Příspěvek na bydlení: Máte na něj nárok?
Inflace a energetická krize jsou tak nepříznivé, že došlo ke schválení navýšení normativních nákladů na bydlení – počítaje v to i další náklady a energie. Jak získat příspěvek a kdo všechno na něj má nárok?
Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?
Příspěvek na bydlení je určen rodinám i jednotlivcům, kteří kvůli nízkým příjmům nezvládají pokrýt částky spojené s čím dál dražším bydlením. Jestliže za nájem platíte více než 30 % (v Praze 35 %) svých rodinných příjmů, měli byste mít na příspěvek nárok. Tato procentuální suma ale zároveň nesmí překročit normativní náklady na bydlení, což jsou průměrné celkové náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Další podmínkou je fakt, že byt, ve kterém žijete, musíte vlastnit nebo v něm mít zřízen oficiální nájem, a to i bez nutnosti trvalého pobytu. Na jednu domácnost lze pobírat pouze jeden příspěvek na bydlení.
Co je doma, to se počítá
Výše příspěvku se liší podle nákladů na bydlení a rozhodného příjmu. Rozhodný příjem je nejen vaše čistá mzda, započítávají se do něj i další příjmy nebo příspěvky. A to například všechny typy důchodů, podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, výživné, porodné, rodičovský příspěvek a podobně. Do rozhodného společného příjmu se počítá příjem každé osoby, která v daném objektu bydlí, kromě těch, které prokážou, že na dané adrese sice mají trvalé bydliště, ale dlouhodobě tam nežijí.
TIP: Spočítejte si, jak jste na tom a na jakou částku byste případně měli nárok: Kalkulačka příspěvek na bydlení.
Jak o příspěvek požádat?
Příspěvek na bydlení vyplácí úřad práce, jelikož jde o dávku státní podpory, a tam se také o dávku žádá. Je potřeba vyplnit žádost o příspěvek na bydlení a doklad o výši nákladů na bydlení, ve kterém se rozepíší přesné náklady a výdaje. Pokud jako žadatel bydlíte v nájemním bytě, výši nájmu vám musí potvrdit majitel bytu. V případě uznání příspěvku je dávka vyplácena měsíčně a můžete ji získat i zpětně.