| |

QLED, OLED nebo jen LED televize? Která z nich je lepší?

Mnoho zákazníků je z těchto zkratek zmatených. Nejdříve byly pouze LED televize, pak přišly OLED a loni Samsung představil QLED. Čím se tyto technologie vlastně liší a která z nich bude nejlepší k vám domů?

Začneme hezky od začátku. LED je zkratka z „Light Emitting Diode“, tedy světlo vyzařující dioda. LED televizory jsou tradiční LCD panely podsvícené LEDkami. Moderní LED televize mají podobně široký barevný rozsah jako QLED. OLED televizory zvládají individuálně nastavit jas jednotlivých pixelů, což dává obrazu výjimečnou kvalitu. A QLED? To je převážně marketingové označení používané společností Samsung, jímž označuje nové LED panely. QLED televizory využívají klasické LCD panely podsvícené LEDkami. Mezi vrstvou LCD a podsvícením je ale ještě filtr, díky němuž jsou barvy čistší a sytější.

V čem jednotlivé typy vynikají?

V zobrazení černé si obecně nejlépe vedou OLED televizory. Ty bodují také příznivou dobou odezvy, přepnutí z jedné barvy na druhou je skutečně rychlé. Zároveň mají velmi dobré pozorovací úhly. QLED televizory Samsung přišly s cílem zlepšit pozorovací úhly, nicméně moc se jim to nepovedlo. OLED v tom stále vynikají. Co se jim naopak podařilo, je zobrazení barev. QLED televizory mají nejlepší barevný gamut, zobrazují odstíny nejvěrněji.

Problémem OLED technologie může pro někoho být zachovávání obrazu. Stejně se chovají i plazma obrazovky – pokud na nich necháte třeba 10 minut zobrazený stejný obsah, zůstane na nich „obtisknutý“. Nutno podotknout, že to u televizí většinou není žádný problém, jelikož tam se obraz neustále mění a málokdy sledujete dlouhodobě něco statického. Klasické LED TV tuto potíž vůbec nemají.

Co bude nejlepší pro vás?

OLED televize trumfují zbylé dva typy téměř ve všech ohledech. QLED není zrovna zajímavým počinem, přestože se Samsung snažil, nepřinesl žádné výrazné inovace. Závěr je tedy jasný. Máte-li rozpočtové omezení, vynikající hodnotu za vaše peníze vám poskytnou LED televizory. Jestliže vám nevadí si připlatit, sáhněte po OLED. Jaké jsou mezi nimi cenové rozdíly? Podívejte se sami na www.expert.cz.

Podobné příspěvky