Jak si doma připravit kávu jako z kavárny?

Vrtá vám hlavou, jak je možné, že káva z oblíbené kavárny chutná úplně jinak než ta, kterou si připravíte sami? Příčinou může být kvalita zrn, speciální technika či profesionální postupy. Poradíme vám, jak vykouzlit ten nejchutnější šálek kávy ve vaší kuchyni.

Bez správného náčiní se neobejdete

Pro přípravu kávy budete potřebovat pomocníka ve formě pákového nebo automatického kávovaru či některou pomůcku pro alternativní přípravu nápoje: džezvu, moka konvičku, french press, chemex, dripper nebo aeropress a další typy. Příprava bez elektrického pohonu však bývá náročnější na čas.

Kávovary v sobě mohou mít zabudovaný mlýnek na mletí zrn či šlehač mléka, můžete si je však pořídit i jako oddělené přístroje. Samostatnou kapitolou jsou kávovary na kapsle, u nichž jsou rychlost a komfort upřednostněny před chuťovým zážitkem.

Jak na správnou přípravu kávy

Chuť začíná u zrn, proto kupujte jen ta kvalitní a čerstvě upražená. Spíš než v supermarketu je seženete v lokální kavárně či pražírně. Upraženou kávu byste měli zpracovat do dvou týdnů a po namletí ji ihned připravit, aby nevyprchalo aroma. 

Vyberte si vhodnou techniku mletí: elektrické mlýnky jsou rychlejší a pohodlnější, ty ruční však zachovávají původní chuť zrn.

Alternativní příprava kávy louhováním či přeléváním v tradičních i moderních nádobách má svá pravidla, která byste měli respektovat. Nejdůležitější je správná hrubost umleté kávy, teplota vody, dodržení poměru kávy a vody a doby extrakce.

V espressovači kávu připravíte ze 7 g namletých zrn. Páku s dokonale utlačenou kávou vložte do kávovaru a nechte jí protlačit vodu o teplotě kolem 90 °C pod tlakem 9 barů. Výsledné espresso o objemu 25–35 ml by měla zdobit jemná, hladká pěna (crema) bez bublinek. 

U automatických kávovarů si stačí vše navolit tlačítky a postarat se jen o pravidelné doplňování vody, zrn a vysypávání nádržky na odpad.

Šlehání mléka začíná studeným plnotučným mlékem v nerezové konvičce. Ponořte parní trysku asi jeden centimetr pod hladinu a během šlehání konvičkou jemně pohybujte, aby se její obsah promísil. Mléko je dostatečně našleháno, když se v horké nádobě začne vytvářet lesknoucí se pěna. Pak stačí jen dnem konvičky několikrát klepnout o stůl, aby popraskaly velké bubliny, a mléko jemně nalít do šálku či sklenice s espressem. Nezapomeňte po každém použití trysku očistit.

Experimentujte a trénujte

Ať už si vyberete kterýkoliv ze způsobů přípravy kávy, vychytání dokonalé techniky vám může nějaký čas trvat. Nebojte se experimentovat a objevte svou cestu k lahodnému šálku.

Podobné příspěvky