|

Máte psa v bytě? Bez těchto věcí se doma neobejdete

Pes je velký přítel, společník, parťák pro každé dobrodružství, ale je-li ponechán doma o samotě, může vám byt proměnit v kůlničku na dříví. Zvlášť pokud se nudí, stýská se mu nebo má hlad. Proto je dobré byt vybavit veškerými nezbytnostmi, které psa zaměstnají a zajistí mu dobrou náladu do okamžiku, kdy nastane nejlepší část jeho dne – váš příchod domů.

Bez čeho se v psí domácnosti neobejdete (pokud chcete šťastného psa a čistý domov):

  • Správná miska pro psa
  • Vhodný a adekvátně velký pelech 
  • Interaktivní hračky pro psy
  • Pomůcky pro péči o srst a drápky

S plnou (a správnou) miskou je život veselejší

Snad každý majitel pejska by potvrdil, že buď máte doma velkého žrouta, nebo ještě většího žrouta. Jídlo je pro pejsky skutečně důležitým faktorem, jsou pro něj schopni udělat takřka cokoliv. Dbejte proto o to, abyste je krmili skutečně vyváženým krmivem z masa bez přidaných obilovin, konzervantů nebo barviv. 

V neposlední řadě vyberte i vhodnou misku, ze které se bude vašemu pejskovi dobře jíst a pít. Zejména u misky na vodu je důležitý správný výběr. Pes, který je sám doma celý den, musí mít k vodě snadný přístup a pokud si ji hned zrána vylívá komplet na podlahu, určitě to není dobře, a je potřeba misku vyměnit. 

Velký pes potřebuje úměrně velkou misku ideálně na stojanu, aby se nemusel shýbat až k zemi, malým psíkům naopak velká miska nevyhovuje a mohou mít klidně stejnou misku jako kočka s nízkým okrajem pro snadné pití. 

Pokud je váš pejsek z roztržitějších, raději zvolte takovou misku, která má ve spodní části gumovou podložku pro větší stabilitu a proti skluzu. Aspoň pak každý den po návratu ze zaměstnání nebudete muset vytírat vylitou a rozťapanou vodu po celé místnosti. 

Pelíšek i pro bolavá záda

Ač se vám může zdát, že častěji spí na vašem gauči, v posteli nebo na koberci, pejska o jeho pelíšek nemůžete ošidit.

Je důležité, aby měl svoje místo, kde se vždycky může bezpečně schoulit, odpočinout si nebo se schovat před příliš intenzivní návštěvou. Na výběr máte širokou škálu pelíšků, které můžete krásně zkombinovat s interiérem svého bytu. 

Klasické textilní pelíšky se snadno udržují, protože je celé můžete vyprat. Pokud si potrpíte na eleganci a zároveň chcete zachovat snadnou údržbu pelechu, interiér dobře doplní proutěný koš, který vystelete třeba jednoduchou (a pratelnou) fleecovou dekou. Pokud se váš pejsek rád rozvaluje, pořiďte mu jako pelíšek pohodlný polštář, ve kterém ho nebudou omezovat pevné okraje.

Máte doma chlupáče-seniora? Pak mu dopřejte pohodlný nocleh na ortopedickém pelíšku pro psa. Pelech pro psa s paměťovou pěnou funguje stejně jako lidské ortopedické polštáře – zmírňuje tlak na klouby, zajišťuje přirozenou polohu páteře a přizpůsobuje se tvaru těla.

Při výběru věnujte pozornost nejen materiálu a tvaru, ale i velikosti pelíšku. Pokud nechcete, aby v něm psovi bylo těsno, změřte ho v jeho oblíbené spací poloze. K číslu přidejte cca 20 cm navíc a tím získáte velikost toho správného a útulného pelechu.

Kdo si hraje, nezlobí

Pokud nechcete, aby se v době vaší nepřítomnosti pejsek sám zabavil třeba destrukcí vašeho gauče, pořiďte mu interaktivní psí hračku. Tyto chytré hračky a hlavolamy fungují na velmi jednoduchém principu – dovnitř ukryjete pamlsky a pejsek se snaží přijít na to, jak je získá zpátky. Tímto způsobem se pes zabaví a zdravě unaví, protože bude muset zapojit i mozkové závity. Vytvořit tak můžete psovi příjemný návyk, že váš odchod do práce neznamená být opuštěný, ale čas zábavy a odměn. 

Salon pro psy u vás doma

Chlupy v každém rohu a na každém kusu oblečení, podrápaná podlaha a nábytek jsou nepříjemné součásti života se psem. Vyhnout se jim (nebo je alespoň výrazně eliminovat) můžete tak, že pejskovi doma zřídíte jeho soukromý kosmetický salón. Pravidelně ho vyčesávejte, abyste zachytily nečistoty a vypadanou srst na kartáči, a ne na své pohovce. Podle hustoty srsti svého mazlíčka tak využijete třeba hřeben, kartáč, vyčesávací rukavici nebo trimovací hřeben. 

Nezapomeňte ani na manikúru. Pomocí kleští nebo gilotinky udržíte drápky svého miláčka v délce, která tolik neohrozí vybavení vašeho domova. Vždy ale používejte pouze pomůcky a kosmetiku určenou výhradně k péči o psy. Není pravda, že kosmetickou péči o psa je potřeba svěřit do rukou veterinářů nebo psích salonů, stačí vhodné pomůcky a pár pokusů a vše zvládnete hravě doma. 

Podobné příspěvky