Máte doma hluk z venkovního prostředí a chcete to změnit?
Bydlíte u rušné ulice, poblíž železnice, máte pod okny dětské hřiště, restauraci, kde to v noci žije, nebo jiný zdroj nepříjemných zvuků? Hluk, který proniká ve dne i v noci do bytu obtěžuje, a především může mít dlouhodobě špatný vliv na zdraví psychické i fyzické. Protihluková okna jsou jednou z cest, jak snížit hluk z ulice.
Hlukové limity v bytě
Technické normy stanoví mimo jiné i hlukové limity v bytě, které by neměly být překročeny. Při výstavbě nových domů s tímto musí počítat již projekt. Existují i podrobné hlukové mapy, které ukazují, do jaké míry jsou jednotlivá místa exponována z hlediska hluku. Pokud je v takové oblasti umístěn bytový nebo rodinný dům, je třeba zajistit, aby hluk z ulice v bytě účinně snižovaly jak obvodové stěny domu, tak okna proti hluku.
Řešení útlumu hluku u starších staveb je vždy třeba probrat s projektantem, protože záleží na celé obálce budovy, tedy nejen oknech, ale i kvalitě obvodových stěn. Pro lepší představu 40 dB odpovídá úrovni lidského šepotu, a tuto hranici by neměl překročit venkovní hluk v bytě ve dne. V noci je pak norma přísnější a stanoví maximum na 30 dB. Vyšší hladinu hluku v bytě a jeho negativní vliv na zdraví je rozhodně nutné z dlouhodobého hlediska účinně řešit.
Protihluková okna jako řešení hluku v bytě
Hluk do bytu proniká zejména okny. Pokud potřebujete jeho hladinu v bytě snížit, pak byste měli vědět, že existují speciální řešení oken, která mají lepší útlum zvuků pronikajících z venku. Základem takových oken je protihlukové zasklení, kvalitní profil s dostatečnou tloušťkou rámů a křídel a samozřejmě záleží i na montáži oken.
Lidé při výběru oken často uvažují, zda si pořídit raději plastová okna nebo dát přednost dřevu. Mnohem podstatnější ale je ujasnit si, jaké nároky jsou na nová okna kladeny. Například volba zasklení má zásadní vliv na celkové vlastnosti oken, protože tvoří většinu plochy okna. Navíc z hlediska užitných vlastností je výběr zasklení velmi široký. Častým omylem bývá to, že trojsklo chrání před hlukem lépe než dvojsklo, není to pravda, protože rozdíl mezi jejich útlumem je asi 1 dB. Navíc pokud se ke zvýšenému hluku přidají ještě otřesy z těžké dopravy na komunikaci sousedící s domem, pak může u trojskla docházet k nežádoucí rezonanci skleněné tabule, což ve výsledku situaci ještě zhorší.
Vedle úspory tepla je při výběru oken důležité nechat si poradit od odborníků, pokud je třeba účinně tlumit venkovní hluk, případně okna z hlediska bezpečnosti. „Pro lokality, kde je třeba snížit hluk z ulice, máme v nabídce protihlukové provedení oken KLIDEA. Taková okna snižují hladinu vnímaného hluku v bytě až o 70 %, navíc tato okna až 3x lépe odolávají rozbití skla,“ říká Milena Tomčíková, produktová ředitelka VEKRA, „tento benefit se hodí jako ochrana před vloupáním, tak pro větší bezpečnost dětí.“
Řešení hluku v bytě by mělo být profesionální
Dříve než začnete řešit hluk v bytě svépomocí, je dobré poradit se s odborníky. Hluk proniká do bytu nejen okny, ale také skrz obvodové zdi. Protihluková okna mohou přinést úlevu, ale bohužel dopředu je těžké s jistotou říci, zda se investice do protihlukových oken vyplatí. Odborný projektant by měl na základě skladby stěn domu doporučit stavebně technické řešení. S odborníkem na okna by pak měl připravit projekt na okna, který by stanoveným parametrům vyhovoval.
Hluk v bytě je obtěžující a z dlouhodobého hlediska může přinést i poškození zdraví. Pokud se chystáte stavět novostavbu, nebo budete rekonstruovat starší dům či byt, vždy se zaměřte na to, abyste dobře promysleli, co očekáváte od oken, která si budete pořizovat.