|

Chytrá domácnost: komfort, bezpečí a úspora energií

Domácnost ovládaná jediným dotykem nebo hlasem – to není sen, ale realita. Realita, která přináší nevídaný komfort, bezpečnost a nižší výdaje za energie. Co vše lze ovládat přes obrazovku vašeho smartphonu? 

Jak funguje chytrá domácnost

Jen si to představte – ráno se probudíte do příjemně vyhřátého pokoje, při cestě do koupelny se automaticky rozsvítí světla a kávovar v kuchyni už připravuje vaši ranní dávku kofeinu. Jak je to možné? O vše se postará chytrá domácnost – propracovaný systém, v němž je integrováno kompletní vybavení domácnosti od vytápění, chlazení a větrání až po zabezpečení, osvětlení a domácí spotřebiče.

Intuitivní ovládání přes mobilní aplikaci

K instalaci inteligentního systému potřebujete zejména kvalitní internetové připojení, stejně důležitá je ale kompatibilita jednotlivých zařízení a spotřebičů, které chcete prostřednictvím chytrého systému ovládat. Samotné ovládání chytré domácnosti je pak už skutečně jednoduché – slouží k němu jak centrální panel přímo v domě, tak mobilní aplikace. Při správném nastavení navíc vše funguje zcela automaticky, a to i v případě, že jste právě na cestách.

Světla s pohybovými senzory

Víte, že na zbytečné svícení padne až 25 % veškerých poplatků za energie? S chytrou domácností tak při každoročním vyúčtování ušetříte nemalou částku. Její součástí jsou totiž senzory, které rozsvěcejí podle toho, jak se po domě pohybujete a co zrovna děláte. Senzory lze navíc ovládat i na dálku přes mobilní aplikaci a nechat tak například rozsvíceno na verandě, pokud nechcete, aby dům během vaší nepřítomnosti vypadal opuštěně.

Odložený start snižuje výdaje za elektřinu

Jestliže váš dodavatel elektřiny nabízí dvoufázový tarif a vy splňujete podmínky k jeho čerpání, využijte ho. Získáte tím možnost odebírat elektřinu v době, kdy za každou kilowatthodinu zaplatíte až o 2 koruny méně. Jakou roli v tom hraje chytrá domácnost? Spotřebiče, které disponují funkcí odloženého startu, nastaví tak, aby se sepnuly v ten správný moment.

Nenabízí váš dodavatel dvoufázový tarif nebo se vám zdá jeho nabídka nevýhodná? Proveďte si vlastní nezávislé srovnání cen elektřiny a zjistěte, zda není čas na změnu.

O vytápění se postarají chytré termostaty

Významnou položku na každoročním vyúčtování tvoří náklady na vytápění. Ty se sníží, pokud svou domácnost vybavíte chytrými termostaty, které regulují teplotu v jednotlivých místnostech dle vašich aktuálních potřeb a dle denní doby. Navíc si i na dálku jednoduše zvolíte čas, kdy chcete, aby se topení spustilo. Díky tomu už se vám nestane, že byste se z víkendu na chatě vrátili do promrzlého bytu.

V bezpečí 24/7

Součástí chytré domácnosti bývají také kamery a pohybová čidla, která neustále sledují dění kolem vašeho domu. Ruku v ruce s tím jde již zmíněné chytré osvětlení, které umí simulovat vaši přítomnost – světla v jednotlivých místnostech se střídavě rozsvěcují a zase zhasínají, takže dům nevypadá opuštěně. V případě, že by dovnitř vnikl nezvaný návštěvník, automaticky se spustí alarm a informaci o vloupání obdržíte nejen vy, ale i policie a hasiči.

Podobné příspěvky