| | |

Jak získat dotaci na tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla jsou oblíbeným způsobem vytápění domácností. Přináší mnoho výhod – jedná se o ekologické řešení, které je navíc opravdu spolehlivé a nenáročné. Právě proto se stávají tak oblíbená. Navíc můžete získat dotace, díky kterým ušetříte. Co však potřebujete k získání dotace a jaké jsou možnosti?

Kotlíkové dotace

Tento typ dotací je velmi oblíbený. Pomůže vám s financováním nového čerpadla, pokud přecházíte ze starého kotle na tuhá paliva, který není šetrný k životnímu prostředí. Tímto způsobem můžete dostat až 85 % z částky do výše 150 000 korun, to tedy znamená až 127 500 korun. Získat tuto dotaci ovšem není zrovna jednoduché. Jednotlivé kraje je rozdělují mezi lidi podle podaných žádostí. Jenže vzhledem k tomu, že je o ně opravdu velký zájem, je třeba hlídat si termíny a zažádat včas. I tak se ale může stát, že to při prvním pokusu nevyjde.

Nová zelená úsporám

Další dotací, kterou si můžete vyřídit, je Nová zelená úsporám. Tu můžete zkombinovat i s kotlíkovou dotací, lze tak získat bonus dvacet tisíc korun. Tato dotace na tepelné čerpadlo se snaží motivovat žadatele ke komplexnímu opatření, které zajistí snížení energetické náročnosti. Podle toho se tedy také rozděluje výše dotací. Požádat o ni můžete jak před zahájením rekonstrukce, tak v jejím průběhu i závěru. Existují 2 skupiny – C.1 a C.2.

Ty jsou pak ještě závislé na typu tepelného čerpadla, které si pořídíte. Skupina C.1 nabízí více financí, podmínkou však je, že zateplíte dům. Pokud se k tomu nerozhodnete, máte pak nárok na dotaci ze skupiny C.2, která je o něco nižší. Záleží jen na vás, jaký typ tepelného čerpadla na svou zahradu umístíte.

Pokud zvolíte typ voda/voda, se zateplením můžete získat až sto tisíc korun, ve skupině C.2 je to pak maximálně osmdesát tisíc korun. Stejné částky jsou poskytovány i pro typ čerpadla země/voda. Odlišnosti pak jsou ale u tepelného čerpadla typu vzduch/voda – pro skupinu C.1 je to 75 000 korun, bez zateplení pak 60 000 korun.

Podmínky pro vyřízení dotace

Pokud se rozhodnete žádat o dotaci na tepelné čerpadlo, musíte splňovat několik základních podmínek. Tou první je, že musíte být vlastníkem, či případně spoluvlastníkem rodinného domu. Vlastníkem navíc musíte zůstat po celou dobu, kdy je žádost vyřizována. Tento program není omezen pouze na firmy, můžete být tedy právnickou či fyzickou osobou.

Jestliže chcete získat dotaci ze skupiny C.1, budete muset žádat také o dotaci na zateplení domu. Pokud chcete žádat o podporu z podoblasti C.2, je nutné, aby váš dům nepřesahoval roční potřebu tepla EA 150 kWh.m-2.rok-1. K vyřízení žádosti budete potřebovat také několik dokumentů. Zejména budete potřebovat odborný posudek, který hodnotí váš dům. Následně pak můžete požádat o dotaci.

Podání žádosti

U kotlíkové dotace je nejdůležitější podávat žádost včas, protože finanční prostředky jsou omezené. V případě podávání žádosti o podporu z projektu Nová zelená úsporám je třeba registrovat se na jejich webových stránkách, vyplňování totiž probíhá online. Pak už stačí jen žádost vytisknout, přidat k ní potřebné dokumenty – přesná pravidla najdete na daných webových stránkách.

Poté musíte počkat na ověření formálností, následně případně přijde potvrzení o přijetí vaší žádosti. Tento proces však může trvat i několik týdnů. Posledním krokem je vyplacení financí. Pomoci ušetřit při nákupu nového tepelného čerpadla vám navíc mohou také akční slevy.

Vzhledem k tomu, že vyřešit všechny náležitosti této žádosti není zrovna jednoduché, nabízí se také některé firmy, které celý tento proces vyřídí za vás. Vy se tak díky tomu vyhnete nepříjemnému papírování, a navíc budete mít jistotu, že je vše vyřízeno správně podle podmínek. Tyto společnosti navíc mívají díky svým bohatým zkušenostem vysokou úspěšnost s vyřizováním žádosti.

Dotace na tepelné čerpadlo jsou skvělou možností pro každého. Díky nim totiž můžete snadno získat pro svou domácnost ekologické a spolehlivé vytápění.

Podobné příspěvky