|

Inspirace: obložení stěny cihličkami

Přiznané cihly v interiéru jsou velmi oblíbeným dekorativním prvkem, který dodá vašemu bydlení moderní industriální vzhled. Pokud ve vašem domě nebo bytě nelze odhalit zděnou stěnu, nemusíte se s vizí originálního stylu loučit, lícové cihly a obkladové pásky vykouzlí požadovaný efekt také.

Lícové cihly vs. obkladové pásky

Lícových cihel je více druhů, dělí se podle typu výroby. Ražené lícové cihly se vyrábějí ražením hlíny do formy. Každá cihla je originál a svou texturou připomíná ručně dělané cihly. Dalším typem jsou cihly klinker, které se vyrábějí tažením cihlářské hlíny ze šnekového lisu, následně se řežou na jednotlivé díly do požadovaného formátu. Cihly Klinker mají pravidelnější a přesnější tvar.

Obkladové pásky se vyrábějí řezáním lícových cihel na tloušťku 20-25 mm. Oproti lícovým cihlám nepotřebují žádné základy a dají se lepit rovnou na stěnu.

Pro případ, že by se vám při lepení stalo, že lepidlem znečistíte podlahu či jiné povrchy, je dobré mít po ruce i účinný průmyslový čistič. Konkrétně na lepidlo je nejlepší použít speciální extra vlhčené ubrousky, kterými snadno odstraníte kromě většiny lepidel i nevytvrzené PUR pěny, tmely a silikony. Platí samozřejmě, že čím dříve povrch očistíte, tím lépe.

Výhody použití lícových cihel

Kromě originálního vzhledu mají lícové cihly i spoustu dalších předností. Vyznačují se vysokou odolností vůči povětrnostním vlivům, dlouholetou životností, mrazuvzdorností, zachováním paropropustnosti fasády a minimálními náklady na údržbu. Navíc se jedná o zcela přírodní a ekologický materiál.

Barvy a povrch obkladových pásků

Obkladové pásky jsou velmi oblíbené pro širokou škálu barevných odstínů, od světlých až po antracitovou. Z nabídky téměř 100 různých barev patří mezi nejoblíbenější odstíny Primula, Barok nebo Lithium. Co se týká povrchu cihel, máte na výběr z hladké povrchové úpravy až po rustikální vzhled.

Využití v exteriéru

Díky řadě výše zmíněných výhod jsou lícové cihly ideálním řešením pro fasády dřevostaveb i zděných domů. Tím, že je nabídka barev okrasných cihel opravdu pestrá a jednotlivé barvy mezi sebou můžete kombinovat, dokážete vytvořit ojedinělou fasádu, kterou nikdo jiný nemá. Ať už se rozhodnete pro obložení celé fasády, a nebo jen určité části, cihly budou vypadat vždy perfektně.

V exteriéru využijete lícové cihly a obkladové pásky také při stavbě okrasných plotů, zahradních domků, venkovních kuchyní, chodníků, krbů nebo terasovitých zahrad.

Využití v interiéru

K vytvoření jedinečného industriálního nebo rustikálního stylu v interiéru stačí obložit jeden dominantní prvek v místnosti, který ozvláštní celý prostor. Obkladové pásky působí skvěle jak v obývacím pokoji nebo kuchyni, tak i v ložnici.

Stěny

Cihlovými obklady nemusíte nutně obložit všechny stěny v místnosti, výborně vypadají i na menších plochách. Například obložení stěny za televizní stěnou nebo čelem postele působí jedinečně.

Krb

K přírodnímu živlu se hodí přírodní materiály, proto je spojení ohně v kombinaci s obklady z cihel vhodnou volbou. V dnešní době se již krby nestaví jen kvůli své hlavní funkci – vytápění prostoru, ale také jako designový prvek interiéru. K obložení krbů se dají využít jak obkladové pásky, tak i lícové cihly. I přes skvělé technické vlastnosti okrasných obkladů, nejsou vhodné pro kontakt s ohněm a je nutné vyzdít topeniště šamotovými cihlami.

Dekorace

Vhodná volba doplňků společně s lícovými cihlami navodí v interiéru útulnou atmosféru.

Pokud ladíte svůj domov do oblíbeného industriálního stylu, zvolte k přiznaným cihlám moderní osvětlení s přiznanými kabely a odhalenými žárovkami. Obložené stěny ozdobte plechovými cedulemi s retro motivy nebo abstraktními obrazy.

Pro dosažení rustikálního vzhledu se hodí doplňky z přírodních materiálů – dřeva, kůže, tkaných textilií nebo skla. V kuchyňských poličkách se bude krásně vyjímat malovaný porcelán nebo různé litinové formy na pečení.

Podobné příspěvky