Venkovský vzhled domácnosti podpoří truhlíky s bylinkami
Bylinky toho zvládnou hodně. Ochutí nám jídlo i pití, pomohou v léčbě mírných zdravotních potíží, odstraní nepohodlí způsobené třeba kvasinkami, provoní balkon i byt, ale také zvládnou dekorovat každé místo, kam je dáme. A díky tomu, že jsou velmi nenáročné na živiny i na zálivku, můžeme je pěstovat, kdekoliv nás napadne. Květník za oknem, na balkoně, na terase. Ale přijde jim vhod i záhon před domem. Jediné, co opravdu potřebují, je sluníčko. Jen tak budou dostatečně aromatické.
Jak si bylinky pořídit?
Možností je mnoho. Můžeme jít do zahradnictví a koupit sazeničky bylinek, případně i truhlíky, které už budou bylinkami osázeny podle našeho výběru (a podle doporučení zahradníků tak, aby se v jednom truhlíku vedle sebe snesly).
Další možností je koupit si truhlíky a semínka. Bylinky si doma vypěstovat prostě od nuly. Anebo si můžeme koupit bylinky prodávané v supermarketu, rovnou v květníku a už pěkně narostené. Ale nebudeme je hned spotřebovávat. Koupíme je proto, abychom si je doma pěstovali.
Když pořídíme semínka
Pokud si chcete namíchat bylinky přesně podle svých představ, stačí pořídit jejich semínka a zezačátku mít doma jen menší misky a substrát pro výsev a množení. Misky musejí mít odtokový otvor, aby semínka v příliš velkém množství vody nezahnívala. A také víko nebo fólii, abyste jim mohli dopřát potřebné mikroklima.
Semínka vysejte na předem prolitý a dostatečně nasáklý substrát. Zasypte je jen pidi vrstvičkou substrátu a přimáčkněte. Překryjte víkem nebo fólií a nechte je na teplém místě klíčit. Občas zavlhčete střičkou.
Jakmile mají bylinky alespoň dva pravé lístky, je čas je přesadit do nádob, ve kterých je chcete pěstovat. Když je budete dávat ven na záhon, přesaďte je do prozatímních nádob, ale ven je dejte až ve druhé polovině května.
Jak postupovat při přesazování? Bylinkám bude stačit zahradnický substrát nebo substrát pro bylinky. Není nijak výživný – ale to je právě pro bylinky dobře. Na dno květníků či truhlíků dejte drenáž, pak teprve substrát. A do něj vsaďte bylinku, mírně přimáčkněte a květník či truhlík dosypte substrátem. Důkladně prolijte. Když se substrát po zalití výrazně slehne, ještě přisypte.
Tip: Bylinkám bude svědčit také velmi vzdušný, zcela přírodní kokosový substrát.
Když nakoupíme bylinky v supermarketu
Pokud chcete pořídit ty bylinky, co bývají v nabídce v supermarketech, tedy v podstatě ty, co jsou už určeny ke konzumaci, můžete si z nich vypěstovat mnoho samostatných keříčků bylinek. Stačí bylinky z květníku po přinesení domů vyndat a opatrně bylinky rozdělit do několika skupinek.
Půjde to dobře, supermarketové květníky s bylinky jsou totiž rostlinkami přímo přecpány, aby byl spotřebitel spokojen s množstvím zelené hmoty, kterou si v malém květníku koupí.
Jakmile bylinky rozdělíte do více skupinek, hned je zasaďte do větších květníků. Postup najdete v předchozí kapitolce. Některé bylinky jsou při přesazení vděčné za sestřihnutí. Třeba tymián, petrželka, ale i bazalka. Tím, že jim ubyde zelené hmoty, mají kořeny méně práce s výživou listů. A mohou se lépe soustředit na samotné zakořenění.
Když koupíme hotové osázené truhlíky
Pokud si půjdeme do zahradnictví pořídit už osázené truhlíky plné bylinek, tak za to sice zaplatíme nejvíce peněz ze všech tří variant, ale zase máme jistotu, že bylinky jsou zdravé, už se uchytily a doma nám dobře porostou. Jde tedy o nejméně rizikovou variantu nákupu bylinek.
Také hned budeme mít doma truhlíky se vzrostlým porostem a hned si je můžeme dát, kam potřebujeme. Některé bylinky jsou víceleté a snesou i jarní mrazíky, jiné by vám do poloviny května na balkoně mohly umrznout. Podrobné informace získáte v zahradnictvích od odborníků. A budou také truhlíky osázeny bylinkami, které se snesou spolu a zároveň mají stejné požadavky na teplotu a množství slunce, také na zálivku.
Bylinky budeme i sklízet
Bylinky pěstujeme nejen na onu venkovskou dekoraci, ale i proto, abychom je sklízeli a spotřebovávali. Sklízíme je většinou průběžně podle toho, jak je potřebujeme. Pokud jsou bylinky větší a nestíháme je spotřebovat, můžeme udělat jednou či dvakrát za sezonu jednorázovou sklizeň, bylinky si usušit nebo zamrazit a mít je k dispozici i během celé zimy.
Trvalky sestříhneme většinou těsně před kvetením nebo během něj. Nejaromatičtější jsou rostlinky v poledne, za plného slunce. Bylinky sušíme v průvanu, ale ne na slunci. Mohou i ležet na sítech nebo na balicím papíru. Některé však sušením ztrácejí své kvality (bazalka, kopr), tak je raději rovnou mrazíme.
A jak s bylinkami na podzim? Trvalky nebo dvouletky necháme v záhonu (tymián, oregano), jednoletky si tu můžeme nechat vysemenit (saturejka, kopr). Bylinky z balkonu schováme před zimou doma nebo na chráněném místě. Bylinky, které pěstujeme doma za oknem, sezónnosti příliš nepodléhají.