|

Co je to triak a jak jej používat?

Pro přepínání elektrických sítí na střídavý proud se používají různé prvky. Nejčastěji se používají výkonné triaky, které jsou nezbytné pro konstrukci transformátorů a nabíječů.

Co je triak?

Triak https://www.tme.eu/cz/katalog/triaky_100125/ je typem tyristorů, což jsou analogické křemíkové usměrňovače v pouzdře. Ale na rozdíl od tyristorů, které jsou jednosměrná zařízení, to znamená, že přenášejí proud pouze jedním směrem, triaky jsou obousměrné. S jejich pomocí můžete přenášet proud v obou směrech. Mají pět tyristorových vrstev, které jsou vybaveny elektrodami. Na první pohled připomínají národní pnp strukturní triaky, ale mají několik vodivých oblastí typu n. Poslední oblast za touto vrstvou má přímé spojení s elektrodou, která poskytuje vysoce vodivý signál. Někdy jsou také přirovnávány k usměrňovačům, ale mějte na paměti, že diody přenášejí elektrický signál pouze v jednom směru.

Triak je považován za ideální zařízení pro použití v přepínacích sítích, protože může řídit proud procházející oběma polovinami střídavého cyklu. Tyristor řídí pouze poloviční cyklus a druhá polovina signálu není využita. Díky této funkci je triak perfektní pro přenos signálů do všech elektrických zařízení, často využívá triak místo relé. Ale triak se zřídka používá ve složitých elektrických spotřebičích, jako jsou transformátory, počítače, atd.

Rozsah použití

Díky obousměrnosti jsou triaky velmi pohodlné spínače pro AC obvody, které jim umožňují ovládat velké toky elektřiny procházející malými kontaktními tyčemi. Navíc lze monitorovat i procento indukčního zátěžového proudu.

Zařízení se používají v radiotechnice, elektromechanice, mechanice a dalších průmyslových odvětvích, kde může být nutné sledovat tok proudu. Optosimistory se často používají v systémech alarmu a stmívače, kde je pro správnou funkci zařízení vyžadován celý cyklus, nikoli polovina cyklu. I když často není použití této rádiové součásti efektivní. Například při práci malého mikrokontroléru nebo transformátoru je někdy lepší zapojit nízkopříkonové tyristory, které zajistí rovnoměrný průběh obou period.

Abyste mohli zařízení používat při práci, musíte vědět, jak zkontrolovat triak pomocí multimetru. Pro ověření by měly být posouzeny charakteristiky řízených křemíkových diod. Takové usměrňovače umožňují upravit požadované hodnoty a provádět testy. Záporný kontakt ohmmetru je připojen ke katodě a kladný je umístěn na anodě. Pokud jsou data mezi 15 a 50 ohmy, součástka funguje normálně.

Hledáte další vysoce kvalitní elektrické komponenty? Navštivte tme.eu, kde si můžete vybrat z více než 500 000 dostupných produktů.

Podobné příspěvky