| |

Na co je dobré myslet při zařizování interiéru s ohledem na budoucnost

Byt nebo dům bez bariér staví v dnešní době čím dál více lidí, aniž by je k tomu nutily aktuální potřeby. Důvody jsou jednoduché. Těžký úraz může potkat každého z nás a všichni jednou zestárneme. Obojí znamená sníženou pohyblivost, se kterou se v klasicky zařízené domácnosti budeme pohybovat jen velmi těžko. Na co je třeba myslet při zařizování bydlení, aby pozdější přestavba nebyla noční můrou?

Začněte u vchodu

Při koupi bytu nebo domu je dobré myslet i na to, jak se do něj můžete dostat. Bydlíte-li v panelovém domě, obvykle je přístup do domu bez schodů. Pokud tam přece jen nějaké schody jsou, ve většině případů má dům ještě postranní vchod, který se využívá jako bezbariérový. Většina panelových domů už v dnešní době naštěstí disponuje výtahem.

Starší domy v historických centrech měst většinou na bezbariérovost vůbec nemyslí. Výtahy se do nich dodělávají postupně a i tak vás často čeká pár schodů při vstupu do domu. Schodiště bývají úzká a ne vždy úplně bezpečná. Pro člověka na invalidním vozíku se dá do domu případně zabudovat tzv. schodolez nebo plošina, pokud je schodiště dostatečně široké.

Ideální jsou v tomto případě rodinné domy, kde u vstupu žádné schody nejsou a výtah zde nepotřebujete. A pokud k domu schody vedou, můžete si prostor přizpůsobit vybudováním nájezdu nebo pořízením plošiny na stálé užívání.

Zapomeňte na úzké dveře

Častou chybou, která později může stát hodně peněz, je výběr příliš úzkých dveří. Nejen, že se do nich nevejde člověk na vozíku, ale pokud si například zlomíte nohu, budete obtížně procházet i o berlích. Zvolte proto vchodové i interiérové dveře dostatečně široké a vysoké. Minimální šířka dveří pro pohodlný bezbariérový provoz musí být minimálně 80 cm, lépe 90 nebo 100. 

Kuchyň

V kuchyni by mělo být především dostatek prostoru. Pracovní plochu potřebuje osoba na vozíku logicky nižší. Pokud skončíte o berlích či na přechodnou dobu na invalidním vozíku, rychle zjistíte, že myčky, lednice a mrazáky jsou velkým problémem. Naštěstí už na trhu existují i spotřebiče uzpůsobené pro osoby se zdravotním hendikepem nebo různé pomůcky, které pohyb a manipulaci v kuchyni velmi usnadní.

Koupelna

V koupelně je bezbariérový prostor a přizpůsobené zařízení obzvlášť důležité kvůli bezpečnosti. Nejrůznější pomůcky do koupelny uzpůsobené pro člověka na vozíku nebo s omezenou pohyblivostí nejen že zvyšují bezpečnost, ale také usnadňují každodenní hygienu.

Ideální je rovnou zařídit bezbariérový záchod a případně myslet na umístění pomocných madel na stěnu. U sprchového koutu myslete na možnost přidání sklopného sedátka a protiskluzovou podložku, vhodné jsou sprchové kouty, které nemají schod a jsou srovnané s podlahou, pohodlně se do nich dá rovnou vjet na vozíku nebo sprchovém křesle. Pokud zvolíte vanu, měla by mít nižší hranu, která umožňuje lehčí vstup, to oceníte nejen při zhoršeném zdravotním stavu, ale také s přibývajícími léty. Jednoduše pak každou koupelnu vybavíte potřebnými madly do sprchy nebo k toaletě a k vaně pořídíte vhodné sedátko. 

Obývací pokoj a ložnice

Obě místnosti jsou většinou jednoduše přizpůsobitelné potřebám člověka na vozíku či s omezenou pohyblivostí. Při zařizování bychom měli mít na paměti hlavně to, aby kolem sedací soupravy a postele byl dostatek prostoru. Sedačka by měla být dostatečně pevná a pohodlná. Matrace zase vybírejte tvrdé a postel ne příliš vysokou.

Podobné příspěvky