Jak se budou vyvíjet hypotéky v roce 2020
V následujícím roce odborníci očekávají nárůst úrokových sazeb u hypoték. Zároveň je velmi pravděpodobné, že ceny nemovitostí nebudou klesat. Na co se připravit a kde hledat relevantní aktuální informace o problematice hypotečních úvěrů? V článku najdete odhad vývoje trhu a rady, jak si zařídit výhodnou hypotéku.
Stoupající úrokové sazby
V začátku roku 2020 začínaly úrokové sazby hypoték na příznivých 2,12 %, ale již tou dobou bylo pravděpodobné, že dlouho nevydrží. To se potvrdilo hned začátkem února, kdy ČNB zvýšila repo sazbu, což povede ke zdražování hypoték.
Banky aktuálně vyprodávají poslední hypotéky s nízkou úrokovu sazbou, ale není jich mnoho a rychle mizejí. Nízká sazba navíc nabádá k výběru delší fixace, která se vám při aktuálním stavu trhu vyplatí.
Nové vyšší úrokové sazby hypoték mohou komplikovat i případné refinancování stávajících úvěrů. A k výběru nabídky je potřeba přistupovat podobně jako při zařizování nové hypotéky, což znamená vybírat nejvýhodnější možnost.
Tip: Pro přesnější odhad všech proměnných čísel dobře poslouží hypoteční kalkulačka, která pracuje s aktuálními úrokovými sazbami.
Stále složitější podmínky pro získání hypotéky
Dříve bylo možné bez větších problémů získat hypotéku ve 100% výši hodnoty nemovitosti. Dnes jsou však podmínky složitější a není vyloučené, že Česká národní banka připraví další zpřísnění. Aktuálně výše splátky hypotéky nemůže překročit hranici 45 % z čistého měsíčního příjmu a zároveň smí být hypotéka pouze devětkrát vyšší v porovnání s čistým ročním příjmem. Sdělení je tedy jasné, pokud si chcete půjčit velkou částku, musíte hodně vydělávat.
Běžné hypotéky se pohybují do 80 % hodnoty zástavy, což znamená, že musíte mít zbývající částku našetřenou. K tomu je navíc potřeba připočítat daň z nabytí nemovitosti a případné poplatky za právní služby. Získání hypotéky rozhodně není samozřejmostí a i v následujícím roce půjde o poměrně složitý proces. Celé této situaci určitě nepřidá ani fakt, že banky se předhání a snaží se nabízet další výhody spojené se získáním hypotéky či refinancováním. Vyznat se v celé problematice je pro člověka, který si chce poprvé koupit nemovitost, otázkou zjištění správných informací.
Když je všechno okolo získání hypotéky takto složité a další regulace házejí klacky pod nohy běžným lidem, kteří chtějí získat své bydlení, vyplatí se znát stránku, kde vám opravdu pomohou. „Na hyponamiru.cz měníme hypoteční trh a chceme zpříjemnit a zjednodušit získání hypotéky online. Je zbytečné celý proces komplikovat a trávit mnoho času návštěvami bank, když je možné vše vyřešit z pohodlí domova,“ říká Miroslav Majer, zakladatel hyponamiru.cz.
Zlevňování nemovitostí se neočekává
Online hypoteční specialisté zdaleka nejsou těmi jedinými, kdo očekává, že i přes rostoucí sazby u hypoték a pravděpodobně méně zájemců o koupi nemovitosti, nepůjdou ceny dolů. Maximálně dojde k zastavení již aktuálně poměrně vysokých cen. Důvodů je hned několik. Na vině stojí pomalá výstavba a v některých lokalitách výrazný nedostatek nemovitostí.
Dobrou strategií je sledování nových nabídek nemovitostí na prodej na různých online portálech či přímo ve spolupráci s realitní kanceláří. Budete mít větší šanci, že jako první natrefíte na nabídku splňující vaše představy.
Rady pro všechny pro získání hypotéky v roce 2020
Co z předpovědí ohledně vývoje hypotečního trhu vypovídá pro všechny, kteří si chtějí pořídit nemovitost? V první řadě je potřeba neustále sledovat novinky. Dopředu si zjistěte, zda splňujete aktuální podmínky pro získání hypotéky a kolik musíte mít minimálně našetřeno. Vyzkoušejte si online kalkulačku. A hlavně neustále hledejte nabídky nemovitostí na prodej, protože cenově výhodné nabídky jsou pryč lusknutím prstu.