Využijte zimního období k zastřižení živých plotů a dalších dřevin

imní spánek a období vegetačního období klidu rostlin je tu. Jak ho využít? Pokud jste hrdými majiteli živého plotu, nastal nejlepší čas k jeho výraznému zastřižení. Popadněte nůžky na živý plot i křovinořez, pusťte se do práce a rovnou se zbavte i nadbytečných či nemocných větví stromů.

Proč je nejlepší čas na použití nůžek na živý plot právě v zimě?

Během zimních měsíců se rostliny, podobně jako některá zvířata, ukládají k zimnímu spánku. Právě v průběhu tohoto období omezí přísun živin a nevyžadují tolik slunečních paprsků. Proto je ideální doba na to, popadnout nůžky na živý plot a seříznout svůj plot přesně podle představ. O stromy a keře se totiž nemusíte vůbec obávat. Tím, že jsou v úsporném módu, váš zásah přežijí a na jaře opět krásně vykvetou a bude se jim dařit lépe.

Zdroj foto: Radovan1 / Shutterstock.com

Křovinořezem na živý plot? A proč ne

Je-li to potřeba, můžete k úpravě živého plotu využít také křovinořez. I ten totiž dokáže nůžky na živý plot spolehlivě zastoupit a v některých případech vám dokonce ušetří práci. Dejte si ovšem dobrý pozor, jak s křovinořezem manipulujete a vždy při jeho používání dodržujte bezpečnostní zásady. Riziko úrazu je totiž poměrně vysoké a může k němu dojít kvůli vaší nepozornosti či neopatrnosti.

Úpravou živého plotu to nekončí, vrhněte se i na zimní řez stromů

Kromě úpravy živého plotu se můžete před příchodem Vánoc věnovat také úpravě dalších rostlin. Aktuální období je totiž vhodné také pro zimní řez stromů. Jestliže se v zimě zbavíte slabých, polámaných a napadených větví, stromu se bude následující rok mnohem lépe dařit. Řez se využívá také k tvarování korun stromů a prodlužuje životnost. Nepodceňujte tedy zahradnické práce a ani v zimě svou zahradu nepřehlížejte. Dřeviny si totiž zaslouží řádnou péči, zejména v tomto období, protože během vegetačního klidu budou na řezání mnohem lépe reagovat.

A gardener pruns trees with a lightweight cordless chain saw. Work in the autumn garden.

Zdroj foto: Nataliia Melnychuk / Shutterstock.com

Po nezbytných řezech nechte zahradu odpočívat

Jakmile dokončíte veškeré nezbytné práce v zahradě, nechte již všechny rostliny odpočívat a dopřejte jim čas, aby mohly nabrat síly a na jaře opět naplno rozkvést a dělit se s vámi o svou krásu. Mimochodem, pokud je váš živý plot tvořen z jehličnanů, pravděpodobně si vystačíte se stříháním jednou za rok, ovšem listnaté stromy rostou rychleji, takže je musíte stříhat dvakrát, někdy dokonce i třikrát ročně.

Připravte svou zahradu na zimu tak, že před tím, než vám stromy a keře zapadají a ztratí se pod sněhovou přikrývkou, zbavte je nadbytečných větví a živé keře zarovnejte podle svých představ. Odměnou vám budou zdravé a silné dřeviny, které vás na jaře zasypou květy a zdravými zelenými listy.

Podobné příspěvky