Kupujete byt: Na co si dát pozor při prohlídce
Koupě bytu je velkým krokem, kdy je nutné pořádně prověřit všechny skutečnosti a udržet maximální opatrnost během výběru. Nebojte se být kritičtí a důsledně si zkontrolujte technický i právní stav nemovitosti. Přeci jenom se jedná o investici za obrovské peníze. Podívejte se na to, co všechno si dát při prohlídce nemovitosti pozor.
Právní nezávadnost nemovitosti
Na nemovitosti může váznout celá řada právních závad. A ty je nutné znát ještě před podpisem kupní či rezervační smlouvy. V zásadě všechny informace o případných právních vadách spojených s nemovitostí bývají uvedené v katastru nemovitostí. Můžete tak zjistit, jestli na nemovitosti vázne zástavní právo, věcné břemeno či dokonce exekuce. List vlastnictví najdete volně na internetu, takže ověření těchto skutečností zabere jen pár minut. Tento úkol můžete zvládnout ještě před samotnou osobní prohlídkou nemovitosti.
Jako kontrola před případným podvodem je důležité zkontrolovat i vlastnictví nemovitosti. Zda je majitelem skutečně ten, kdo nemovitost prodává. I tento údaj najdete na listu vlastnictví volně přístupném v katastru nemovitostí.
Zkontrolujte technický stav
Jakmile si ověříte právní stav nemovitosti, přichází na řadu osobní prohlídka. Během ní můžete prověřit především technický stav nemovitosti. Platí to především pro koupi domu, ale i v případě bytu je hodně věcí, na které se zaměřit. Technický stav nemovitosti znamená, v jakém stavu jsou obvodové stěny, střecha, ale třeba i vnitřní rozvody. U starších bytů ověřte, jestli je elektřina vedená v mědi a jističe splňují aktuální bezpečnostní požadavky. I tak je vždy lepší po koupi udělat kompletní revizi elektřiny, ať máte jistotu, že všechno bude správně, a hlavně bezpečně fungovat. Potvrzení o revizi si navíc uschovejte jako případný doklad pro pojišťovnu.
Zaměřte se i na detaily, jako jsou praskliny, plísně v rozích a podobně. Promyslete si, jaké místnosti vyžadují rekonstrukci a zkuste si udělat cenový odhad. Typicky se jedná hlavně o panelákové byty s jádrem, ve kterém bývá koupelna a toaleta. Tehdy bývá potřeba často rozsáhlejší rekonstrukce pro splnění moderních standardů bydlení.
Je naprosto v pořádku, že jako laik neznáte všechna rizika při koupi nemovitosti. Přesně tehdy se však vyplatí přizvat na prohlídku odborníka, který zkontroluje technický stav nemovitosti ve všech detailech. Může vám tak pomoci odhalit mnoho případných skrytých závad, které by se objevily až v budoucnu.
Po koupi nezapomeňte na pojištění nemovitosti
Když se vám bude nemovitost zdát po všech ohledech v pořádku a rozhodnete se pro koupi, zařizování tím nekončí. Protože se jedná o velkou investici, vyplatí se pojištění nemovitosti. To se týká veškerých pevných částí nemovitosti, což v případě bytu znamená především stěny, podlahy či stropy. V rámci balíčků služeb, které jsou součástí pojištění nemovitosti, může být zahrnuto také pojištění skel v oknech, asistenční služby, nebo příspěvek na náklady pro náhradní ubytování pro případ, kdyby se s vaší nemovitostí něco stalo.
V rámci pojištění nemovitosti se často zahrnuje také pojištění domácnosti. To se týká vnitřního vybavení, se kterým můžete hýbat. Typicky jde o spotřebiče, ale třeba i nábytek nebo umění. V případě pojištění domácnosti je důležité zvolit správný pojistný limit podle toho, jak drahé jsou vaše spotřebiče a vnitřní vybavení.
Nedoplatky na energiích
Při koupi bytu můžete získat i dluhy. Jedná se o závazky předchozího majitele, které při prodeji bytu přepadají na nového vlastníka. Dluhy mohou plynout z nedoplatků za služby, vyúčtování energií a podobně. Proto si v rámci osobní prohlídky nechte ukázat potvrzení o bezdlužnosti vůči SVJ nebo družstvu i poskytovatelům energií.
Díky registru dlužníků si můžete také zkontrolovat, zda není aktuální majitel nemovitosti v exekuci. Pokud ano, je důležité opravdu důkladně vše prověřit a ujistit se, že na nemovitosti neváznou žádné dluhy či dokonce přímo exekuce samotná.
Pozor na rezervační smlouvu
Jakmile máte prověřené všechny právní i technické aspekty nemovitosti, ještě stále neztrácejte ostražitost. Pokud se pro koupi bytu rozhodnete, přichází na řadu podpis rezervační smlouvy. Tu si důkladně zkontrolujte, nebo jí v ideálním případě nechte prověřit právníkem. Základním parametrem by mělo být, že se jedná o trojstranně uzavřenou smlouvu mezi vámi jako kupujícím, realitní kanceláří a vlastníkem nemovitosti jako prodávajícím. Ověřte si také to, že rezervační doba ve smlouvě vám bude stačit na úspěšné schválení hypotečního úvěru, protože tento proces může trvat několik týdnů.