| |

Jak vytvořit 3D návrh nové kuchyně

Mít v hlavě plán vysněné kuchyně nestačí, je potřeba jej převést do reality. Abyste získali jasnou představu o tom, jak bude vaše nová kuchyň vypadat, je nezbytné si připravit 3D návrh kuchyně, který bude detailní předlohou pro její následnou realizaci.

Abychom vám s tvorbou návrhu alespoň částečně pomohli, tak vám níže přinášíme tipy, jak přistupovat k 3D návrhu kuchyně, když se do něj pustíte svépomocí. Využít k tomu můžete volně dostupné programy, ale pokud si do tvorby návrhu sami netroufáte, můžete si jej nechat vytvořit i v kuchyňském studiu. Takový návrh kuchyně ve 3D vám umožní si ujasnit, jak nejlépe prostor kuchyně využít, aby vám nikde nic nepřekáželo a dobře se vám v ní pohybovalo a vařilo.

Jak si navrhnout kuchyni

Nejsnazším způsobem, jak si udělat 3D návrh, je pomocí některého z online nástrojů, jež jsou volně přístupné na internetu. Samotný návrh kuchyně pak bývá zpravidla hračkou, neboť většina nástrojů má velice intuitivní ovládání, které vám umožňuje do návrhu jednoduše vkládat (výběrem či přetažením) spotřebiče a kuchyňský nábytek z předpřipravené nabídky, a dle libosti měnit jejich rozměry.

TIP: Můžete také navštívit různé firmy, které dělají kuchyně na míru a inspirovat se u nich či si rovnou domluvit schůzku. Jednou takovou firmou je jninterier.cz, což je česká firma, která vytváří nádherné kuchyně.

Začněte měřením

Bez ohledu na to, zda si zkusíte kuchyni sami navrhnout v programu či půjdete do některého kuchyňského studia, kde vám 3D návrh kuchyně připraví, musíte znát rozměry místnosti. Načrtněte si proto půdorys místnosti i se všemi výklenky a změřte délku stěn i výšku stropu. Nezapomeňte přitom na dveře a okna a směr, jakým se otevírají. Toto je důležité zejména v případě malých kuchyní, kde si musíte pohlídat, že si neomezíte otevírání okna či dveří. Současně do plánku zaznamenejte i umístění vývodů pro vodu a plyn, elektrických zásuvek, trubek a radiátorů. 

Rozvržení kuchyně

Dobře navržená kuchyně by měla umožňovat volný pohyb a nabízet uživatelsky přívětivý design. To znamená, že vám při vaření nic nikde nepřekáží a vše je snadno dostupné. Myslete přitom i na výšku lidí, kteří budou kuchyni používat nejvíc, a zohledněte ji ve výšce pracovní desky. 

Roli může hrát také to, zda jste leváci nebo praváci. Pro praváka by měla kuchyně začínat vlevo lednicí, pokračovat odkládací plochou a dřezem. Dále by měla navazovat pracovní deska a varná deska s troubou či sporák. Pro leváky by mělo být pořadí opačné. 

V kuchyni jsou tři hlavní zóny – mycí, varná a skladovací. Nejjednodušší kuchyně představují rovnou linku a umístění všech tří pracovních zón vedle sebe u jedné stěny. U větší kuchyně lze pak uvažovat o kuchyňském ostrůvku či přidání většího jídelního stolu. Velké kuchyně jsou často organizovány i do tvaru U, což nabízí větší úložné prostory a jejich snadnou dostupnost.

Sporák, pracovní deska a dřez by vždy měly být poblíž sebe, abychom nemuseli s umytými potravinami či horkým hrncem chodit příliš daleko. U pracovní desky by navíc měly být zásuvky se všemi potřebnými pracovními nástroji. Pod dřezem či v jeho blízkosti by mě být zase umístěn odpadkový koš

V případě, že plánujete zcela novou kuchyni a ne pouze její dílčí úpravy, zvažte, zda nezvolit vestavné spotřebiče. Design kuchyně pak působí unifikovanějším a čistším dojmem. Např. alternativou k volně stojícím sporákům jsou samostatné varné desky a vestavné trouby. 

Programy k vytváření 3D návrhů kuchyní

Na Internetu existuje celá řada bezplatných aplikací pro návrh kuchyně. Jakkoliv jsou online nástroje na vytváření návrhů kuchyní užitečným pomocníkem, který bude bohatě dostačovat ve valné většině případů, tak pro opravdu profesionální návrh si je potřeba stáhnout softwarový program na návrh kuchyně. 

Vsadit můžete jak na bezplatné programy, z nichž bychom rádi vyzdvihli Planner 5D, který vám umožní si vyhrát i s takovými detaily jako je osvětlení kuchyně, tak i na placené programy pro tvorbu 3D návrhů.

Mezi nejoblíbenější placené programy patří třeba ProKitchen. Nutno však podotknout, že pokud s návrhy kuchyní nemáte žádné zkušenosti, tak využití takto profesionálního nástroje by bylo spíše ku škodě, neboť byste se snadno ztratili v záplavě jeho funkcí

Nechte si udělat 3D návrh přímo v kuchyňském studiu

Nejlepším řešením zůstává se na návrhu domluvit přímo s prodejcem kuchyní a kuchyňského vybavení. I zde platí, že je lepší dvakrát měřit a jednou řezat. Můžete si tak například připravit vlastní plánek a následně dojít do kuchyňského studia, kde návrh proberete a necháte si navrhnout alternativu i s cenovou nabídkou od nich. 

Cena odborného návrhu kuchyně v kuchyňském studiu se pak většinou pohybuje v řádů nižších tisíců korun, avšak natrefit lze i na nabídky, díky nimž můžete mít základní návrh kuchyně zdarma. Jednou z takových možností je 3D návrh kuchyně zdarma a nezávazná kalkulace od Gorenje. Abyste 3D návrh získali, tak stačí pouze vyplnit poptávkový formulář a po kontaktování prodejcem se dostavit na prodejnu, kde vám bude trojrozměrný model vaší nové kuchyně odprezentován.

Podobné příspěvky