Jakého odpadu se zbavíte ve sběrném dvoře
Řekneme si, co do sběrného dvora patří a jak sběrné dvory fungují. Zmíníme také další možnosti, kam se dá uložit nechtěný odpad.
Sběrný dvůr, sběrné místo, sběrné hnízdo a sběrné suroviny
Kromě sběrných dvorů fungují další provozovny, jako jsou sběrná místa nebo sběrná hnízda Sběrné místo bývá zřízeno obcí a může mít podobu sběrného dvora nebo stanoviště kontejnerů na třídění sběr. Sběrné hnízdo je skupina nádob určených ke shromažďování odpadů. Nejčastěji se jedná o sběrné popelnice o objemu 60 až 4 000 litrů. Nádoby mají různé tvarové i materiálové provedení: plastové, kovové nebo sklolaminátové a jsou barevně odlišné podle toho, pro jaký odpad jsou určeny. Pozitivním trendem je, že množství vytříděného odpadu každoročně vzrůstá. A odpadkové koše určené na třídění odpadu si pořizuje čím dál více domácností.
Sběrné suroviny jsou provozovány soukromými firmami a zabývají se výkupem surovin, jako je železný šrot, papír (letáky, noviny, časopisy atd.), barevné kovy a autobaterie. Výhodou je, že za odevzdané suroviny ve sběrných dvorech dostanete zaplaceno.
Co všechno můžete odložit do sběrného dvora?
Sběrné dvory jsou určené k odložení komunálního odpadu, který se nevejde nebo nehodí do běžně používaných sběrných nádob. Směřuje sem vytříděný odpad jak z domácností, firem i veřejného prostoru, jako je:
- papír – kartony, papíry, noviny, časopisy
- sklo – tabulové sklo, lahve, sklenice
- nápojový karton
- kov – plechovky od nápojů, nádobí, kovové nářadí, součástky, hliníková víčka, alobal, kovové nádoby od aerosolů, dráty atd.
- textil – oblečení, obuv, bytový textil, hračky atd.
- elektrospotřebiče – pračky, sporáky, ledničky, televize atd.
- kabely
- pneumatiky
- baterie a akumulátory
- bioodpad – větve, listí, tráva a další odpad ze zahrad (úklid a třídění bioodpadu usnadní kolečka a vozíky)
- jedlé tuky a oleje
- laky, barvy, ředidla
- stavební odpad – podmínky přijímání stavebního odpadu se můžou lišit od konkrétního sběrného dvora (obvykle limit je 1m³ stavebního odpadu na osobu za měsíc)
- zařízení domácnosti (nábytek, koberce, linolea, tapety)
- sanita – vany, umyvadla a WC
- léky – přijímají pouze některé sběrné dvory
Co na sběrný dvůr nepatří
- infekční odpad
- plynové bomby
- munice
- železniční pražce
- azbest – je přijímán pouze v neprodyšných obalech a příjem je zpoplatněn a váhově omezen
- určité stavební materiály, které obsahují azbest či azbestocementové složky
- hasicí přístroje
- rtuťové teploměry
- hnijící nebo zapáchající odpad
Jak to funguje ve sběrných dvorech
Zdarma odevzdat odpad mohou osoby, které mají trvalé bydliště v obci nebo ve městě, kde se sběrný dvůr nachází. Ve sběrném dvoře po vás mohou požadovat předložení občanského průkazu. Vhodné je přivézt odpad do sběrného dvora už roztříděný například v plastových kádích nebo sudech. Ve sběrném dvoru jsou kontejnery přehledně popsány. V některých sběrných dvorech vám jeho zaměstnanci mohou i pomoct s umístěním odpadu do dané kontejneru. Nelze na to však spoléhat. Sběrné dvory přijímají odpad pouze do určitého množství. O podmínkách provozu konkrétního sběrného dvoru je lepší se předem informovat buď na webových stránkách, nebo telefonicky.
Co se dál děje s odpadem ze sběrného dvora
Bioodpad se kompostuje nebo se z něj vyrábí bioplyn. Plast, sklo, papír a kovy se dále recyklují. Odpady, které se nemohou zrecyklovat, se spalují nebo umisťují na skládku. A nebezpečný odpad míří na specializovaná pracoviště k bezpečnému zpracování.