|

Jak správně vybrat světlo do koupelny

​​Nejste si jistí, jaký je správný postup při výběru osvětlení do koupelny? Zvolte takové, které bude působit po ránu příjemně a přitom splní veškeré požadavky, které na něj máte. Poradíme vám, čím se řídit. Vysvětlíme vám, co znamená označení IP a jakými normami je dobré se při plánování světel v koupelně řídit.

Vhodně zvolené osvětlení koupelny pomůže vytvořit místo pro ranní načerpání energie i příjemnou relaxaci po náročném dni. Zvažte proto jednotlivé komponenty pečlivě. Než se zaměříme na konkrétní možnosti řešení v koupelně, měli byste znát základní údaje pro bezpečnost svítidel a elektrospotřebičů obecně.

Postarejte se v koupelně o stoprocentní bezpečnost

V těch místnostech domova, kde je možný kontakt elektřiny s vodou, je potřeba dávat velký pozor. Prostředí v koupelně je přirozeně vlhké, někdy může na světlo dokonce dopadnout i voda – třeba během sprchování. Pro koupelny proto platí přísné bezpečnostní předpisy, které se vztahují kromě svítidel i na fény, holící strojky a další elektrické spotřebiče v koupelně. Svítidla dělí koupelnu podle normy ČSN EN 60529 (33 0330) do 4 zón:

Zóna 0: Jde o vnitřní prostor vany nebo sprchového koutu. Hodnota IP67 definuje možnost občasného zaplavení vodou (maximálně po dobu 30 minut), mohou být maximálně 1 metr pod hladinou. 

Zóna 1: Označuje prostor nad vanou do výšky 2,25 m, kde svítidla musí být v této zóně.  Minimální hodnota IP44 značí odolnost proti netlakové vodě stříkající ze všech stran. 

Zóna 2: Navazuje na zónu 1 a je do vzdálenosti 0,6 metrů od vany a výšky nad 2,25 m. Svítidla musí mít v této zóně hodnotu alespoň IP43.  Zajišťují odolnost proti kapající vodě pod úhlem maximálně 60°. 

Zóna 3: Jde o definici pro zbytek prostoru koupelny, kde svítidla musí mít minimální krytí IP20. Takové svítidlo je vhodné pro instalaci v suchém prostředí interiéru. 

Značka IP u světla do koupelny

Ingress Protection (IP) označuje stupeň ochrany u daného svítidla (používá se u všech elektrotechnických výrobků). Doplňují ho dvě číslice. První číslo IP označuje stupeň krytí před dotykem a vniknutím cizích předmětů, druhé symbolizuje ochranu před vodou. Čím je číslo vyšší, tím je také vyšší daný stupeň krytí a ochrany. Světlo do koupelny musí být vždy hodnotu alespoň IP44.

Jak zajistit přirozené světlo v koupelně

Světlo v koupelně by mělo být co nejpřirozenější, zároveň by ho mělo být dost. Vyberte si světla v neutrální nebo studené bílé barvě (s označením 4000-6000 kelvinů). Ty se přirozenému světlu přibližují nejvíce a zároveň v koupelně navozují dojem čistoty.

Jedno nebo více koupelnových svítidel

Máte menší koupelnu a víte, že vám bude stačit jen jedno svítidlo? Umístěte ho nad zrcadlo. Pro běžnou denní hygienu jsou ale efektivnější dvě světla po jeho bocích. Osvětlení zrcadla je důležitější než centrální osvětlení. Proč? Světlo z centrálního osvětlení vytvoří na vašem obličeji stíny. To, které pochází z obou stran zrcadla, osvětlí obličej přímo. 

Varianty osvětlení v koupelně

Optimálního osvětlení koupelny docílíte kombinací svítidel umístěných po stranách a na stropě. Vždy ale záleží na vašich osobních preferencích, které máte s ohledem na všechny členy domácnosti a váš očekávaný dojem z interiéru koupelny. 

Stropní světlo do koupelny

Jak jsme zmínili už výše jde o základní řešení. Můžete zvolit stropní svítidlo, vestavné světlo nebo i závěsnou lampu. Stropní osvětlení poskytuje rovnoměrnou distribuci světla po celém prostoru koupelny.

Nástěnné světlo do koupelny

Může být na stěně nad zrcadlem nebo třeba na boční stěně koupelny. Tato svítidla pomáhají eliminovat stíny na obličeji při holení nebo nanášení make-upu.

Zrcadlo s osvětlením

Jde o speciální zrcadla do koupelny, která v sobě mají integrované zdroje světla. Obvykle jde o LED osvětlení. Světla mohou být vedena horizontálně, vertikálně i po celém obvodu zrcadla. Zajistí dokonalý zdroj světla při péči o vaši pleť.

LED pásky do koupelny

Můžete je instalovat pod regály, skříně, do niky, nebo z nich vytvořit osvětlení podlahy. LED pásky se snadno postarají o příjemnou relaxační atmosféru. Mohou fungovat i jako jednoduché noční orientační osvětlení. 

Chytrá kombinace koupelnového zrcadla a světla

Pro koupelny, které potřebují opticky přidat na velikosti interiéru, doporučujeme zapojení velkých koupelnových nástěnných zrcadel. Při instalaci velkoformátových zrcadel si dejte pozor na to, aby byla viditelnost spár minimální. Aby odraz světla fungoval co nejlépe, instalujte zrcadlo do místa, kde zachytí nejvíce světla. Pokud nemáte možnost nainstalovat jedno velké zrcadlo, můžete kombinovat několik menších.

Koupelnové osvětlení zařizujte s ohledem na funkci i relaxaci a odpočinek. Celkově záleží na vašich preferencích a stylu koupelny, jaké osvětlení si vyberete. Mějte však na paměti, že správné osvětlení může významně ovlivnit pohodlí a funkčnost vaší koupelny.

Podobné příspěvky