Dodejte zahradě pohádkový nádech
Zahrada je místem, kde odpočíváme, relaxujeme, čerpáme ztracené chvíle, i si tu můžeme příjemně posedět s těmi nejbližšími. Měla by tak být útulná, co ji ale povznést ještě o něco výš a proměnit ji v pohádkovou zahradu? Že to není možné? Když vsadíte na barevné sasanky a vytvoříte z nich koberečky, uvidíte, jak jste se mýlili.
Sasanky kvetou různými barvami
O sasankách se ví, že kvetou jemnými kvítky, většinou bílé barvy. Není to ale pravidlem, v dnešní době si můžete pořídit i sasanky jiné barvy. Jde o univerzální květiny bez zvláštních nároků, zejména na jaře na ně můžeme narážet různě v přírodě, kde vytváří záplavu kvítků. Existují ale i druhy, které kvetou na podzim, záleží tak na tom, jaké sazenice si pořídíte.
Víte, že v přírodě na ně narazíte hlavně v lužních lesích, kromě toho ale nejsou výjimkou ani na pastvinách, podél potoků nebo ve smíšených lesích. Setkat se můžeme s více jak 120 původními druhy sasanek.
Jaké mají sasanky nároky na výsadbu?
Pohádkově jemná zahrada vás zaujala a přemýšlíte, zda by sasanky mohly najít místo i na té vaší zahrádce? Pak vězte, že:
- Sasankám se daří v živné, dobře propustné, vlhčí půdě.
- V horkém létě ocení odpolední světlý stín.
- Hlízy se sází v rozestupech 15-20 cm do hloubky 5-6 cm, a to špičkou dolů.
- Než je začnete sázet, je třeba hlízy namočit na 24 hodin do vlažné vody, aby zvětšily objem a snáz klíčily.
- Zasadit můžete i vypěstované sazenice.
- Hodí se zejména do trvalkových záhonů, na terasu nebo balkon, osvěží zelené plochy kolem stromů, nižší sasanky skvěle vyniknou na skalce.
- Ačkoli netvoří nektar, přitahují opylovače, takže uděláte radost i hmyzu. Na vaši zahradu tak přiletí nejrůznější motýli i včely.
- Kvetou asi 6 týdnů, pak se zatáhnou.
- Dorůstají do výšky maximálně 30–40 cm, šířky 25 cm, květy jsou na vrcholu.
- Když jim zhnědnou listy, je třeba přestat rostlinky zalévat a těsně nad zemí je seříznout.
- Na zimu hlízy zakryjte mulčem, aby nevymrzly. Skvělé je i chvojí.
- Množit je můžete dělením trsu, často se množí samovýsevem.
Víte, že sasanky sice jsou jedovaté, stejně jako většina rostlin z čeledi pryskyřníkovité, ale obsah toxinů je u nich nízký a při sušení se dokonce vytrácí?