|

Máte více půjček, než dokážete zvládat? Řešením může být konsolidace úvěrů

Problémy se splácením svých závazků můžou potkat každého z nás. Stačí k tomu třeba jen to, abyste se dostali do pracovní neschopnosti, při které se vám výrazně sníží měsíční plat. Pokud nebudete mít sjednané pojištění schopnosti splácet, které by vám v této chvíli pomohlo, dostanete se do finančních potíží. Nemusí vám totiž zbýt dostatek prostředků pro splácení vašich dluhů. Pokud máte navíc uzavřených více úvěrů, máte zaděláno na velký problém.

Potíže s chybějícími penězi na splátku nikdy neřešte další půjčkou, ani zdánlivě nízkou a bezproblémovou půjčkou do výplaty. Toto konání se nazývá dluhová past, která mnohdy vede až k vyhlášení osobního bankrotu, takže byste tímto krokem vaši už tak dost špatnou finanční situaci ještě více zhoršili. Pokud se vám zdá, že vaše situace nemá žádné řešení, nevěšte hlavu. Vše se dá vyřešit tak, aby to pro vás bylo co možná nejvýhodnější. V následujícím textu vám poradíme, jak si vyřídit jednoduché a přitom účinné řešení, kterému se říká konsolidace.

Co je to konsolidace?

Konsolidace představuje sloučení všech vašich úvěrů do jedné, a to i v případě, že máte peníze půjčené od různých poskytovatelů. Můžete si sloučit například leasing na auto, nebankovní půjčky bez registru a další pohledávky. Společnost, u které o konsolidaci požádáte, za vás všechny vaše závazky uhradí a vy pak budete svůj dluh splácet pouze této jediné instituci. Díky tomuto kroku bude vaše měsíční splátka nižší, než jaká byla částka za všechny splátky, které jste doposud každý měsíc museli platit.

Komu se konsolidace vyplatí?

Sloučení půjček do jedné se vyplatí všem, kteří nezvládají své závazky řádně splácet a potřebují tak snížit měsíční platby. Vyplatí se také lidem, kteří chtějí splatnost svých dluhů prodloužit do delšího časového období.

Je konsolidace opravdu výhodná?

Ještě předtím, než se pro konsolidaci rozhodnete, ověřte si veškeré podmínky, za kterých k ní může dojít. Zjistěte si dobu splatnosti, výši měsíčních splátek a roční procentní sazbu nákladů. Jedině na základě těchto parametrů se můžete rozhodnout, jestli se vám konsolidace opravdu vyplatí. Důležité také je, jestli nejsou u nové půjčky nějaké poplatky, například za předčasné splacení vašeho dluhu.

Nevýhody konsolidace

Představa splácení jen jedné půjčky je sice lákavá, ale má to malý háček, se kterým musíte počítat. Tím, že se sníží výše měsíční platby, dojde k prodloužení doby splácení, takže ve finále dluh přeplatíte více, než pokud byste vaše půjčky nekonsolidovali. U každého úvěru je úrok, díky kterému jistinu vždy přeplatíte. Tím, že se prodlouží doba splatnosti, naskakují další úroky, které představují peníze navíc. Tento faktor proto musíte ještě před samotnou žádostí o konsolidaci zohlednit.

Podobné příspěvky