Jak si zařídit domácí posilovnu

Cvičení doma přináší celou řadu výhod. Ušetříte na vstupném do fitka a nejste omezeni jeho otevírací dobou, nemusíte čekat až se uvolní požadovaný trenažér, a také získáte čas, který byste jinak strávili na cestě. Navíc budete mít posilovnu stále na očích, což je ta nejlepší motivace. Na to abyste si mohli zacvičit nepotřebujete extra místnost, . Posilovací koutek se dá zařídit i v malém bytě. V dnešním článku vám přinášíme tipy jak si doma vymezit místo na váš fitness rituál.

Jak by měla správná domácí posilovna vypadat?

Ideální je dobře větratelná místnost. Prostory bez oken a možnosti přímého větrání je potřeba vybavit kvalitní klimatizací. Místnost na domácí posilovnu ale nemusí být nijak veliká, stačit vám bude i 10㎡, záleží samozřejmě na počtu strojů, kterými chcete prostor vybavit a počtu lidí kteří budou posilovnu používat. Podle velikosti prostoru se pak dále odvíjí výběr vybavení. Pokud plánujete pořídit velké posilovací stroje dejte na podlahu ochranou podložku. Těžké stroje by mohly podlahu nenávratně poškodit. Fitness podložky také tlumí nárazy. Vhodné je do posilovny nainstalovat také zrcadla, abyste mohli kontrolovat správné držení těla.

Cvičit se dá i v malém bytě

Velkolepá domácí posilovna není nezbytná. Můžete být fit, i když nemáte doma extra prostor na zařízení kompletně vybaveného fitness koutku. Například pilates a joga jsou skvělé na posílení středu těla. Postačí vám pouze podložka na cvičení a na internetu najdete mnoho návodů, které vás krok za krokem provedou skrze základy až k pokročilým sekvencím. Pokud bydlíte v paneláku, aerobní cvičení na spalování kalorií pro vás může být třeba vybíhání schodů, nebo skákání přes švihadlo. 

Efektivně cvičit se dá i bez strojů, postačí vám pár pomůcek. Pro posilovací cvičení je užitečný gymnastický míč, který vám pomůže posílit hluboké svaly břicha a zad. Cvičení na míči je skvělou prevencí bolestí zad, napravuje vybočení páteře a kulatá záda. 

Další oblíbené fitness pomůcky jsou jóga cihlička, díky které si můžete dávkovat intenzitu cviků, balanční podložka, díky které zapojíte hluboký stabilizační systém a nebo gumy na protažení prsních svalů a posílení zad. 

Výběr vhodného vybavení

Pokud jste se rozhodli zařidit si doma regulérní posilovnu se vším všudy, myslete na to, že stejně jako veřejná, tak i domácí posilovna by měla obsahovat prostor pro rozcvičení a strečink, aerobní zónu a část posilovací. 

Cvičení by mělo začínat i končit protažením. K této části tréninku postačí podložka na cvičení. Aerobní zóna je neodmyslitelnou součástí každé posilovny. Oblíbené aerobní stroje jsou rotopedy, crossové trenažery a běžecké pásy. Na crossových trenažérech procvičíte celé tělo a díky jejich multifunkčnosti jsou ve fitness světě velmi populární. 

Posilovací stroje jsou poměrně drahé a proto před nákupem zvažte jaké partie vlastně chcete posilovat a kdo z rodiny bude posilovnu využívat. Ženy většinou chtějí zhubnout v oblasti břicha a hýždí, zatímco muži preferují posilovací stroje na ramena a hrudník. Častou volbou do domácích posiloven jsou multifunkční posilovací věže či lavice a činky v různých hmotnostních provedeních. Pro správné držení těla je důležité posilování hlubokých svalů, na které se často zapomíná.

Tyto svaly doma posílíte například cvičením na balanční desce nebo gymnastickém míči. Vybavení do domácí posilovny může být ideálním dárkem na Vánoce, podobně jako doplňky stravy pro sportovce. Nachystejte překvapení, ozdobte nevyužívanou místnost ve vašem domě vánočními dekoracemi a přes první posilovací stroj přehoďte deku. Od vánočního stromečku pak odveďte obdarovaného se zavázanýma očima. Pokud nevíte, jaké vybavení do posilovny jako dárek vybrat, můžete darovat dárkový poukaz na sportovní vybavení a obdarovaný si vybere, co bude potřebovat. Domácí posilovna je originální a zdraví prospěšný dárek který může využít celá rodina.

ZDORJ: Další článek, jak vybavit domácí posilovnu, naleznete na webu milujemefitness.cz.

Podobné příspěvky