|

5 tipů jak vytvořit z ložnice oázu klidu

Ložnice je místem odpočinku. Spánek obnovuje naši psychickou a fyzickou energii a je zásadní pro naše zdraví a životní pohodu. Mnoho lidí ale dnes trpí chronickou únavou a problémy se spánkem. Přinášíme vám pět tipů, jak ve vaši ložnici nastavit hluboce relaxační atmosféru a najít kýžený klid. 

Dejte si záležet na výběru matrace

Spánkem trávíme třetinu života a pro kvalitní odpočinek je velmi důležité na jaké matraci spíme. Pokud se ráno probouzíte rozlámaní a bez energie, možná je čas vyměnit starou matraci za novou. Ortopedická matrace 80×190 je ideální pro jednotlivce. Materiál vybírejte takový, aby vyhovoval pozici ve které usínáte (například pokud spíte na boku měli byste mít matraci měkčí, aby jste nepřetěžovaly klouby). 

Vyzdobte si ložnici dekoracemi

V útulné ložnici, která je ozdobená a zabydlená se budete cítit lépe, než ve strohém prostoru bez duše. Dekorace do bytu promění celkovou atmosféru. Pořidte si polštářky a přehoz s vaším oblíbeným motivem kterým ozdobíte postel. Barvy působí podprahově na naši psychiku a tak dbejte při výběru na to, jaké odstíny do ložnice vybíráte. Světle modrá barva moře a oblohy je hluboce relaxační a navozuje klidný spánek. Žlutá barva nás po ráno nabije energií a jemně zelená barva je plná optimismu a dobré nálady. Vyhněte se příliš tmavým a křiklavým odstínům, ani čistě bílá barva zdí a povlečení ale není pro spánek ideální. 

Relaxační atmosféru navodíte hudbou, aroma oleji a tlumeným světlem

LED lampy jsou do ložnice krásným a efektivním doplňkem. Proměnlivé tlumivé barvy jsou uklidňující a nastolí relaxační atmosféru. Romantické svíčky jsou dokonalé pro klidný večer s knížkou a nebo rande s partnerem, dbejte ale na bezpečnost. Před spaním svíčky zhasněte a pro jistotu je mějte v nehořlavých svícíncích. Vědomí bezpečí je pro nerušený spánek velice podstatné, nepřidělávejte si zbytečné starosti. Stále více oblíbené jsou aromatické difuzéry.

Esenciální oleje jako je levandule, yang yang, vanilka, heřmánek, růže a nebo geranium dokonale zklidní mysl i tělo. Dopřejte sami sobě večerní rituál s masáží chodidel a dlaní a třeba si zacvičte i jemnou jogu, například na uvolnění krku a ramen. V oblasti šíje se hromadí napětí, deset minut mírného strečinku vás připraví na klidnou noc.

Nenoste si do ložnice práci

Technologie jsou darem i prokletím dnešní společnosti. Nešvarem moderní doby je usínat s telefonem v ruce a i v pozdních večerních hodinách kontrolovat pracovní email. To našemu spánku rozhodně neprospívá. Ani aroma lampy, příjemné dekorace a ideální barva omítky nezachrání to, když se sami v ložnici rozptylujeme a stresujeme. Buďte důslední a stanovte si pravidlo, že do ložnice práce, telefon a ideálně ani televize nepatří. Náš život je i tak plný shonu a stresu, vědomě se ale můžeme vyhýbat nezdravým návykům. Místo telefonu si na noční stolek připravte pár knížek, raději než seriál pusťte si před spánkem relaxační hudbu a pokud máte rádi příběhy, vyzkoušejte usínat pro změnu třeba s audioknížkami. 

Choďte spát v pravidelnou dobu

Režim je pro zdravý spánek důležitým faktorem. Usínat a probouzet se ve stejnou dobu je pro tělo z dlouhodobého hlediska daleko přirozenější, než se stále přizpůsobovat novým změnám. Zkuste i o víkendu vstávat relativně podobně jako v týdnu. Nemusíte se týrat budíkem, ale nebuďte v posteli až do oběda. Pokud je to u vás doma možné, mějte ložnici jako svatyni spánku a relaxu.

TIP NA ZÁVĚR: Lepší spánek můžete prožít i díky CBD, které mohou pomoci s problém s nespavostí.

Podobné příspěvky