možnosti pro kempování s dodávkou máte, když se nemusíte spoléhat na záchody či sprchu v kempu. 

Chemický záchod 

Pokud nemáte v dodávce přímo zabudovaný záchod, velmi praktickým řešením je chemický záchod. Zastrčíte ho do skříňky nebo pod postel a když bude potřeba, máte ho hned po ruce. 

Sprcha v dodávce

Někdo si umístí sprchu přímo do auta, jiní s menšími dodávkami volí přídavnou sprchu. Ta se dá připevnit k zádi nebo boku dodávky. Někteří také využívají obyčejnou hadici, kterou napojí na zdroj vody v autě. K dostání jsou i propracovanější systémy, třeba sprcha s pumpou, která se dá napojit na USB.

Spací potřeby do dodávky

Spací pytle jsou samozřejmostí, a rozhodně patří do základní výbavy dodávky, proto jsme je zmínili hned na začátku. Je tu ale i pár dalších věcí, které vám zpříjemní spaní v autě. 

Clony a roletky do dodávky

Roletky jsou v dodávce skvělé nejen jako způsob, jak si zařídit soukromí – zvědaví cestovatelé často do dodávek nakukují – ale také jako ochrana před ranním sluncem, které by vás mohlo vzbudit příliš brzy. Když nejsou roletky, hodí se minimálně clony. 

Polštáře a deky

Mít podloženou hlavu kvalitním polštářem si můžete dovolit i v dodávce. Nemusíte zrovna kupovat ty velké vhodné do postele, ale určitě si vystačíte s menším polštářem, který nezabere tolik místa. 

Na večerní posezení v době chladných večerů se pak vyplatí mít v autě připravenou deku. Ta poslouží i na ležení u vody nebo jako stínítko před sluncem.

Podobné příspěvky