|

Venkovní osvětlení musí nabízet estetický vzhled i vysokou míru bezpečnosti

Už vás nebaví klopýtat v temnu po cestičce do domu? Chcete si užít ničím nerušené procházky noční zahradou, a přitom vidět víc, než jen černočernou tmu? Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit noční koupání v bazénu?

Vsaďte na to správné venkovní osvětlení. Poradíme vám s jeho výběrem a ukážeme, na co byste si v tomto ohledu měli dát pozor.

Udělejte si jasno v potřebných pojmech

Ne, nemusíte se ze dne na den stát elektrikářem, kterému nedělají problém výrazy jako třífázový dvoutarifní elektroměrový rozvaděč nebo zásuvková rozvodnice. Ale pár důležitých pojmů byste se přece jenom naučit měli. Pomohou vám totiž lépe se zorientovat na našem trhu.

IP – nejdůležitější zkratka pro vaše bezpečí

A kde začít? Rozhodně dvěma zrádnými písmenky – IP. Na výrobku je najdete společně s číselnou hodnotou. Vypadají nenápadně, okamžitě vám však prozradí, pro jaké použití se konkrétní výrobek hodí.

  • Interiérová svítidla se pyšní hodnotami IP20 až IP43.
  • U venkovních svítidel vždy hledejte označení IP44 a vyšší.
  • A jestliže hledáte výrobky určené do blízkosti bazénu či k jiným zdrojům vlhkosti, chtějte světlo s IP68.

Ano, tak jednoduché to je. Už nikdy se tedy nemusíte spoléhat na popisky v obchodech, které nemusí být zrovna přesné. Díky jednomu pohledu snadno zjistíte, zda v ruce držíte produkt vhodný do zahrady či ne.

CRI porovná zakoupené osvětlení s denním světlem

Jde o zkratku anglického Color Rendering Index což lze víceméně přeložit jako index podání barev. A o co jde? Tato hodnota porovná zbarvení pořizovaného světla s tím „skutečným.“ Tady je orientace ještě snazší než u IP. Všechna svítidla vám nabídnou škálu v rozmezí 0-100 CRI. A čím vyšší hodnotu budou mít, tím lépe bude konkrétní výrobek imitovat běžné sluneční světlo. Nenaruší tak nijak biologické procesy u rostlin v zahradě ani vás nebude rozčilovat svou umělostí. Jde o skvělý tip pro všechny, kdo to s láskou k přírodě na svém pozemku myslí opravdu vážně.

Watt pomáhá všem, kdo si hlídají finance

A do třetice tu máme třetí pojem – watt. Ten vám napoví, kolik energie bude váš nový zahradní pomocník ke svému provozu potřebovat. Ovšem celá problematika je malinko složitější. Započítat totiž musíte hned dva výkony, a to tepelný a světelný.

K přesnějšímu vyčíslení spotřeby energie vám tedy pomůže hodnota lm, což není nic jiného než lumen, značící intenzitu osvětlení. Teď stačí vzít hodnotu lumenu, vydělit ji právě watty a okamžitě zjistíte, kolik wattů skutečně získáte při používání konkrétního svítidla. A tajemství výběru? Čím vyšší hodnota, tím menší účet za energie. Ano, tak prosté to je.

Dobře si rozmyslete, kam nové venkovní osvětlení umístíte

Na zahradě může existovat celá řada ploch, které si nějaké ty paprsky navíc v nočních hodinách zaslouží. A aby svítidla venkovního osvětlení na zahradě vzájemně ladila, měli byste je všechna kupovat, pokud možno „v jedné várce.“ Dobré plánování se vám tedy rozhodně vyplatí. A co vzít v úvahu?

  • Cestičky a chodníčky,
  • příjezdovou cestu nebo cestu do garáže,
  • altán a cestu k němu,
  • terasu,
  • okrasnou zahradu,
  • bazén,
  • vchod do domu.

Hodit se mohou i praktické vychytávky

Aby osvětlení dobře sloužilo svému účelu, je nutné vzít v úvahu některé praktické prvky. Zapomeňte na řadu vypínačů, dostupných vždy jen na jednom místě v zahradě. Mnohem praktičtější bude soumrakový senzor nebo pohybová čidla.

První pomocník reaguje na světelné podmínky okolo sebe a řadí se tak mezi tzv. chytrá osvětlení. Druhý pak registruje pohyb a posvítí vám na cestu. Obojí patří k trochu dražší výbavě, pokud však použijete dostupné slevy, celá investice se vám velmi brzy vrátí. Na to se můžete spolehnout.

Podobné příspěvky