|

Jak vyčistit pračku?

Nečistota v pračce nemusí být na první pohled patrná, ale věřte, že špína se najde v každé pračce, proto je důležitá pravidelná údržba. Nechcete přece prát oblečení ve špinavé pračce. Jak správně vyčistit pračku, aby nikde nezůstaly žádné nečistoty?

Začněte gumovým těsněním

Gumové těsnění byste měli správně čistit po každém praní, protože se do něj velice dobře chytají nejrůznější nečistoty. Těsnění vyčistěte mechanicky od nečistot pomocí vlhkého hadříku. Na usazenou špínu je dobré použít starý zubní kartáček. Na závěr těsnění utřete do sucha.

Čištění filtru

Filtr pračky se může po několika cyklech ucpat a praní pak neprobíhá zcela správně. Do filtru se nejčastěji chytají vlasy, kusy kapesníků, které občas zapomenete v kapce, papírové účtenky a další.

Filtr najdete ve spodní části pračky. Než jej otevřete, vezměte si k sobě starý hadr, který pod pračku zasuňte, z filtru totiž téměř jistě vyteče voda. 

Filtr vyčistěte pod tekoucí horkou vodou starým kartáčkem na zuby, nebo jej namočte do vody s rozpuštěnou jedlou sodou. Poté vraťte filtr na své místo a dobře jej utáhněte.

Odtoková hadice

Nečistoty se samozřejmě mohou dostat i do odtokové hadice, která v případě, že se dlouho nečistí, může nepříjemně zapáchat. 

Odmontujte hadici z pračky, pro vyčištění vnitřku použijte speciální dlouhý kartáč a vyčistěte všechny nečistoty. Nakonec hadici propláchněte proudem vody (připojte ji na kohoutek). Když je hadice čistá, namontujte ji zpět na pračku. Je-li hadice jakkoliv poškozená, vyměňte ji za novou.

Sbohem vodnímu kameni

Pokud máte ve vaší domácnosti tvrdou vodu, budete pravděpodobně bojovat s vodním kamenem. Vodní kámen se usazuje nejen v bubnu pračky, ale i hadicích a topném systému. Když je v pračce velké množství vodního kamene, pračka spotřebuje výrazně více energie a prádlo není dokonale vyprané. 

Na vodní kámen si kupte speciální přípravek, který nalijte přímo do bubnu a pračku zapněte bez oblečení na program 90°C. Přípravek na vodní kámen seženete v každé lepší drogerii. Používejte jej alespoň jednou za tři měsíce.

Také čtěte: Starejte se o svůj kávovar dobře

Čistý zásobník 

Dalším místem, ve kterém se chytá spousta nečistot je zásobník na prací prostředky a aviváže. Zásobník proto pravidelně myjte alespoň jednou za měsíc. Vyjměte zásobník z pračky a nechte ho odmočit ve vodě s dezinfekčním přípravkem. Na silné nečistoty použijte kartáček. Po umytí zásobník osušte a vraťte zpět do pračky. Nezapomeňte umýt také prostor pro zásobník.

Čistá pračka i z venku

Na závěr umyjte pračku i z vnější strany, otřete ji mokrým hadříkem a poté osušte. Z vnější strany skla bubnu se velmi často usazuje prach.

Čistota pračky je důležitá nejen pro krásně čisté a voňavé prádlo, ale hlavně pro dlouhou životnost spotřebiče. Proto údržbě věnujte čas alespoň jednou za měsíc.

Podobné příspěvky