Jaké bylinky vysadit na zahradě k dochucování masových jídel?
Masová jídla dochucená domácími bylinkami, to je lahoda pro každého, kdo je milovníkem nejen masa, ale i masových náhražek v podobě veganského mletého, sojových mas nebo sojových sýrů. Bylinky dokonale ochutí všechno, když víte, jak s nimi zacházet. A jistě vás nepřekvapí, že domácí bylinky chutnají mnohem intenzivněji než ty v pytlíčkách s kořením koupené v supermarketu. Ale nevěšte hlavu, domácí bylinky si vypěstujete snadno a během několika týdnů!
Bylinky doma a rychle? Naštěstí to jde!
Bylinky se dají pěstovat kdekoliv, rostou poměrně rychle, a to i za oknem v běžném panelovém bytě. Zanedlouho bude jaro, a tak ve akčních letácích většiny supermarketů a hobbymarketů budeme více než kdy jindy potkávat pěstební nádoby (nejen) na bylinky za velmi výhodné ceny. Proto je teď dobrá doba pro jejich pořízení.
Pojďme se proto podívat, co se vyplatí do květníků různých velikostí zasadit, když toužíme po domácích bylinkách k dochucení masových pokrmů. Neuvedeme všechny bylinky, kterými lze maso dochutit. Jen ty základní, které se snadno pěstují, a jsme na ně v české kotlině nejvíce zvyklí.
Obecný popis bylinek a jejich pěstování najdete například na stránkách Bylinky pro všechny.cz nebo ve zjednodušené verzi jako návody na Skrblík.cz. My se teď podíváme jen na základní informace o každé z bylinek a zejména na druhy masa, pokrmů nebo masových náhražek, ke kterým se chuťově nejvíce hodí.
Tymián
Tymián je trvalkou, která se pěstuje velmi snadno jak doma, tak venku. Přežije i třeskuté mrazy nebo delší dobu sucha, díky tomu snadno přežívá i na balkonech ve větších pěstebních nádobách. Zasadit jej můžete na skalky či samozřejmě za okno, zvládne dokonce i to jižní.
Tymián můžete pěstovat citronový, kmínový nebo obecný s tou základní tymiánovou chutí. V nabídce bývá případně i bylinka s názvem mateřídouška úzkolistá či mateřídouška hlavatá, což je rostlina úzce příbuzná tymiánu a za tymián i často vydávaná. S divokou mateřídouškou se však její chuť příliš srovnat nedá.
Co dochutit tymiánem? Jeho chuť i aroma jsou přímo nakloněny kombinacím s masem, takže jej neváhejte použít na zvěřinu, vepřové maso, maso hovězí, k masům sekaným, ale i do tradičních omáček. Snese jej dokonce i drůbeží maso. A ani masové náhražky se nebudou bránit dochucení tymiánem. Vynikající je tymián i v paštikách, sýrech nebo na těstovinách, samozřejmě i na grilovaném mase. Do pokrmů se přidává na začátku vaření, aby se stihl rozvonět.
Majoránka
Majoránku známe v české kuchyni již velmi dlouho. Neobejde se bez ní sekaná ani jiné mleté maso, guláš, luštěniny s uzeninou, masové polévky, játra, paštiky a samozřejmě ani bramboráky s masem. Jde o jednoletou rostlinku, která ocení teplo skleníku, ovšem snadno ji vypěstujete i venku na záhoně.
Pokud ji necháte vysemenit, máte v následujícím roce o úrodu postaráno. Rádi jsme si na majoránku zvykli i v masových rizotech nebo právě ve spojení se všemi masovými náhražkami, které se majoránkou dají nádherně provonět. Navíc pomáhá s trávením, takže pěstovat by ji měli všichni lidé s narušenou funkcí žaludku, žlučníku, slinivky nebo střev.
Správné vaření s bylinkami vyžaduje i správné nádobí. Nejosvědčenějším materiálem je nerez, který se používá i všude v profesionální gastronomii.
Oregano
Oregano sice máme spojené spíše s italskými pokrmy, jako jsou špagety nebo pizza, ale používá se (coby dobromysl) dlouhodobě i v kuchyni české, připomíná vzhledem i svým aroma majoránku, a tak se mnoho kuchařek naučilo používat oregano podobně jako výše popsanou majoránku.
Český název bylinky není náhodný, je totiž prokázáno, že zlepšuje náladu. Proto je vám po rajčatové omáčce na těstovinách vždy veseleji! Oregano se skvěle hodí i ke skopovému nebo k dochucení plodů moře. Ze suchozemského masa se doporučuje k telecímu a k masu kuřecímu.
