|

Jak vybrat vysavač a jak často vysávat?

Vysávání se, co se týče úklidu, řadí mezi nejoblíbenější aktivity. Ovšem aby bylo efektivní, je důležité vysávat s ideální četností a využívat kvalitní vysavač.

Článků o tom, jak bychom měli vysávat a jak často, existuje mnoho. A který z nich je pravdivý? Jak často bychom měli vysávat a jaký vysavač bychom si měli vybrat? Na to zaměříme v následujících řádcích, tak čtěte dál!

Jaký vysavač je ten pravý?

Co se týče vysavačů, existuje jich hned několik typů, druhů a značek. V základním rozdělení bychom je mohli rozdělit do skupin dle typu vysavače. Je to tedy vysavač podlahový, tyčový, ruční a robotický. Dále můžeme vysavače dělit podle technologií, na vysavače sáčkové, bezsáčkové, parní či vodní. Každý z nich má své určité výhody, ale i nevýhody. Pokusíme se Vám je více přiblížit.

Pokud si potrpíte na luxus a nejnovější technologie, podívejte se na vysavače Xiaomi. V jejich nabídce jsou jak vysavač tyčové, tak i robotické. Obrovskou výhodou jejich vysavačů je, že jsou bezdrátové, tudíž se nemusíte obtěžovat s dlouhým kabelem a pořád ho namotávat a zase odmotávat. Místo toho pouze nasadíte vysavač na dokovací stanici, kde se pohodlně nabije, bez jakýchkoliv dalších kroků. Jakmile jej budete chtít použít, pouze se zapne a je připravený k práci.

Robotické vysavače značky Xiaomi se mohou pyšnit skvělými technologiemi. Patří mezi ně například kamera, která je umístěna na vrchní straně vysavače. Je určena k tomu, aby rozpoznala linie stropu a mohla se tak lépe orientovat v prostoru a zajistit tak efektivnější úklid. Další výhodou je velkokapacitní nádržka na vodu a prach, která se dá odejmout, a také příjemné ovládání pomocí aplikace, kterou si stáhnete do chytrého telefonu.

Pokud se přikláníte spíš ke starému dobrému podlahovému vysavači, můžete sáhnout i po něm. Podlahový vysavač disponuje vyšší výkonností než například vysavač ruční, avšak jeho nevýhodou je, že zabere více místa a není tak jednoduché ho někde uschovat, aby měl své místo a nebyl stále na očích. Jeho velkou výhodou je možné přidání nástavce, zvlášť na koberce, na závěsy, na potah gauče nebo sedačky auta a speciální nástavec, kterým se dostanete do každého rohu v domácnosti. Existují v provedení sáčkových a bezsáčkových. 

Co se týče sáčkových vysavačů, jedná o starou klasiku, která se však stále využívá. Jsou velice vhodné pro alergiky, právě díky existenci prachových filtrů a tomu faktu, že při likvidaci odpadu nikdo nepřijde do styku s vysátými nečistotami a prach se nevíří do ovzduší. Tyto vysavače jsou tišší než jiné druhy a jsou vhodné pro všechny typy podlah. Bezsáčkové vysavače naopak sbírají vysátý odpad do sběrné nádoby, ze které se odpad likviduje přímo. Je možné zakoupit si tento model vysavače s vodním filtrem, který umožní i mokré vysávání. Jeho nevýhodou je větší náročnost na údržbu, právě kvůli častému čištění sběrné nádoby.

Dalším typem zařízení pro vysávání je tyčový vysavač. Tento typ je stále více a více oblíbený, hlavně pro obyvatele bytů. Je poměrně malý a pro vysátí prostoru bytu naprosto dostačující. Vybrat si můžete mezi vysavačem kabelovým a bezdrátovým. Součástí naprosté většiny vysavačů je i vysavač ruční, se kterým můžete vzít drobné nečistoty, aniž byste museli používat celý vysavač. Tyčového vysavače existují i modely, které jsou schopné podlahu zároveň vysávat a vytírat. Jeho nevýhodou je však to, že mají menší výkon než klasické vysavače a jsou vhodné spíše pro menší plochy, jako je právě zmíněný byt.

Jak často vysávat?

Úklid může být velice neoblíbenou aktivitou u většiny lidí. Někdo uklízí pravidelně, jiní jen pokud je to už opravdu nutné. Co je tedy správně? Jak často by se mělo uklízet? Odpověď je taková, že se jedná o velice subjektivní názor. Každý z nás má totiž doma trochu jiné podmínky a tím pádem musí také úklid těmto podmínkám uzpůsobit.

Na různých stránkách, fórech a v mnoha výzkumech se uvádí spousta informací o tom, jaká četnost úklidu je ideální. Právě zmíněné vysávání by se mělo provádět jednou týdně. To ale záleží na více faktorech. Může se u Vás doma hodně prášit, a tak budete mít nejspíš potřebu vysávat častěji než jednou týdně. To samé pokud máte doma děti či domácí mazlíčky. Na závěr pro Vás máme malý tip: vysávejte často i pod sedací soupravou. Právě tam se totiž hromadí velké množství prachu, nečistot a malých drobečků jídla, které se v obýváku konzumují.

Podobné příspěvky