| |

Výhody tepelného čerpadla – vyplatí se pořídit si ho?

Tepelná čerpadla umožňují získávat a využívat energii získanou z okolního prostředí. Díky tomu tak můžete za minimum financí pomocí tohoto přístroje vytápět či ohřívat vodu. Jedná se tedy o skvělou investici, která vám pomůže ušetřit mnoho peněz. Navíc je to také ekologickým řešením výroby tepla.

Princip tepelných čerpadel

Tepelné čerpadlo funguje na základním principu chladícího okruhu. Skládá se z několika částí, těmi nejdůležitějšími je kondenzátor, kompresor, výparník a expanzní ventil. Jednoduše řečeno lze fungování tepelného čerpadla připodobnit chladničce – jako kdyby odebírala teplo z potravin, a to následně využívala k vytápění.
Tepelné čerpadlo však získává teplo z okolí, kde je ho neomezené množství, a to z cirkulující vody nebo venkovního vzduchu. Ohřívání je umožněno stlačováním par chladiva v kompresoru, přičemž dojde k jeho zahřátí. Z kondenzátoru je pak tepelná energie odebírána a proudí na místo, které chceme ohřát. Chladivu se pak opět sníží teplota, a to se tak navrátí do kapalného skupenství. V této podobě se pak vrací skrz expanzní ventil, čímž se celý proces cyklicky opakuje.

Druhy čerpadel

Existuje několik různých druhů tepelných čerpadel, které se liší v tom, jaký zdroj tepla využívají. Liší se v několika základních vlastnostech, které ovlivňují jejich funkčnost, údržbu a další.

  • Typ vzduch/voda: Zdrojem tepla je u tohoto čerpadla okolní vzduch. Vzhledem k našim klimatickým podmínkám se jedná o skvělé řešení, teploty jsou u nás po většinu roku totiž příznivé. Případně navíc tato tepelná čerpadla dokáží efektivně pracovat i v nižších teplotách, řešením však je také doplňkový zdroj tepla.
  • Typ voda/voda: Pro tento druh čerpadla je zdrojem tepla velký objem podzemní vody. K tomu jsou potřeba vrty. Provozní náklady mohou být vzhledem k náročné údržbě o něco vyšší.
  • Typ země/voda: Pro tato tepelná čerpadla je zdrojem tepla půda. První možností je plošné řešení, při kterém jsou v půdě umístěny trubky s teplonosným médiem. Tak je z půdy odebíráno teplo, které je následně transportováno do vody. Tu pak můžete využívat ke svým potřebám. Pro tuto možnost budete potřebovat velký pozemek, je to tedy vhodné řešení hlavně pro velké rodinné domy s rozlehlým pozemkem. Druhou možností je pak řešení vrty. Ty mohou vést až do 100 metrů. Výhodou je zde nenáročnost na plochu, je však potřeba vhodné podloží.

Hlučnost

Jestliže si chcete k domu pořídit tepelné čerpadlo, může být velkou otázkou hlučnost tohoto přístroje. U tepelných čerpadel typu vzduch/voda je hluk téměř nepatrný, takže vás nebude rušit. Stejně tak je tomu u typu země/voda, navíc k utlumení hluku lze dobře využít akusticky účinné konstrukce a další prvky, které hlučnost omezí. Nemusíte se tak bát, že byste nevyužili svůj zahradní nábytek – pobyt na zahradě nebude tepelné čerpadlo rušit, takže hluk nenaruší letní zahradní grilování, ovšem ani klidnou relaxaci třeba při čtení.

Pozor je však třeba dávat u typu vzduch/voda. Emise hluku vznikajícího venku mohou být vysoké. Vzhledem k tomu, že se energie přenáší vzduchem, musí být splněny přísné hygienické limity. Pokud vyberete kvalitní tepelné čerpadlo s vhodnou úrovní hluku, nebude problém ani jeho instalace v hustě zastavěných oblastech.

Výhody užívání

Tepelná čerpadla jsou s oblibou využívány u rodinných domů i bytů, instalovány však mohou být i k jiným budovám. Pro domy a byty jsou však oblíbené, jelikož díky nim ušetříte značné finance. Tato investice se vám vrátí do deseti let, zkuste se navíc podívat na různé akce, díky kterým bude pořizovací cena nižší. Kromě toho však díky tomuto čerpadlu budete šetřit přírodní zdroje, fungovat navíc mohou také jako klimatizace.

Tepelná čerpadla jsou skvělým řešením, jak ušetřit desítky tisíc ročně. Navíc jsou ekologické a mají dlouhou životnost. Získáte tak spolehlivý zdroj tepla.

Podobné příspěvky