|

Pojištění nemovitosti – co vše obnáší a na co si dát pozor

Pojištění nemovitosti není luxus; je to nutnost. A to nejen proto, že chrání váš domov a majetek před poškozením nebo krádeží.

Prakticky všechny hypoteční společnosti například vyžadují, aby dlužníci měli pojištění plné nebo reálné hodnoty nemovitosti (obvykle kupní ceny) a bez pojištění neposkytnou půjčku.

Nemusíte ani vlastnit dům, abyste potřebovali pojištění; mnoho pronajímatelů vyžaduje, aby jejich nájemníci platili pojistné krytí. Ale ať už je to vyžadováno nebo ne, je chytré mít tento druh ochrany. 

Základní informace k pojištění nemovitosti

  • Pojištění nemovitosti v sobě zahrnuje zničení a poškození interiéru a exteriéru domu, ztrátu nebo krádež majetku a osobní odpovědnost za škodu způsobenou jiným. Nicméně čisté pojištění nemovitosti je pouze to, co je pevně spjato s vaším domem. Pokud byste jej obrátili vzhůru nohama a zatřásli s ním, tak to, co by zůstalo na svém místě, bude bráno jako součást nemovitosti. Například tedy vana, sprchový kout nebo toaleta jsou součástí nemovitosti, ale postel, koberec nebo hrnky na poličce už se počítají jako součást domácnosti. 
  • Vaše nemovitost by měla být pojištěna ideálně vždy na svou reprodukční hodnotu – tedy na částku, za jakou byste svou nemovitost byli aktuálně schopni znovu postavit. Že jdou ceny stavebnin nahoru? Měli byste to zohlednit ve své pojistce. Nicméně často se stává, že majitel uzavře pojištění nemovitosti a pak na něj prostě „zapomene“. Díky rostoucí inflaci a pohybu měny pak pojistka zastarává a nemovitost se stává podpojištěnou. 
  • Pojistné sazby jsou z velké části určovány rizikem pojistitele, že vznesete nárok; posuzují toto riziko na základě dřívějších pojistných událostí spojených s domovem, sousedstvím a stavem domu. Další věcí, která se promítá do ceny pojištění nemovitosti je třeba i povodňová oblast. Pokud tedy váš dům stojí v záplavové oblasti, počítejte s tím, že se to promítne do ceny pojištění. 
  • Při nákupu pojistky získejte nabídky od několika společností. Nesahejte po první nabídce a využijte srovnávače a pojištění nemovitosti online. Jednak tím uspoříte spoustu času, který byste jinak strávili obíháním poboček, a pak budete mít přehled o tom, jak by si jednotlivé pojišťovny vedly právě s vaší nemovitostí a jejím pojištěním. 

Na co si dát ještě při pojištění nemovitosti pozor? 

Samostatně stojící garáže, kůlny nebo jiné stavby na pozemku mohou být také potřeba zahrnout do pojistky. Neplatí automaticky, že když pojistíte dům, je pojištěna i kůlna na pozemku.  

Chcete-li do pojištění nemovitosti zahrnout i domácnost, zvažte opět, kolik by stálo pořídit znovu vše, co aktuálně máte doma. A pokud vlastníte hodně drahého majetku výtvarné umění nebo starožitnosti, krásné šperky, značkové oblečení – a nebo prostě jen dobré kolo nebo drahé lyže, možná budete chtít zaplatit navíc za jejich zařazení do pojistky. 

Pojištění odpovědnosti, které může být také součástí smlouvy, vás chrání před žalobami podanými ostatními lidmi. Tato klauzule zahrnuje dokonce i vaše domácí mazlíčky. Takže pokud váš pes kousne vaši sousedku, bez ohledu na to, zda ke kousnutí dojde u vás nebo u ní, vaše pojišťovna jí zaplatí léčebné výlohy. 

Suma sumárum, pojištění nemovitosti umí být velmi komplexní produkt, který si vaši pozornost zaslouží. 

Podobné příspěvky