|

Hypotéka na chatu nám splnila náš dlouhodobý sen, raduje se Miroslav z Děčína

Pořídit si vlastní bydlení není v dnešní době žádné legrace – ceny nemovitostí šplhají do závratných výšin a jen minimum lidí si je dokáže koupit bez nějakého druhu půjčky. Kromě domů a bytů, na které se sjednávají hypotéky, se hodně lidí zajímá i o různé druhy pozemků nebo rekreačních objektů, mezi něž patří například chalupy nebo chaty. A právě náš dnešní příběh vypráví pan Miroslav (40 let) z Děčína, jenž se spolu s manželkou rozhodl splnit si sen a sjednat si hypotéku na chatu.

O chatě jsme snili už spoustu let, ale peníze nám chyběly

Spolu se ženou žijeme už 10 let v jednom menším domě na okraji Děčína. Není to sice žádná luxusní lokalita, ale bydlí se nám tam docela dobře a jsme celkem spokojení – snad jen občanská vybavenost v okolí (obchody, služby atd.) by mohla být o trochu lepší. Už řadu let jsme tajně snili o tom, že bychom si k našemu domku koupili ještě nějakou menší chatu, kam bychom mohli jezdit třeba na víkendy, na prázdniny, pěstovat tam různé plodiny apod. Problém ale spočíval ve financích – hypotéku jsme si bohužel nemohli dovolit už jen proto, že bychom neměli ani na uhrazení povinné akontace.

Po menší výhře v loterii už jsme ale začali hypotéku reálně zvažovat

Jednoho dne se na nás usmálo štěstí – pravidelně sázíme Sportku a po mnoha letech se nám podařilo vyhrát jednu z menších výher. Nebyly to sice žádné miliony ani stovky tisíc, ale i tak to byla velmi slušná částka, která nám hodně pomohla. Uvědomili jsme si, že nyní už bychom na akontaci úplně bez problémů měli a hypotéku tak mohli získat. Chvíli jsme sice ještě s manželkou probírali, zda peníze nevyužijeme na nějaký jiný účel, nakonec ale zvítězila chata.

Nejdříve jsme si vyhlédli jednu menší chatu, jako dělanou pro nás

Prvním krokem bylo vybrat si nějakou vhodnou chatu – takovou, která pro nás nebude příliš drahá (moc vysoké splátky bychom si totiž nemohli dovolit), ale bude dostatečně útulná, v dobrém stavu a nebude pokud možno na druhém konci republiky. Bylo docela těžké vybrat si tu pravou. Absolvovali jsme ale několik prohlídek, dlouze vše zvažovali a nakonec se oba shodli na jedné menší chatě v okolí Plzně.

Následně přišel na řadu výběr vhodného hypotečního úvěru

Dalším krokem, který nás čekal, byl výběr ideální hypotéky. Protože jsme v tomto oboru totální laici, požádali jsme o pomoc kamaráda, jenž nám doporučil použít webový srovnávač CoolPůjčky.cz. A byla to opravdu skvělá rada – na zmíněném webu jsme si v klidu prošli podrobné recenze jednotlivých hypotečních úvěrů a po jejich pečlivém srovnání si nakonec jeden z nich vybrali. Žádost jsme si podali rovnou přes internet a čekali, co se bude dít dál.

Hypotéka byla vybraná, ale měli jsme strach, zda nám ji nakonec schválí

Docela jsme se báli, jak to všechno dopadne. Sice jsme si říkali, že hypotéka na chatu by měla být dostupnější než třeba hypotéka na byt či dům, ale i tak jsme měli strach, že ve finále nám žádost zamítnou. Celý proces vyřizování hypotéky byl totiž dost náročný, zdlouhavý a mnohem komplikovanější, než jsme se původně domnívali.

Byl to náročný proces a chvílemi jsme propadali značné skepsi

Chtěli toho po nás opravdu hodně – kromě akontace (o níž jsme se již zmiňovali) jsme museli doložit celou řadu různých dokumentů a osobních dokladů. Byla to spousta únavného papírování a chvílemi už jsme toho měli docela plné zuby. Pořád jsme ale doufali, že nakonec budeme úspěšní a žádost nám schválí.

Vše ale dopadlo dobře a hypotéka na chatu nám byla schválena

Po několika nekonečných týdnech jsme se dočkali – banka nám oznámila radostnou zprávu, že naše hypotéka na chatu byla schválena. Měli jsme z toho samozřejmě obrovskou radost a už se nemohli dočkat, až si na naši novou chatu zajedeme a postupně si ji začneme upravovat k obrazu svému.

Chata je moc krásná, postupně se v ní zabydlujeme

Nyní je to cca půl roku, co jsme poprvé vstoupili do naší nové chaty a pustili se do práce. Je třeba říct, že je toho opravdu hodně, co bude potřeba udělat – chata jako taková je sice v dobrém stavu, ale zdaleka ještě není tak vybavená, abychom byli úplně spokojení. Je potřeba zařídit stabilní připojení na internet, vyřešit televizní příjem (pravděpodobně si pořídíme satelitní TV, žádná kabelovka totiž na místě není) a vyřešit mnoho dalších větších i drobnějších úkolů. Čeká nás ještě spousta práce, ale jsou to spíše příjemné starosti – jsme šťastní, že konečně máme svoji chatu, a postupně si ji vylepšovat a zařizovat nás baví.

Pokud jde o splácení hypotéky, tak zatím nám nedělá žádné potíže. Naštěstí se nám při jejím zařizování podařilo domluvit docela nízké měsíční splátky, takže to nepředstavuje žádný dramatický zásah do našeho rodinného rozpočtu. Zatím jsme tedy spokojení, a pokud se nestane něco mimořádného, neměly by se splácením ani v budoucnu nastat žádné komplikace.

Hypotéku na chatu bych určitě doporučil, myslím, že se vyplatí

Pokud i vy uvažujete o tom, že byste si chtěli koupit chatu s pomocí hypotéky, určitě vám to na základě vlastní zkušenosti doporučujeme. Získat hypotéku na chatu sice není zas tak snadné a zdaleka ne každý s žádostí uspěje, na druhou stranu je to asi ten nejlepší způsob financování, pokud nemáte dostatek peněz na přímou koupi.

Podobné příspěvky