Zelenější Vánoce: Jak přes svátky snížit dopady na planetu

Vánoce jsou svátky plné pohodové atmosféry, lásky a chvil s rodinou a přáteli. Jsou to ovšem také svátky hojnosti a přebytků. Používáme mnohem více elektřiny, nakupujeme dekorace a dárky, jíme spoustu jídla a vznikají další a další odpady. Proto jsme se zamysleli nad otázkou, jak přes svátky snížit ekologický dopad na planetu.

Jak na zelenější Vánoce

Ekologičtější Vánoce můžete mít i s dárky, dobrým jídlem a krásnými dekoracemi. Jak se říká, planeta nepotřebuje hrstku lidí, kteří budou dělat vše na sto procent. Potřebuje stovky lidí, kteří se budou snažit. Proto si vyberte ty změny, které jsou ve vaší komfortní zóně. Čtyři hlavní oblasti jsou:

 • Vánoční úklid
 • Dekorace
 • Dárky 
 • Jídlo

Vánoční úklid bez výčitek

Myslete na naši planetu i při (nejen předvánočním) úklidu. Pomohou vám prostředky s šetrným složením nebo ekologickým balením. Známá dm drogerie šla se svou novou řadou Pro Climate ještě o krok dál a vyvinula produkty, které jsou neutrální k životnímu prostředí.

Kromě snižování ekologické stopy na absolutní minimum dm také kompenzuje dopad na životní prostředí v pěti oblastech: 

 • Emise skleníkových plynů a zhoršení globálního oteplování
 • Okyselování půdy, které má negativní důsledky pro ekosystémy
 • Oxidační smog, který napadá dýchací orgány a poškozuje rostliny
 • Eutrofizace, tedy nechtěné obohacování vody zatěžující ekosystémy
 • Narušování ozonové vrstvy, která nás chrání před UVB a UVC zářením

Ve vybraných dm prodejnách také najdete plnící stanice s bezobalovou drogerií značky Yellow & Blue.

Přírodní vánoční ozdoby

Snažte se co nejdéle využívat ozdoby, které již máte doma. Když se rozhodnete pro nové, vybírejte vánoční ozdoby z přírodních materiálů, využijte darů přírody nebo recyklujte to, co byste jinak vyhodili.

Je ekologičtější živý nebo umělý vánoční stromek? Odpověď na tuto otázku není úplně jednoznačná. Poslední dobou ale převládá názor, že živý stromek (pokud pochází z dobrého a lokálního zdroje) je lepší než ten plastový, který cestoval přes půl planety. Dobrým řešením je stromek zasazený v květináči, který domů přinesete jen na chvíli. 

Ekologická stopa umělého stromku může být srovnatelná, pouze když o něj pečujete a využíváte jej řadu let.

Ekologičtější vánoční dárky

I při výběru a balení vánočních dárků můžete zvolit ekologičtější přístup.

Hodí se jak pomocníci pro eko život (například nákupní taška nebo síťka na ovoce), tak klasické, ale šetrně vyrobené dárky. Z kosmetiky řady Pro Climate vyberete dárek takřka pro každého. 

Sady oblíbené přírodní kosmetiky alverde NATURKOSMETIK udělají radost zejména ženám.

Mamince či babičce darujte voňavou sadu pro péči o tělo Zimní čas nebo set tělových másel, kamarádce nebo sestře pořiďte sladkou vůni s krémem na ruce v dárkovém setu Svět divů

Tip: Nakonec dárky zabalte do přírodního papíru a ozdobte například větvičkou nebo šiškou. 

Ekologičtější vánoční hostina

Na co si dát pozor při plánování štědrovečerní večeře, cukroví a dalšího občerstvení?

 • Plýtvání: Každoročně na světě vyhodíme třetinu vyprodukovaných potravin, plánujte proto množství s rozmyslem
 • Palmový olej: Není zdravý pro nás ani naši planetu, která kvůli pěstování olejových palem přichází o pralesy i úrodnou půdu. Najdeme ho v mnoha sladkostech a ingrediencích nejen na pečení. S trochou snahy se mu ale můžeme vyhnout.
 • Živočišné produkty: Chov hospodářských zvířat je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících klimatickou změnu – má vliv na tvorbu skleníkových plynů, nadměrnou spotřebu vody i odlesnění. Snažte se je proto omezovat.

Změňte, co je ve vašich silách a nenechte se stresovat tím, co není. Užijte si Vánoce v kruhu rodiny a přátel a povolejte na pomoc kvalitní produkty, které jsou vyrobené s ohledem na přírodu.

Podobné příspěvky