Důvody, proč si do své koupelny pořídit vanu

Při stavbě a rekonstrukci koupelny se nabízí otázka, zda si vybrat vanu nebo sprchový kout. V tomto ohledu se může stát, že se nebudete umět rozhodnout, což je pochopitelné, když nevidíte výhody či nevýhody těchto dvou variant. Pokud se členové v domácnosti nemohou shodnout, řešení je jednoduché – zvolit vanu. Proč? Přinášíme vám pár důvodů, proč je vana lepší volbou.

Rychlá sprcha nebo pomalá koupel? Ve vaně je možné obojí

Rádi si dopřáváte horkou lázeň s bublinkami a vonnými oleji, ale čas od času si chcete dopřát jen rychlou a osvěžující sprchu? Vany jsou pro tyto případy ideální, protože jsou univerzální. Můžete si zde vychutnat dlouhou relaxační koupel i rychlou sprchu, která vás příjemně osvěží po dlouhém dni. Nemusíte proto v koupelně ztrácet zbytečně moc času, zvláště ve chvíli, kdy jste už opravdu unaveni a rádi byste si šli co nejdříve lehnout do lůžka.

Wooden tray with accessories and candle on bathtub in room

Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Vana vám poskytne prostor i pro relaxaci při svíčkách a se sklenkou něčeho dobrého k usrkávání, kdy si chcete užívat volného času nicneděláním. Do příjemně teplé vody si dáte pár kapek éterického oleje oblíbené vůně nebo přidáte voňavou pěnu a necháte se hýčkat.

Snadná péče

Dalším důvodem, proč si pořídit do koupelny vanu, je její snadná údržba. Stačí vanu omýt vodou, vyčistit hadříkem a speciálním přípravkem na koupelny, opláchnout vodou a máte hotovo. Při čištění sprchového koutu musíte mýt také jeho stěny a dveře, a to z obou stran. Úklidem vany strávíte pět minut, zatímco péče o sprchový kout vám může zabrat i pětkrát více času.

Tento faktor rozhodně není nezanedbatelný. I když se ve vaně také často usazuje vodní kámen, odstraníte ho snadno mycím práškem, případně kyselinou citronovou nebo použitím jedlé sody s octem. Když to budete dělat pravidelně každý týden, ušetříte si spoustu času a vana bude stále jako nová.

Vany jsou trendy

Ano, je to tak. Vany jsou opravdu trendy. Stále častěji i v českých domácnostech můžete narazit na volně stojící vany v prostoru, jež celou koupelnu promění v luxusní a relaxační prostor, za který by se nemusel stydět ani pětihvězdičkový hotel. Nedáte-li na dlouhé koupele dopustit a máte ve své koupelně dostatek prostoru,podívejte se na nabídku volně stojících van. K nim si stačí pořídit volně stojící vodovodní baterii a koupelna snů je na světě.

Užívejte si dlouhé koupele s dostatkem pěny a vonných olejů, ale využívejte i příležitostí dopřát si rychlou sprchu. Ve vaně můžete trávit dlouhé minuty, ale být omytí i během okamžiku. Úklidem vany nestrávíte půl hodiny, ale pouze pět minut a pokud investujete do volně stojící varianty, stane se koupelna vaší nejoblíbenější místností v bytě. Velikost vany samozřejmě přizpůsobte nejvyššímu členovi domácnosti.

Díky správně zvolenému tvaru vany bude vaše koupelna šik

I na tvaru vany záleží, jak bude vaše koupelna navenek působit. Můžete zvolit klasiku nebo asymetrii. Pochopitelně bude třeba vzít v úvahu velikost prostoru v koupelně. Je-li velkorysejší, tak si snadno dopřejete vanu, která stojí volně. Není to ale volba pro každého. Někdo se v ní může cítit ztracený a nejistý, když bude uprostřed prostoru. Pak je lepší instalovat vanu ke stěně, ale vybrat zajímavý a asymetrický tvar.

Obdélníková vana patří mezi klasické modely, které určitě znáte z běžné domácnosti. Její volbou nic nepokazíte. Pokud se v ní budete chtít také sprchovat, dbejte na to, aby dno bylo hodně široké a ploché. Široký lem vany může fungovat jako odkládací místo pro propriety osobní hygieny. 

Mother washing little son in bathroom

Zdroj foto: PH888 / Shutterstock.com

Víte, že existují i minivany dlouhé jen 120 centimetrů? Ty pohodlně dáte také do malé koupelny, takže se vůbec nemusíte ani v tomto případě o vanu ochudit. Vlastníte-li velkou koupelnu, pořiďte si vanu rohovou, v níž budete moct trávit čas i se svým partnerem. Užijí si ji určitě i vaše děti, které si v ní budou moct hrát. 

Pro jaký materiál vany se rozhodnout

Správný výběr materiálu vany dokáže vdechnout vaší koupelně osobité kouzlo. Platí to hlavně pro designové materiály, jako je například dřevo, kámen, mramor či sklo, které patří k těm nejdražším variantám. Pro běžné potřeby bude dostačující oblíbená a léty prověřená smaltovaná ocel nebo modernější akrylát. Pocitově studená a poměrně hlučná je smaltovaná vana. Při dobré péči se ale odvděčí dlouhou životností. Je třeba dbát zejména na to, aby se smalt nikde neodlupoval. Zejména náraz ostrého nebo těžkého předmětu může narušit její povrch.

Výhodou akrylátu je to, že ho horká voda rychle ohřeje. A teplo také dlouho udrží, takže z akrylátové vany budete mít pocit, že je teplejší a nebude vás tolik studit. Je však třeba vzít v úvahu, že ji nelze čistit abrazivními prostředky, protože je vyrobená z plastu. Používat byste proto měli neagresivní čisticí prostředky. Nevhodné je používání kartáčů při čištění nebo dalších pomůcek s drsným povrchem. Běžně si tak vystačíte s měkkým hadříkem a obyčejným univerzálním saponátem na čištění domácnosti.

Ať se rozhodnete pro jakýkoliv materiál, určitě najdete v jeho sortimentu zástupce všech tvarů a velikostí van. Víte, že existují také masážní vany? Jejich obliba stoupá, protože poskytují úlevu unaveným kloubům a svalům po celodenním pracovním shonu. K dispozici jsou vany s klasickou vodní masáží, turbomasáží, relaxační masáží, perličkovou koupelí, přičemž rozdíl mezi nimi bývá zpravidla v ceně a v technickém provedení vany. 

Podobné příspěvky