|

Hledáte výhodný prodej bytu v Praze? Hlavně nic neuspěchejte! Poradím vám, na co se zaměřit při prohlídkách

Podařilo se vám v kategorii prodeje bytů v Praze najít několik zajímavých nabídek? Výborně, úspěšně jste dokončili první fázi hledání vlastního bydlení. Teď přijdou na řadu prohlídky. Pokud si myslíte, že prostě stačí vyrazit a vidět, tak vás zklamu. Takhle jednoduché to rozhodně nebude. Tedy pokud si nechcete koupit zajíce v pytli. Než abyste šli na prohlídku bez přípravy, to raději zůstaňte doma. Pokud se připravit chcete, ale nevíte, na co se máte majitele ptát a jakých detailů si máte všímat, čtěte dál. V mém článku pro vás shrnu všechny nejdůležitější otázky a upozorním na často opomíjené detaily, které by vám ale později mohli nepříjemně zkomplikovat život.

Odfláknutá prohlídka vás může přijít pěkně draho

Byty v Praze jsou drahé. To je prostě realita, se kterou se budeme muset smířit.

A realita velice tvrdá. Už brzy totiž nastane situace, že lidé s průměrným platem nebudou mít šanci pořídit si v Praze vlastní bydlení. Pokud patříte mezi ty šťastné, kteří si to dovolit můžou, nepokazte si to nákupem bytu s deseti kostlivci ve skříni.

Důvěřuj, ale prověřuj!

Nezáleží na tom, jestli hledáte na vlastní pěst, nebo přes realitku. V obou případech musíte být obezřetní. Osobně bych se do nákupu na vlastní pěst nepouštěl, ale chápu, že každý to má jinak. Strašně nerad riskuji, a tak vždy jen s realitkou.Ale i tady je nutné hned od začátku oddělit perly od plev. To je ošemetná část, ale prověření je nutné. Dobrou zprávou je, že konečně vešel v platnost zákon o realitním zprostředkování. Slibuji si od něj zkvalitnění služeb a vymýcení nekalých praktik a podvodníků, kteří chtějí své klienty akorát sedřít z kůže.

Pokud jde o nákup nemovitosti, je lepší neznat bratra

Ještě se zmíním o jedné kategorii. Nákup nemovitosti v rodině nebo od známého. Podle mého názoru se jedná o nejnebezpečnější kategorii a osobně bych od rodiny a přátel nic nekupoval. Nad prohlídkou se většinou mávne rukou a člověk prostě víc spoléhá na “dobré vztahy”. Fatální chyba! Pokud máte dobré vztahy, určitě nebude vadit, když si nemovitost projdete a společně se dohodnete, jak řešit případné skryté vady.

Před prohlídkou

Než se setkáte s realitním makléřem nebo majitelem, porozhlédněte se sami po okolí. Nechte na sebe působit atmosféru místa, ve kterém se byt nachází. Klidně si zahrajte na detektiva a a dejte se do řeči se sousedy. Dobře si také přepočítejte náklady na dojíždění z daného místa do zaměstnání (školy, školky atd.). Zdánlivě výhodná nabídka na okraji města by se vám mohla v průběhu let pekelně prodražit. Na prohlídku proto dorazte dříve, než ve smluveném čase a rozhodně během prohlídky nespěchejte.

10 zásadních otázek, na které musíte dostat uspokojivou odpověď

  1. Je byt, respektive dům zateplený?
  2. Tvoří se v bytě plísně?
  3. Jak vysoké jsou příspěvky do fondu oprav?
  4. Jak je to se samosprávou? Funguje v domě?
  5. Neváznou na bytě nějaké pohledávky po předchozích majitelích? Pokud mluvíte přímo s majitelem, nestyďte se položit mu naprosto stejnou otázku.
  6. Jaké jsou průměrné měsíční náklady na energie?
  7. Bude dům procházet větší rekonstrukcí? Jinými slovy, chystá společenství vlastníků nějaké investice?
  8. Jsou mezi členy společenství nějací dlužníci? Pokud ano, jak tento fakt ovlivní vás?
  9. Jak se vlastníci starají o údržbu?
  10. Jaké jsou sousedské vztahy?

Otázek můžete samozřejmě položit víc, podle aktuální situace. Na těchto deset se ale ptejte vždy. Jasně, nemusí vám odpovědět upřímně na všechny, ale leccos poznáte i z řeči těla. Pokud na otázky provádějící nezná odpovědi, nebo na ně odmítá odpovědět, je to značně podezřelé. I kdyby byl byt ze zlata, pokud nemáte z prohlídky z jakéhokoliv důvodu dobrý pocit, vsaďte na svou intuici a hledejte jinde.

Štěstí přeje připraveným

  • Udělejte si dostatek času, abyste si mohli prohlédnout okolí a zjistit důležité informace.
  • Nezapomeňte se vždy zeptat na všechny zásadní otázky. Teď už přesně víte, které to jsou.
  • Pokládejte doplňující dotazy a nenechte se odbýt.
  • Máte už prohlídky za sebou? Jak probíhaly? Dostali jste odpovědi na všechny vaše otázky?
  • Budu rád, když přidáte i své vlastní tipy a podělíte se s námi o vaše osobní zkušenosti.

Podobné příspěvky