|

Jak zlikvidovat vosí hnízdo?

Objevili jste na zahradě vosí hnízdo a nevíte si s ním rady? Pokud vás výskyt vos ohrožuje, je potřeba se jich zbavit. Jak tento problém bezpečně a efektivně vyřešit? Pomohou vám následující tipy.

Kde se vosy nejčastěji vyskytují?

Vosy nejčastěji najdeme v zahradních domcích, kůlnách, dutinách stromů, půdách, podhledech nebo stopech, kde jsou dobře chráněny před nepříznivým počasím. 

Přečtěte si také: 5 důvodů, proč byste neměli podceňovat vosí hnízdo u domu!

Poznejte svého nepřítele

Než se pustíte do likvidace vosího hnízda, je důležité si uvědomit, že včely a vosy jsou důležitými opylovači a jsou součástí našeho ekosystému. Pokud nejsou hnízda v blízkosti lidských obydlí a nezpůsobují problémy, je nejlepší je nechat v klidu.

Bezpečnostní opatření

Před zahájením likvidace vosího hnízda je nezbytné nosit vhodný ochranný oděv, který zahrnuje dlouhé rukávy, rukavice a ideálně také obličejový štít. Vosy mohou být agresivní, zvláště pokud se cítí ohroženy.

Tip: Úplně nejlepší je se obléct do lyžařského oblečení a kukly.

Použití insekticidů

Nejběžnějším způsobem, jak zničit vosí hnízdo, je použití komerčně dostupných insekticidů. Tyto produkty se prodávají ve formě sprejů nebo prášků. Pamatujte, že je důležité aplikovat insekticidy v noci, nebo brzy ráno kdy jsou vosy neaktivní.

Některé spreje po použití vytvářejí proud pěny, který je schopný hnízdo zasáhnout až na vzdálenost 3 metrů. Účinkují okamžitě a zlikvidují všechny vosy, které se ve hnízdě nachází.

Pokud se hnízdo nachází pod střechou, nikdy ho nelikvidujte ze žebříku. Vosy by se mohly náhle vyrojit a nebezpečně vás popíchat.

Pasti na vosy

Máte-li z odstranění hnízda strach, můžete použít pasti na vosy. Fungují na jednoduchém principu. Past umístíte na zahradu, sladká náplň vosy naláká dovnitř, ale ven je již nepustí. Jedna past má životnost cca 6 týdnů.

Makety vosího hnízda

Další možností jak vosy zahnat, je pořídit si maketu vosího hnízda. Vosy se totiž cizím hnízdům vyhýbají, a pokud u vás na zahradě falešné hnízdo objeví, zase rychle rády odletí pryč.

Odstranění hnízda

Po zničení vosího hnízda je důležité ho bezpečně odstranit. Použijte rukavice a zajistěte, aby se přeživší vosy již nemohly do hnízda vrátit.

Konzultace s profesionály

Pokud si nejste jisti, jak zlikvidovat vosí hnízdo bezpečně a efektivně, jste alergici nebo je hnízdo příliš velké, je nejlepší problém konzultovat s profesionály. Odborníci mají potřebné znalosti a vybavení pro řešení podobných situací.

Podobné příspěvky