| |

Nepořádek z ptačího trusu na fasádě či balkoně – jak mu zabránit?

Jiřičky ani vlaštovky se nepovažují za škůdce, nicméně pokud si pod vaší střechou či na balkóně postaví hnízdo, můžou způsobit pěknou paseku. Tito roztomilí ptáčkové sice nejsou na rozdíl od špačků a holubů nebezpeční pro naše zdraví, ale stejně si je nechcete udržovat ve své blízkosti a řešit tak dennodenně nepořádek v podobě jejich trusu.

Pokud patříte mezi ty, co nechtějí na zahradě, na domě či balkoně ptačí hnízda, je nutné tomu zabránit. Například vlaštovčí hnízdo znamená hromádky trusu, jak na zemi, okně, parapetech či fasádě. Jejich trus může být navíc přenašečem různých nemocí, takže při likvidaci musíme být opatrní. Jak tedy zabránit stavění hnízd?

Starý CD disk či igelitový pytlík

Jak je známo, ptáci obecně nemají rádi blyštivé předměty či hluk. Řešením, které může pomoci ptáky vypudit a vyplašit, je rozvěšení starých CD disků na provázek na místa, kde by se mohli ptáci uhnízdit. Stejně tak můžeme použít igelitové pytle, které šustí a ptáky vyplaší z napadeného místa. Přesto mnoho z nás bude souhlasit s tím, že to nevypadá moc hezky, aby nám plápolal v okně pytlík.

Speciální plašiče na ptáky

Nejvhodnější variantou v boji proti ptákům (jiřičky, vlaštovky, holubi atd.), je zakoupení plašiče či odpuzovače. Odpuzovačů existuje nespočet druhů a aplikují se na postižená místa. Mohou to být různé zábrany či postřiky, které odpuzují pachem V těchto případech může být aplikace odpuzovače velmi složitá, protože hnízda mohou být vysoko. Další nevýhodou je, že pachové odpuzovače nevydrží déšť a aplikace se musí opakovat. V mnoha případech může být nákladná.

Lepší a levnější variantou jsou ultrazvukové plašiče ptáků. Jsou přizpůsobené k snadnému vyplašení ptáků ze špatně dostupných míst a vy nemusíte po žebříku lézt do vysokých rohů a riskovat tak nějaký úraz. Tyto plašiče fungují na principu vysílání vysokofrekvenčních zvuků, které ptáky vyplaší. V průběhu času se tyto zvuky mění, aby ptáci při případném návratu neměli možnost si zvyknout. Instalace je vlastně velmi jednoduchá. Pokud plašič zakoupíte, je ho nutné nainstalovat na místo tak, aby směřoval tam, kam jiřičky či vlaštovky dosedají. Samozřejmě se dá pořídit jako prevence proti všem druhům ptáků, které mohou domu a fasádě škodit.

TIP: Zjistili jste, že se vám na fasádě pravidelně objevují nové a nové díry, které vypadají jako vyklované od ptáků? Zřejmě za to může datel! Přečtete si, jak se datla zbavit.

I když tito ptáci nejsou prvotně považováni za škůdce, můžou vám na domě způsobit velké neplechy. Hlavně když se zde uhnízdí. Pokud chcete předejít stavění hnízd a nevyhledáváte společnost těchto tvorů, vyplašte je dříve, než si postaví hnízdo.

Podobné příspěvky