|

Obývací pokoj v jednopokojovém bytě: 5 tipů, jak ho zařídit

Jednopokojové byty jsou charakteristické tím, že neposkytují příliš mnoha místa. Právě proto je důležité vědět, jak je správně zařídit a co do jednotlivých pokojů dát. Kromě základních kusů nábytku jsou klíčové také doplňky. Pro zjednodušení celého procesu jsme si pro vás připravili 5 praktických tipů, jak na to.

Výběr správné sedací soupravy

Základem všech obýváků jsou sedací soupravy. Obvykle zabírají nejvíce místa a jsou dominantním prvkem. Jinak řečeno, každý, kdo do místnosti vejde, si sedací soupravu všimne jako první.

Pokud chcete ušetřit místo, nejlepší jsou modely ve tvaru L. Lze je umístit i do rohu, takže vyplní jinak prázdné místo. Sedačky by měly být také rozkládací. V případě, že by u vás chtěl někdo přespat, poskytnou jedno či dvě lůžka navíc.

Další praktickou možností je úložný prostor, do kterého můžete vložit maličkosti, sezónní dekorace nebo dekorační polštáře.

Stylový konferenční stolek

Druhým důležitým prvkem každého obývacího pokoje je konferenční stolek. Neměl by být příliš vysoký, ať  nepřekáží při sledování televize. Praktická jsou dvoupodlažní provedení nebo modely s úložným prostorem.Velikost konferenčního stolku je čistě na vás. Nesmí zasahovat do prostoru a nemůže vám vadit při procházení. Na trhu naleznete mnoho stolků, a to od masivnějších až k jednodušším. Snažte se vybrat barvu nebo materiál podobný sedačce.

Rada odborníka: Pokud nechcete konferenční stolek, ale potřebujete odkládací místo, existuje příruční stůl. Je charakteristický tím, že je užší a vyšší. Umístit byste ho měli ke stěně, kde nebude překážet. Vždy ale bude po ruce, abyste si na něj mohli odložit sklenici, talíř či mobil.

Myslete zejména na praktičnost

Jednopokojový byt je malý, proto je v něm potřeba šetřit místo všude, kde se dá. Když budete vybírat doplňky a nábytek, zaměřte se na praktické funkce. Každá věc nacházející se v obýváku musí kromě pěkného designu poskytnout něco navíc. Například, pěkné úložné boxy doplní skříňku, ale přitom mají místo na maličkosti. Vložte do nich knihy nebo nepotřebné maličkosti. Šetřit se vyplatí také peníze – toho dosáhnete například díky slevám na nábytek a doplňky při nákupu online.

Stejně je to is lampami, které jsou často okrasou celého domu. Pořiďte si takové, které mají dostatečně silné světlo. Osvětlí roh, okolí sedačky, případně i celou místnost.

Nadčasové doplňky

Chcete, aby váš obývací pokoj vypadal dobře i po letech? Vsaďte na nadčasové doplňky. Díky svému trendy vzhledu budou zdobit jednotlivé části po dlouhou dobu. Sázkou na jistotu jsou pěkné svícny, vázy a květiny.

Při dekorování domácnosti myslete také na zdi. Klasické obrazy jsou skvělé, ale pro milovníky originality jsou zde  5 dílné obrazy.Jejich výhodou je netradiční vzhled, který přitáhne pozornost a navodí velmi příjemnou atmosféru.

TIP: Do kategorie nadčasových barev patří černá, bílá a hnědá. Klidně je kombinujte mezi sebou, abyste získali originální a zajímavý vzhled.

Doplňte podlahy

Doplňky jsou důležité nejen na  zdech, ale také na podlaze. Nehledě na to, zda máte kamennou podlahu nebo dřevěné parkety, malý kobereček by vám neměl chybět. Umístit jej můžete pod konferenční stolek nebo vedle sedačky.

Druhou variantou jsou celoplošné koberce. Jejich nevýhodou je náročnější čištění, ale to by vás nemělo odradit. Když je budete pravidelně vysávat, nebude to žádný velký problém.

Koberce jsou výhodné i tehdy, když máte doma malé děti. Mohou si na nich bezpečně hrát, sedět i ležet. Umístit jej můžete pod konferenční stolek nebo vedle sedačky. Podobně se bude na podlaze vyjímat i pravá kožešina.

Podobné příspěvky