| | | |

Zafixujte si letošní cenu tepelného čerpadla a instalujte příští rok

Podmínky státních dotací na zdroje vytápění domácností se v poslední době rychle mění. K 31. srpnu skončily tzv. kotlíkové dotace pro nízkopříjmové skupiny. Nadále je možné čerpat podporu z programu Nová zelená úsporám. Nejvyšší podpoře se v současnosti těší tepelná čerpadla. Do konce letošního roku už ale montážní firmy v mnoha případech nové zákazníky obsloužit nestihnou.

Situace na trhu s tepelnými čerpadly je u všech renomovaných výrobců podobná.

Poptávka po tepelných čerpadlech v současné době roste několikanásobně. 53 % podaných žádostí o kotlíkovou dotaci tvoří náhrady za tepelná čerpadla 1 . Přestože výrobci navyšují své výrobní kapacity, nedaří se jim přes veškerou snahu zvýšenou poptávku plně uspokojit. Také kapacita montážních firem mnohdy nestačí. Na tepelné čerpadlo se čeká i několik měsíců. Nové zákazníky tak často není možné obsloužit ještě letos. Vzhledem k inflaci a růstu cen výrobků zákazníci ale pochopitelně chtějí realizovat nákup co nejdříve. Výrobce Daikin na tuto situaci zareagoval a nabízí svým zákazníkům smluvní fixaci letošní ceny tepelného čerpadla a rezervaci termínu montáže v příštím roce.

Dotace na tepelné čerpadlo

Při výměně starých neekologických kotlů a kamen na tuhá paliva, nebo elektrického vytápění za tepelné čerpadlo (i s ohřevem vody) můžete získat od státu až 100 000 Kč. Tepelná čerpadla patří mezi obnovitelnými zdroji energie k těm široce využitelným. Dát ho můžete prakticky do jakékoliv stavby.

Nízkoteplotní tepelná čerpadla se hodí spíše do novostaveb nebo kompletních rekonstrukcí, kde místnosti vytápí podlahové topení nebo nízkoteplotní radiátory. Tam, kde se vytápí zejména staršími typy radiátorů je vhodnější vysokoteplotní tepelné čerpadlo, které do systému dodává vodu o vyšší teplotě. „Jeho pořizovací cena je vyšší, ale zase nemusíte rekonstruovat celou otopnou soustavu a můžete ho napojit na stávající trubky v domě,“ upozorňuje Vladimír Macháček, zodpovědný za prodej rezidenčních výrobků Daikin.

Tepelné čerpadlo bez problémů zvládne i ohřev vody pro domácnost. Pokud zvolíte vnitřní jednotku čerpadla s integrovaným zásobníkem teplé vody, ušetříte prostor v koupelně či technické místnosti. Napojit na něj však můžete i bazén, nebo tepelné čerpadlo využívat v létě ke chlazení. Je to tedy všestranný zdroj energie s návratností kolem 7 let, na kterou Daikin poskytuje prodlouženou záruku.

Dotace na klimatizace

Velmi výhodné a v některých případech vlastně i jediné možné řešení může být vytápění klimatizací. To když se chcete zbavit elektrických přímotopů, ale nemáte rozvody teplovodního vytápění. I na to stát přispívá. 60 000 Kč pro rodinné domy a 18 000 Kč na bytovou jednotku v bytovém domě.

„Splitová klimatizace je totiž vlastně tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, které je ze všech tepelných čerpadel nejúčinnější, protože nedochází ke ztrátám při přechodu na jiné skupenství topného média (jako např. u čerpadel vzduch-voda). Klimatizace si bere jen 20 % energie ze sítě a 80 % z vnějšího prostředí,“ vysvětluje Vladimír Macháček.

Navíc, pokud budete vytápět klimatizací namísto stávajícího plynového kotle, který si chcete ponechat, můžete snadno ušetřit 80-100% spotřeby plynu a výrazně ušetřit za provozní náklady, i když se na toto řešení dotace nevztahuje.

Dotace na náhradu plynového kotle

V současné chvíli program Nová zelená úsporám podporuje i určité typy zařízení pro ohřev vody (solární panely nebo tepelné čerpadlo). Právě tuto dotaci lze využít i při výměně plynového kotle, který k ohřevu teplé užitkové vody pro domácnost původně sloužil. Konkrétně můžete získat částku 45 000 Kč na tepelné čerpadlo + 5 000 Kč na nezbytnou projektovou dokumentaci.

MŽP ČR ale chystá pokračování kotlíkových dotací a od příštího roku chce nabídnout i regulérní podporou výměn plynových kotlů. Jako první by na řadu opět měly přijít nízkopříjmové skupiny obyvatel.

Tisková zpráva Daikin

Podobné příspěvky