Co jsou to naturální granule a čím se liší od ostatních krmiv pro psy?

Majitelé psů chtějí pro své mazlíčky vždy to nejlepší. Ať už jde o jeho zdraví, stravu nebo spoustu dalších věcí. V dnešním článku se zastavíme u té stravy a blíže se podíváme na pojem naturální granule, který může být pro někoho neznámý. Zjistíte, co to vlastně je, jak se liší od jiných druhů krmení a také jaké jsou jejich výhody.

Co to tedy vlastně je?

Zjednodušeně řečeno jsou naturální granule druh krmiva, který se vyznačuje tím, že jejich složení je převážně kvalitní a hlavně přírodní. Na rozdíl od klasických granulí neobsahují umělá barviva a konzervanty,pokud jsou již obsažené, tak v minimálním množství. Snaží se nabídnout psům kvalitní stravu blízkou tomu, co by konzumovali ve volné přírodě.

Rozdíly oproti konvenčním granulím

Jak jsme již o odstavec výše naznačili, rozdíly jsou celkem velké a nyní si je pro větší přehlednost a pochopení ještě rozdělíme do několika bodů.

 • Složení a kvalita – V naprosté většině případů obsahují vyšší podíl kvalitního masa, včetně vhodných bílkovin a tuků. Naopak běžné granule (obzvláště ty levnější značky) mohou obsahovat vyšší množství náhražek masa, jako jsou moučky a nekvalitní vedlejší produkty.
 • Umělé látkyNaturální granule se na rozdíl od klasických druhů krmiv snaží minimalizovat použití umělých barviv, aromat, konzervantů a dalších chemických látek. 
 • Nutriční hodnoty – Díky kvalitním ingrediencím, které jsou používány pro výrobu, obsahují mnohem více živin, vitamínů a minerálů, které pes ke svému životu bezpochyby potřebuje v dostatečném množství.
 • Výživa na míru – Mohou být často uzpůsobeny konkrétním potřebám psa, jako jsou alergie nebo citlivost na určité složky. Klasické konvenční granule jsou obvykle univerzálnější a jejich složení nemusí mnoha pejskům vyhovovat.
 • Absence obilovin a plnidel – Snaží se vyhnout zbytečným obilovinám a dávat přednost kvalitním bílkovinám a zdravým tukem, což je pro celkovou vitalitu psa mnohem větší přínos.

Výhody naturálních granulí

Rozdíly již máme úspěšně za sebou, ale pravděpodobně vás také bude zajímat, jaké výhody tento druh stravy přináší. A že jich rozhodně není málo!

 • Velmi kvalitní výživové vlastnosti – Díky vyššímu obsahu masa a kvalitních surovin mohou lépe poskytovat psům kvalitní a vyváženou stravu.
 • Téměř bez umělých látek – Absence umělých barviv, konzervantů a aromat může přispět ke snížení rizika alergických reakcí a potenciálních zdravotních problémů.
 • Podpora zdraví psa – Výživa bohatá na přírodní živiny může podporovat zdravou srst, kůži, klouby a celkovou vitalitu. Za to vám pejsek poděkuje hlavně ve stáří!
 • Výrazně lepší stravitelnost – Kvalitní složky mohou být lépe stravitelné a podporovat tak zdravý trávicí systém.
 • Větší možnosti přizpůsobení – Často se setkáváme s možností upravit stravu na základě individuálních potřeb psa.
 • Podpora imunity – Kvalitní složení může podpořit imunitní systém a zvýšit odolnost organismu vůči nemocem.
 • Celkově lepší chuť – Díky kvalitním ingrediencím a chutím, které jsou blízké přirozené stravě psa, mohou naturální granule nabídnout mnohem lepší chuť. Což zajisté oceníte, obzvláště pokud máte doma vybíravého pejska, který kromě masové konzervy pro psy nechce sníst nic jiného.

Jak vybrat naturální granule pro vašeho pejska?

I přes všechny výhody a rozdíly oproti konvenčním granulím, i zde platí pár pravidel, která byste měli dodržovat při výběru těch ideálních právě pro vašeho psa. Bohužel i zde se setkáváme s výrobci, kteří se snaží ušetřit a nenabízí tak kvalitní potraviny, jak by mohli a asi i měli.

 • Pečlivě si přečtěte etikety – Ať už vybíráte cokoliv, vždy byste si měli přečíst složení dané značky, pokud s ní nemáte žádnou předchozí zkušenost. Hlavní složky by měly být kvalitní a přirozené – hledáme tedy slova jako „kuřecí maso“, „losos“, „sladké brambory.“
 • Vyhněte se umělým látkám – Vyhýbejte se granulím obsahujícím umělá barviva, aromata nebo konzervanty, případně volte ty s opravdu minimálním množstvím. Cílem naturálních granulí je poskytnout psům přirozenou stravu bez nepotřebných chemikálií.
 • Bílkoviny na prvním místě – Složení by mělo být s vysokým obsahem kvalitních živočišných bílkovin, jako je maso nebo ryba. A to v co největším množství.
 • Nepřehánějte to se sacharidy – Rozhodně by neměly obsahovat příliš mnoho obilovin a cukrů. Hledejte proto ty s nízkým obsahem sacharidů.
 • Tuky by měly být také hojně zastoupeny – Obzvláště ty zdravé. Ty jsou důležité pro psí výživu. Hledejte proto granule, které obsahují omega-3 mastné kyseliny.
 • Proklepněte si výrobce – Zjistěte více o výrobci vybraného krmiva, včetně jeho filozofie výroby, pověsti a historie. Občas byste byli opravdu překvapení, co vše se dá najít, a to v pozitivním i negativním směru.

Nebo je zde ještě jedna možnost pro ty z vás, kteří stále máte pochybnosti. Zkuste se obrátit na vašeho veterináře, který vám jistě vyhoví a pomůže vám vybrat ty nejideálnější naturální granule pro vašeho pejska. Protože kdo jiný by ho měl znát lépe, než vy a jeho doktor!

A závěrem jedna důležitá poznámka pro ty z vás, kdo jste se rozhodli přejít na nové granule. Při přechodu na nové krmivo nechte svého psa postupně adaptovat. Smíchejte nové granule s těmi stávajícími, abyste minimalizovali trávicí problémy. Rozhodně byste neměli měnit ze dne na den to, na co je zvyklý.

Zdroj foto 1: Inna photographer / Shutterstock.com

Zdroj foto 2: vlastní / Panakei.cz

Podobné příspěvky