|

Proč je rozvaděčová skříň tak důležitou součástí elektroinstalace?

Elektroinstalace se nachází prakticky v jakémkoliv trvale obydleném době. Elektřina navíc dorazila i do odlehlých oblastí, takže si tohoto skvělého vynálezu mohou užívat téměř všichni obyvatelé vyspělých zemí. Nedílnou součástí elektrických obvodů je rozvaděčová skříň. Při jejím výběru a následné instalaci je třeba se zaměřit nejenom na materiály, ale také na velikost prázdné skříně nebo složitost připojeného elektrického obvodu.

K čemu rozvaděčová skříň slouží?

Rozvaděčová skříň slouží primárně pro integraci elektrických obvodů a jejich připojení na síť distributora elektřiny. Nemusíte si představovat žádné sofistikované zařízení, protože rozvaděč je nejčastěji obyčejná skříň, do níž je zavedeno několik kabelů nebo vodičů. V rozvaděčové skříni se velmi často nachází také přístroje zabezpečující jištění, ovládání nebo měření elektroinstalace.

Ke skříni je připojen hlavní napájecí kabel od distributora a prostřednictvím rozvaděče je elektrický proud rozváděn do dílčích obvodů ke konkrétním spotřebičům. Kromě toho se v rozvaděčové skříni nachází množství snímačů, čidel a nejrůznějších ovladačů, které vám pomáhají uchovat elektrické obvody pod kontrolou.

Typy elektrických rozvaděčů

Při výběru vhodné rozvaděčové skříně musíte brát v potaz hlavně její funkci. Vybírat můžete mezi rozvaděčem pro distribuční sítě, dále pak přípojkovým rozvaděčem pro přípojné sítě nebo elektroměrovým rozvaděčem pro měření spotřeby elektrického proudu. Jiné rozvaděče byste pak měli použít ve firmách a v kancelářských budovách, kde je více než jedno odběrné sto.

Naopak na stavbách nebo v řemeslném provozu se skvěle uplatní specifické rozvaděče, které lze velmi dobře přenášet z místa na místo. Ať už si zvolíte jakoukoliv variantu, měli byste se přesvědčit, že rozvaděčová skříň splňuje přísné technické normy a samozřejmě vaše požadavky.

Kam se rozvaděčová skříň montuje?

Umístění rozvaděčové skříně je čistě na vás a opět bude záležet na konkrétní funkci. Dalo by se říct, že byste ke skříni měli zachovat dobrý přístup pro případ odečtení hodnot z elektroměru nebo pro případné opravy. Jedním z možných umístění je instalace skříně na pilíř ve volném prostoru. Veškerá kabeláž je vedena husím krkem skrz pilíř a následně do země, kde jí nehrozí žádné fyzické poškození.

U většiny nemovitostí se rozvaděčová skříň montuje do předem připraveného výklenku do zdi. Pokud jej opatříte hezkými dvířky, může rozvaděč připomínat nábytek. Kabeláž je umístěna ve stavební konstrukci pod omítkou. Zde si musíte dát velký pozor na ostré hrany zdiva, aby nedošlo k poškození kabelu a následnému zkratu.

Z čeho by měla být rozvaděčová skříň vyrobena?

Rozvaděčová skříň by měla být vyrobena z velice odolného materiálu, protože se u ní předpokládá životnost několika desítek let. Běžné plastové skříně vlivem slunečního záření a povětrnostních vlivů křehnou, což rozhodně není dobrá zpráva. Těmto rozvaděčům se raději vyhněte, protože výměna poškozené skříně není nic snadného.

Opravdu kvalitní rozvaděčová skříň je vyrobena například ze SMC, což je materiál na bázi nenasycených polyesterových pryskyřic a dalších komponentů vyztužených skleněnými vlákny. Díky tomu tato skříň dobře odolává všem povětrnostním vlivům, neboť se rozvaděče pyšní vysokou tuhostí a rázovou pevností. Velkou výhodou je možnost nátěru skříně syntetickými barvami.

Rozvaděčová skříň je dostupná v různých velikostech

Slevové kódy se pochopitelně vztahují i na rozvaděčové skříně, které jsou u renomovaného dodavatele dostupné v několika různých velikostech a provedeních. Konkrétní rozměry se liší podle účelu dané skříně. Například pro elektroměrové rozvaděče je potřeba relativně velký box, protože elektroměr zabere dost místa. Oproti tomu zásuvková skříň nemusí být nikterak velká. Jejím hlavním úkolem je totiž uschování několika běžných zásuvek.

Bez kvalitní rozvaděčové skříně se vaše elektroinstalace skutečně neobejde. Ať už bude skříň v obvodech zastávat jakoukoliv funkci, neměli byste její výběr podceňovat.

Podobné příspěvky