|

Proč si sjednat stavební spoření? Jde o chytrý způsob ukládání peněz

Vydělané peníze lze v dnešní době střádat mnoha způsoby. Aby se jejich hodnota v průběhu let reálně nesnižovala, ba naopak docházelo k jejich zhodnocení, je dobré využít některý ze spořících programů. Výhodným řešením je stavební spoření, které v tuzemsku nabízí hned několik spořitelen.

Co je stavební spoření?

V zásadě jde o produkt, kdy si pravidelně každý měsíc ukládáte peníze na zvláštní účet u spořitelny, které následně po letech můžete využít třeba na koupi nového bydlení, rekonstrukci toho stávajícího, případně i k dalším účelům.

Hlavní výhody

Velkou předností je fakt, že se na stavební spoření dostává státní podpora, a to až do výše 2.000 Kč za rok. Kromě toho se vámi ukládané peníze zhodnocují díky úrokové sazbě. U každé spořitelny je jiná, v současné době se však u lepších nabídek setkáte s úročením kolem 3 – 4 %. Peníze tak neztrácejí na své reálné hodnotě vlivem inflace a dalších ekonomických faktorů.

Jak a kdy získáte úvěr ze stavebního spoření?

Peníze lze po uplynutí sjednané doby využít prakticky na cokoliv. Běžně navíc máte možnost získat po určité lhůtě i výhodné úvěry. Kromě řádného úvěru se u stavebního spoření vyplatí hypoteční či překlenovací úvěr. Stačí mít naspořenou určitou konkrétní částku, případně spořit alespoň několik let dle toho, jak je vaše smlouva s vybranou spořitelnou ustanovena. Je tedy vždy nutné nejprve spořit, teprve poté si můžete půjčit peníze ve formě úvěru. Jeho získání je však právě vzhledem k šetření ve formě stavebního spoření mnohem jednodušší a dostupnější.

Založit ho můžete i pro vaše děti

Stavební spoření je bezpečné. Hodí se nejen pro dospělé, uzavřít lze i speciální stavební spoření pro děti, které pak peníze budou moci využít třeba pro pořízení nového bydlení ve chvíli, kdy se stanou zletilými a jejich snahou bude osamostatnit se a založit vlastní rodinu.

Podobné příspěvky