Užívejte si společnost rostlin ve svém domově také v zimě

Přestože v zimním období se spousta pokojových rostlin ukládá k zimnímu spánku a šetří své síly, existují i takové druhy, které se právě v tomto čase probouzejí a dělí se s vámi o nádherné květy. Přestože se tyto rostliny dobou svého rozpuku zásadně liší, vyžadují stejnou péči a pozornost celoročně, tedy i během zimy.

Příprava rostlin před zazimováním 

To, že některá vaše pokojová rostlina v zimě opadává a usychá neznamená, že umírá, ale pouze šetří své síly. Ovšem plevel a škůdci nikdy nespí.Než začnete se zazimováním a přemísťováním květináčů z balkonů a teras do interiéru, zkontrolujte zda nejsou rostliny napadeny škůdci, kteří by se mohli rozšířit na zdravé pokojovky. Odstraňte také plevel – ručně nebo pomocí aplikace efektivních přípravků proti plevelům.  

Portrait of gorgeous girl tenderly touching white pots with exotic sprout. Beautiful lady in gardening outfit smiling at camera. Pretty model with blonde hair working. Gardening concept

Zdroj foto: popcorner / Shutterstock.com

Přípravky proti plevelům nemusíte používat pouze v květináčích a na záhoncích, ale dají se aplikovat také do spár venkovní dlažby a na trávník, v rámci podzimní údržby. Rozumně ovšem vybírejte mezi totálními a selektivními herbicidy. Vaše zámková dlažba a trávník tak budou vypadat jako nové a vy si ušetříte spoustu času,který byste jinak strávili plením. Jistě víte, že se jedná o zdlouhavou a nudnou činnost, která nebere konce. 

Kam uložit rostliny v zimě a jak se postarat o ty venkovní

Trápí vás, kam uložit venkovní, ale i některé pokojové rostliny, na zimu? Odpověď se částečně skrývá již v samotné otázce. Skvělým místem pro přezimování rostlin totiž může být zimní zahrada. Ať už ta, která je součástí vašeho domu nebo ta skutečná, která je dokonale připravená na zimu. 

Nezapomínejte na to, že některé druhy rostlin, které vám celoročně rostou v záhoncích, je nutné před zimou, mrazíky a sněhem chránit chvojím. Jen tak se dočkáte toho, že příští rok opět krásně rozkvetou a budou vám dělat radost.

O pokojovky pečujte s pomocí postřikovače

Aby se pokojovky, které během zimy vykvétají, těšily výbornému zdraví, pořiďte si do své výbavy také spolehlivý postřikovač – ruční model se snadno ovládá a ošetříte s ním celou rostlinu během pár vteřin. Dá se použít na malé i velké pokojové rostliny a na zahradě vám přijde vhod při péči o ovocné stromy. Do postřikovače můžete nalít obyčejnou vodu, nechat ji odstát a následně využít k rosení, ale lze jej samozřejmě využít také k aplikaci speciálních ochranných přípravků a hnojiv. 

A woman takes care of indoor plants, sprays water on home flowers.

Zdroj foto: Ekaterina Byuksel / Shutterstock.com

Starejte se o své rostliny celoročně a nezapomínejte je kontrolovat, zbavovat případných plevelů a dalších škůdců. K péči o rostliny vám skvěle poslouží speciální přípravky i praktické postřikovače.

Podobné příspěvky