Přírodní materiály v zahradě

Zahrada u domu by měla sloužit především k odpočinku, času strávenému s rodinou a v případě dětí také ke hře. Abychom se na zahradě cítili jako doma, je důležité ji vybavit podobnými materiály, které běžně používáme v interiéru. Jaké materiály to jsou?

Dřevo

Dřevo můžete v zahradě použít hned několika způsoby. Stále více oblíbené jsou dřevěné terasy (také z exotického dřeva), které působí velice útulně. Jejich údržba je ale náročnějším, musejí se pravidelně natírat, aby si zachovaly svoji krásu. Vhodnou alternativou je bezúdržbové WPC, které od klasického dřeva na první pohled ani nerozeznáte.

Mezi další zahradní dřevěné prvky patří dřevěný nábytek (který se stejně jako dřevěná podlaha musí pravidelně natírat) nebo dřevěné vyvýšené záhony, kde můžete pěstovat zeleninu a bylinky. Hlavní výhodou vyvýšených záhonů je kromě vysoké estetičnosti také fakt, že se při jejich pletí nemusíte tolik ohýbat nebo klečet.

Tip: pokud patříte mezi zručné kutily, můžete si zkusit vyrobit zahradní nábytek z palet.

Cihly

Cihly v zahradě jsou typické zejména pro Anglii a Nizozemsko, v poslední době se ale objevují i u nás. Často se z cihel staví pergoly (nebo se cihlami alespoň obkládají), venkovní krby či zídky okolo domu, které funkčně rozdělují prostor.

Velice hezká je klasická oranžová cihlová dlažba, která působí teplým, domácky útulným dojmem. Z cihlové dlažby můžete vyskládat chodník, příjezdovou cestu nebo rovnou celou terasu. Dlažba z cihel vyniká dlouhou životností, mrazuvzdorností a odolností proti povětrnostním vlivům. 

TIP: Prohlédněte si nabídku cihlové dlažby na West Brick

Kov

Kov se na zahradách využívá pro ploty, zahradní nábytek, treláže (mřížová konstrukce) a ozdobné prvky. Tyto prvky je vhodné používat v menší míře a vždy je zakomponovat do vegetace, tím se utlumí jejich výrazný vzhled.

Kámen

Kámen se hodí téměř do každé zahrady, jedná se o přírodní materiál, který se na zahradách nejčastěji využívá k vytvoření skalky.

Kameny lze na zahradu umístit volně mezi výsadbu nebo z nich nasucho vyskládat kamenné zídky tzv. gabiony, které vypadají hezky např. okolo terasy. 

Tip: Na zahradě použijte kámen, který je typický pro vaši lokalitu. V Česku se nejčastěji používá pískovec, břidlice nebo opuka. 

Sklo

V zahradě je možné využít i sklo, nejčastěji se ze skla instalují umělecké prvky, které dotvářejí celkový vzhled zahrady. U moderních staveb se staví např. prosklené zimní zahrady nebo se sklo používá na výrobu zábradlí. 

Tip: Při použití skla v zahradě vybírejte jen odolné a bezpečnostní sklo.

Podobné příspěvky