Jak prát ponožky a jak se o ně starat?

Podceňovaným druhem spodního prádla jsou ponožky. Jejich výběru nevěnujeme moc pozornosti, zkontrolujeme velikost, vybereme si barvu a je to. Víte, že byste se měli zajímat i o materiál a to, jak se o ponožky starat? I ty nejlepší ponožky totiž raz dva poničíte špatnou péčí.

Nové ponožky hned neoblékejte

Přinesli jste si domů nové ponožky a chcete v nich zítra ráno vyrazit do práce, školy, na brigádu? Odolejte tomuhle pokušení pochlubit se veselými ponožkami a nejprve jim věnujte nějakou tu minutu svého času. Prodloužíte jejich životnost, zabráníte poškození a vyvarujete se dalších nepříjemností.

Jak se starat o ponožky?

Možná si říkáte, že vyprat ponožky a usušit je není žádná věda. Stačí je dát do pračky, pak je pověsit na sušák a můžete si je obléknout. Kolikrát jste to přesně takhle už udělali? Možná vás zklameme. Tohle totiž nestačí.

Tip číslo jedna: Před prvním nošením ponožky vyperte

Než si ponožky poprvé obléknete, vyperte je. Platí to pro dámské ponožky, pánské ponožky i dětské ponožky. Z výroby jsou totiž jejich vlákna roztažená a náchylná k poškození. Vypráním utáhnete smyčky a ponožky se hned neponičí. Jak ponožky vyprat?

  • Nejprve ponožky roztřiďte podle barvy. Není totiž nic horšího, než když z pračky vytáhnete původně krásně bílou košili nebo svetřík v růžové barvě. 
  • Ponožky před praním otočte naruby, tím prodloužíte životnost barev.
  • Ponožky perte maximálně na 40 °C. Tahle teplota zničí bakterie, ponožky ale neponičí.
  • Používejte šetrný prací prostředek. Prací prášky na bílé prádlo používejte výhradně na bílé a světlé ponožky. Kdybyste je použili na ty tmavé, vyblednou. Raději na ně použijte prací prostředek na barevné prádlo.
  • S aviváží opatrně. Lepší je se jí vyvarovat, když ale malé množství přidáte ke konci pracího cyklu, zůstanou měkké a voňavé.
  • Máte vlněné ponožky? Perte je v pracím prostředku určeném na vlnu. Takový prášek umožní vláknům regenerovat. Pokud jsou ponožky z čisté vlny, perte je raději jen v ruce.
  • Ponožky sušte na šňůře. Dejte si ale pozor na přímé sluneční záření, které může způsobit, že barvy začnou blednout. Světlým ponožkám nevadí, ty tmavé radši otočte naruby.
  • Používáte sušičku? Nastavte si na ní ten nejšetrnější program, který zabrání srážení a nenaruší vlákna.

Tip číslo dva: Jak prát funkční ponožky?

Funkční ponožky si zaslouží o trochu víc péče. Přeci jen, když už do nich investujete, jistě chcete jejich vlastnosti zachovat co nejdéle. Potřebná péče se ale odvíjí od toho, v čem se skrývá funkčnost ponožek.

Ukrývá se ve výtažcích látek, které jsou součástí ponožek? Pak je perte jako běžné ponožky, dejte si ale pozor na to, s čím je perete. Těžkým věcem jako džíny a bundy se vyhněte, ždímání nastavte na nižší otáčky.

Ponožky s antibakteriální úpravou můžete prát běžným způsobem s podobně barevným prádlem, teplotu nastavte na 40 °C. Když je nebudete moci pověsit na šňůru, klidně je dejte do sušičky.

Šetrnější praní vyžadují termo ponožky s vysokým obsahem vlny. Ideální teplota pro ně je 30 °C a prací program vlna, nezapomeňte použít také speciální prací prostředek na vlnu.

Tip číslo tři: Praním to nekončí aneb Jak skládat ponožky?

Ponožky jsou vyprané, usušené a krásně voňavé. Co dál? Teď už je můžete složit a uložit do prádelníku. Jak na to, aby v šuplíku nebyla jen hromada ponožek? 

Ponožky nejdřív přeložte jednu přes druhou do kříže, pak je začněte skládat do harmoniky. Konec každé ponožky následně prostrčte do vzniklého skladu.

Podobné příspěvky