|

Bojíte se, že nedostanete půjčku? Zjistěte to skrze následující otázky!

V televizi, na internetu i na ulicích se neustále setkáváme s reklamami, které nám slibují, že za nás půjčky vyřeší veškeré naše potíže. V jistém ohledu je to skutečně pravda. Když hledáme větší byt či dům, potřebujeme nové auto na dojíždění do práce nebo nám schází pár tisíc do výplaty, bývají to právě půjčky, co nám pomůže se posunout dále. V některých případech však dochází k tomu, že se na ně lidé spoléhají a pak s hrůzou zjistí, že jim poskytovatel půjčku neschválil. Jak zjistit, jestli půjčku dostanete? Položte si následující otázky.

Jak vypadá vaše úvěrová historie?

Když si chcete přeměřit své šance na schválení úvěru, musíte nejprve pochopit, jak probíhá schvalovací proces, respektive jaká kritéria úvěrové společnosti zajímají. Úroveň shovívavosti se v tomto ohledu u bank i nebankovních společností o něco liší. Oba typy poskytovatelů však s největší pravděpodobností začnou tím, že si ověří, zda spadáte mezi takzvané rizikové klienty, či nikoliv.

To je pro ně velice jednoduchým úkolem. Stačí jen nahlédnout do registrů dlužníků a hned budou mít před sebou veškeré informace o tom, zda už jste nějaký úvěr měli, či máte, zda jste ho spláceli bez problému nebo jestli jste se někdy se splátkou opozdili. Tyto záznamy jim totiž jasně napoví, jak přistupujete ke svým financím a jestli by s vámi v budoucnu mohly být potíže. A nemyslete si, výjimkou nejsou ani rychlé půjčky online.

Kolik měsíčně vyděláte?

Jestliže si myslíte, že byste kontrolou registrů prošli, tak přejděte k dalšímu kroku, který spočívá v tom, že vyhodnotíte své příjmy a pochopitelně také výdaje. Platíte velký nájem nebo dokonce splácíte hypotéku, kreditní kartu či kontokorent? Pokud žádný stálý příjem momentálně nemáte nebo vám sotva stačí na to, abyste všechny své výdaje utáhli a dokonce občas saháte půjčkách do výplaty, pak je dost velká pravděpodobnost, že by vám i menší úvěr přinesl spíše potíže.

Stálý měsíční plat však nemá vliv pouze na to, zda půjčku dostanete, či nikoliv, ale také v jaké výši a s jakým úrokem. Čím vyšší jsou vaše měsíční rezervy, tím vyšší splátky si logicky budete moci dovolit splácet a tím vyšší půjčku vám banka či nebankovní společnost pravděpodobně schválí. Riziko, že si splátky nebudete moci dovolit, je v takovém případě totiž nižší, což často znamená, že vám poskytovatel nabídne nižší úrok než někomu s průměrnou výplatou.

Nicméně to, že představujete ideálního kandidáta, rozhodně není vše. Vy sami byste se totiž měli současně pokusit najít ideální půjčku, která vám bude z hlediska výše, doby splácení, výše splátek i poplatků maximálně vyhovovat. Nikdy se však nespoléhejte jen na to, co píšou na internetu! Všechny informace, které potřebujete, totiž najdete jedině ve smlouvě.

Podobné příspěvky