Šalvěj
Šalvěj má velká specifika v chuti, ale ve spojení s vepřovým nebo drůbežím masem je doslova nepřekonatelná. I proto je součástí například provensálského koření. Dále se šalvěj doporučuje v kombinaci s masem telecím, skopovým, jehněčím, ovšem dobrou službu poskytne i u ryb, včetně sladkovodních.
Pěstování je velmi snadné, jen je nutné šalvěji vyhradit větší prostor, roste totiž jako keřík. Budete jí brzy mít spoustu, využijete i pro přípravu čaje nebo paštik, sýrů a k dochucení všech typů masových náhražek, ať jsou ze sóji nebo z jiné rostlinné bílkoviny.
Šalvěj můžete taký často najít jako podpůrnou přísadu v deodorantech.
Bazalka
I bazalka je bylinkou, se kterou spojujeme spíše kuchyni středomořskou než tu naši. Bazalka skvěle dochutí těstoviny, pizzu, zeleninové saláty, dipy, polévky, fazole a ostatní luštěniny. Nezaměnitelnou chuť bazalky využijete v kombinaci se středomořskou kuchyní jižní Francie.
Notoricky známá je kombinace bazalky se sýrem mozzarella a rajčaty, na carpaccio z červené řepy, skvěle se doplňuje i s česnekem. Jestliže chcete zkusit bylinkové máslo, bez bazalky to nebude ono. Bazalkové pesto je skvělým způsobem, jak zpracovat velkou úrodu bazalky, která se umí odehrát i v poměrně malém květníku.
Bazalku pěstujte jen v interiéru, často je totiž hostitelkou pro mšice, ty ji přímo milují. Nejlépe ji ochráníte pěstováním doma, za oknem se sítí proti hmyzu. Aroma bazalky je však tepelně nestálé, a tak ji rozhodně nikdy nesušte, ale ani ji nedávejte do pokrmů příliš brzy. Vždy až těsně před dovařením, nejlépe dokonce až na talíři.
Saturejka
Milovníci ryb a mořských plodů jistě budou znát kyselou příchuť, se kterou saturejka dokáže dokonale dochutit rybí maso nebo jakékoliv plody moře, aniž by bylo potřeba použít příliš agresivní citrony či limetky. A jestliže saturejku prozatím neznáte, vězte, že dokonale dochutí vše, co má mít kyselý, ale přitom příjemně bylinkově kořeněný podtón.
I proto je součástí kořenících bylinkových směsí, jako například provensálské koření nebo čubrica. I z názvu směsí je jasné, že je typická pro Balkán a Středomoří. Zde se používá nejen na ryby, ale též na luštěniny nebo divočinu, grilované maso.
Díky výrazné chuti je skvělá i pro maso králičí, skopové nebo do nádivek, do pokrmů z mletého masa. Jen pozor na kyselost, kterou saturejka navodí, takže ji ve větším množství použijte jen tehdy, když po kyselé příchuti u masa či nádivky opravdu tužíte.
Rozmarýn
Králem masového koření je jistě pepř. Ale hned vedle něj stojí rozmarýn. Dokáže totiž zmírnit aroma typické pro každé z mas nebo masových náhražek. Pokud například potřebujete jíst více ryb, ale rybí aroma se vám protiví, jistě pomůže rozmarýn, nejlépe v kombinaci se saturejkou. Rybí aroma se díky nim téměř rozplyne.
Rozmarýn však můžete použít v kombinaci s jakýmkoliv masem, nemá výraznou chuť, je spíše aromatický, ale samotné aroma rozmarýnu se s masem, luštěninami i s masovými náhražkami skvěle doplňuje. Aroma se dá popsat jako velmi svěží, s nádechem pryskyřice, někdy dokonce i eukalyptu. Rozmarýn použijte i do salátů, nádivek, dipů nebo k sýrům.
Při pěstování je nutné počítat s větším vzrůstem, jedná se totiž o stálezelený keřík. Zimu venku v květníku bez zalévání nepřežije, ale ve volné půdě v zahrádce, chráněný mulčem ano, jen nesmí být na příliš mokrém stanovišti. Používá se sušený a těsně před použitím drcený v hmoždíři. Nebo čerstvý, coby kořenící větvička, kterou můžete z pokrmu po dovaření vyndat.
TIP: Masová jídla bez přílohy pořídíte také na Hotovky.cz