Ježatka kuří noha – jak se jí zbavit z trávníku a zeleniny?

Založili jste nový trávník, již vám roste krásně zelená tráva a pak se z ničeho nic objeví ježatka kuří noha – jeden z nejhorších plevelů. Jak s tímto nepřítelem krásného trávníku bojovat?

Co je to ježatka kuří noha

Ježatka kuří noha (dále jen ježatka) je středně vysoká plevelná bylina trávovitého vzhledu. Patří do čeledi lipnicovitých a jedná se o jeden z deseti nejškodlivějších plevelů na světě. Najdeme ji na polích, vinicích, u vodních toků ale také na zahradách, kde je její výskyt velice nežádoucí.

Jak se zbavit ježatky?

Ježatka je jednoděložná rostlina, stejně jako trávy obsažené v travních směsích, proto musíme být při její likvidaci velice opatrní. Nemůžeme na ni aplikovat stejné postřiky jako na dvouděložné plevele (např. často používaný BOFIX).

Rostlina se brání i posekání, její vzrůst se vždy přizpůsobí místu, ve kterém roste. V trávnících se nejčastěji setkáme s plazivou ježatkou.

Likvidace bodovou aplikací

Ježatku můžeme likvidovat bodovou aplikací totálních herbicidů jako je Roundup. Po zničení rostliny, je ale potřeba dosít do místa růstu novou travní směs. 

Bodová aplikace se provádí nanesením herbicidu štětečkem na list rostliny, speciálním aplikátorem nebo postřikem s krytkou.

Likvidace mrazem

Ježatka je sice jednoletá rostlina, která je citlivá na mráz a silný mráz ji zcela jistě zničí, ale problém je v semenech, které si svou klíčivost v půdě zachovají a na jaře opět vyklíčí. Proto musíme prázdná místa dosít brzy z jara, aby ježatka neměla prostor pro růst.

Likvidace postřikem 

Jak jsme si již řekli, na Ježatku nefungují klasické postřiky jako je Bofix (hubí jen sedmikrásky, pampelišky, bodláky a podobné plevele). Na ježatku je možné aplikovat přípravek Puma Extra, ale pozor tento přípravek v mladém stádiu ničí lipnice a další druhy trav. 

Ježatka kuří noha v zelenině

Při hubení ježatky v zelenině musíte být opatrní a používat jen schválené herbicidy. Jedním takovým je Sharpen 40 SC, který ničí ježatky, lipnice, psárky, heřmánky, ptačince, žabince a další nežádoucí plevele. 

Herbicid můžete použít v cibuli, česneku, jahodníku, obilovinách, rajčatech, celeru, mrkvi, póru nebo peckovinách.

Přejeme hodně štěstí s likvidací ježatky kuří nohy!

Podobné příspěvky