|

Jak na prodej domu či bytu?

Ceny realit jsou v současné době velice vysoko, zároveň se občas objeví zpráva, že se realitní trh začíná stabilizovat a ceny budou postupně klesat. Ti z nás, kteří mají nemovitost na prodej, jistě začínají přemýšlet o tom, jestli už nenastal ten správný čas prodat a také o tom, jestli mají prodej zadat realitní kanceláři, nebo nemovitost prodat vlastními silami. Každá z těchto dvou možností má svá pro a proti, jejich porovnání se dočtete v následujícím článku.

Prodej pomocí realitní kanceláře

Pokud se rozhodnete nemovitost prodat prostřednictvím realitní kanceláře, ušetříte čas i energii. Zadání prodeje ale neznamená, že s prodejem nebudete mít žádné starosti a jen se několikrát podepíšete. Průběh prodeje byste měli sledovat a hlavně pečlivě kontrolovat všechny materiály, které vám kancelář dá k podpisu. Dále je potřeba počítat s tím, že jako prodávající budete realitní kanceláři platit provizi. Výše provize se v závislosti na hodnotě prodávané nemovitosti a lokalitě pohybuje v rozmezí 3 až 6 %, plus 21 % DPH.

Služby poskytované realitní kanceláří

To, které činnosti pro vás realitní kancelář během prodeje zajistí, se u jednotlivých realitek víceméně shoduje. Rozdíly mezi realitními kancelářemi ale samozřejmě jsou a to je potřeba prověřit, protože výběr realitky může výsledek prodeje zásadně ovlivnit. Prvním aspektem je kvalita práce, tu byste si měli prověřit pomocí referencí a hodnocení. Dále je potřeba přesně zjistit, které služby kancelář zajišťuje. Některé realitky například nezajišťují profesionální nafocení nemovitosti nebo prohlídky.

Postup při prodeji

Kroky, které by měla realitka při prodeji vaší nemovitosti provést:

  • seznámení se s obsahem prodeje i s požadavky prodávajícího,
  • cenová a daňová analýza, prověření právního stavu nemovitosti,
  • kvalitní fotografie, videoprohlídka, sestavení inzerátu a jeho vyvěšení na známých realitních portálech i na sociálních sítích,
  • prohlídky zájemců,
  • prodej a převod nemovitosti,
  • průběžné podávání informací prodávajícímu.

Prodej bez realitky

Nechce se vám platit realitní kanceláři provizi? Máte k prodávané nemovitosti vztah a chcete si budoucího majitele vybrat sami, abyste měli jistotu, že se o ni bude dobře starat? Potom si můžete zajistit prodej sami, budete k tomu potřebovat čas, energii a dostatek informací. V průběhu prodeje může nastat situace, kdy budete potřebovat radu nebo službu odborníka, pak je možné obrátit se na právníka, který se realitami zabývá.

Příprava na prodej

Přípravu na prodej je potřeba provést nanejvýš pečlivě, zamezíte tak problémům, zdržením i chybám, které by při prodeji mohly nastat. Především byste si měli prověřit všechny údaje o nemovitosti a záznamy na katastru nemovitostí. Velice důležitým krokem je stanovení ceny. Tady je potřeba oslovit odhadce, který vám udělá tržní odhad nemovitosti. Komplexnější odhad poskytne znalecký posudek, který zajistí soudní znalec, jeho služby jsou však dražší. 

Propagace nemovitosti a prohlídky

Příprava nemovitosti k prodeji a správná propagace jsou velice důležité a mohou ovlivnit rychlost i výsledek prodeje. Při přípravě fotodokumentace je možné oslovit profesionálního fotografa, který se focením nemovitostí zabývá. Pokud si chcete fotografie a video zajistit sami, je dobré inspirovat se na realitních portálech. Určitě ale platí, že byste měli dům nebo byt nafotit hezky uklizený a vyzdobený stylovými dekoracemi, což zvýší šance, že vaše nemovitost někoho zaujme. Aby fotografie působily profesionálně, je důležité použít kvalitní fotoaparát

Dostatek pozornosti také věnujte sestavení inzerátu, který by měl obsahovat všechny důležité informace. Inzerát pak vyvěste na realitní servery i na sociální sítě. Náročnějším úkolem budou prohlídky nemovitosti, na ty si budete muset vyčlenit hodně času a připravit si všechny potřebné podklady.

Vlastní prodej a převod  

Ve chvíli, kdy jste našli kupce, vás čeká nejnáročnější část prodeje. Nejprve je potřeba zajistit rezervační a kupní smlouvu. Na internetu je k dispozici mnoho vzorů, ale je nezbytné postupovat obezřetně, protože volně dostupné vzory mohou být zastaralé nebo chybné. Vyplatí se zvážit, zda neoslovit odborníka, nejlépe advokátní kancelář, která se realitami zabývá. Za služby advokáta sice zaplatíte, ale budete mít jistotu, že tyto důležité materiály jsou v pořádku. A navíc se cena za služby advokáta nedá srovnat s tím, co byste zaplatili realitní kanceláři. Advokátní kancelář vám také může pomoci v dalších krocích, kterými jsou postup při provedení platby, podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí i s daňovými povinnostmi, které budou z prodeje vyplývat.

Podobné příspěvky