|

Proč platit provizi realitnímu makléři aneb (ne)výhody prodeje nemovitosti na vlastní pěst

Chcete prodat nemovitost? Možná vás zarazila částka, kterou si vámi zvolený makléř za prodej řekl. A to může vést k myšlenkám prodat dům nebo byt na vlastní pěst. Než se do toho pustíte, možná stojí za to zjistit, co všechno taková provize ve skutečnosti pokrývá.

V jakém rozmezí se pohybuje provize realitnímu makléři?

Procento provize se liší makléř od makléře. Často záleží také na konkrétní realitní kanceláři, kterou jste se rozhodli oslovit. Průměrně však můžete počítat s 4-6 % z celkové prodejní ceny. Pokud jste narazili na makléře, který slibuje prodej nemovitosti s provizí dvě procenta nebo dokonce méně, měli byste být na pozoru. Na první pohled je to možná lákavá nabídka, realita vás ale může hořce zaskočit. S takovou provizí totiž není žádný makléř schopný odvést kvalitní práci? Jak to? Pojďme se podívat na to, co všechno taková provize musí pokrýt.

Služby, které provize pokrývá

Pomineme veškeré „osobní“ výdaje, které realitní makléř má, jako je například DPH, sociální a zdravotní odvody, provize realitní kanceláři, pojištění a další náklady neodmyslitelně spojené s podnikáním a přejdeme rovnou k nákladům přímo spojeným s prodejem nemovitosti.

Co všechno musí realitní makléř zaplatit, aby vaši nemovitost prodal, ideálně s co nejvyšším ziskem?

Inzerce na realitních portálech cena této služby se může pohybovat od pár tisícovek, ale snadno přesáhne i 10 000 korun, zvlášť v případě, že chcete oslovit co nejširší publikum. Ne všichni realitní makléři inzerují na každém realitním portálu, a i to je v pořádku. Přesto ani tento naprostý základ prodeje nemovitosti rozhodně není zadarmo.

Nadstandardní marketingové služby, do kterých spadají veškeré úkony, díky kterým se vaše nemovitost prodá za maximální možnou částku. Zmiňme například profesionální fotografie, videoprohlídka, 3D prohlídka (v dnešní době se jedná o základ marketingu v oblasti nemovitostí), ale také homestaging neboli příprava nemovitosti tak, aby lahodila oku co nejvíce potenciálních zájemců, a mnoho dalšího. Zde se může cena pohybovat i v desítkách tisíců korun. Kromě toho jsou samozřejmě důležité také znalosti a zkušenosti makléře, bez kterých by to celé nefungovalo.

Právní servis je možná nejdražší položkou. V dnešní době začíná cena právnických služeb kolem 2 500 korun na hodinu a celková částka za právní servis se tak snadno vyšplhá až na 25 000 Kč. Ať už chcete ušetřit sebevíc, tento krok rozhodně přeskočit nelze. Spadá sem totiž sepsání smluv (rezervační, předkupní, kupní smlouva), úschova peněz a mnoho dalších kroků, které naše legislativa vyžaduje a nelze je tak nijak odbít.

Prodej na vlastní pěst nebo s makléřem?

Prodej nemovitosti na vlastní pěst je samozřejmě také možnost. Ušetříte tak a získáte více peněz než při spolupráci s realitním makléřem? S trochou štěstí se to podařit může, pravděpodobnost však příliš vysoká není.

Realitní makléři mají většinou s prodejem nemovitostí dlouholeté zkušenosti a vědí, jak nemovitost pomocí homestagingu a dalších marketingových úkonů prodat za maximální možnou cenu. Také většinou mají nasmlouvané výhodné ceny u dodavatelů (právníci, fotografové apod.), takže se může stát, že při prodeji na vlastní pěst akorát ztratíte nejen spoustu času, ale také peněz. Nemovitost neprodáte tak výhodně, a ještě před prodejem budete muset z vlastní kapsy zaplatit veškeré výdaje, které se s prodejem nemovitosti pojí.

Proto se většinou investice do kvalitního realitního makléře skutečně po všech stránkách bohatě vyplatí.

Podobné příspěvky