Vířivky a jejich zdravotní benefity a rizika

Milujete ten pocit uvolnění v horké, bublající vodě? Není divu, že se vířivky těší velké oblibě. Horká voda kromě relaxace přináší dokonce i některé zdravotní benefity. Koupání ve vířivce ale může mít i své stinné stránky, zejména pak, je-li voda ve vířivce nedostatečně ošetřená. 

Jsou horké koupele ve vířivce dobré pro lidské zdraví?

V mnoha ohledech ano, ať už je to přínos tepla a horké vody nebo dalších aspektů, které s vířivkami často spojujeme. Pojďme si ty hlavní blíže představit:

  • Podpora prokrvení – teplá voda stimuluje uvolnění cév a zvyšuje prokrvení. Pokud máte často studené ruce nebo nohy, bude pro vás tento efekt velmi příjemný.
  • Uvolnění svalů – prohřátí během koupele ve vířivce nezůstává jen na povrchu, ale teplo prostupuje a uvolňuje i vaše svaly. Jemná masáž pomocí vzduchových trysek tento efekt ještě umocňuje. 
  • Prohřátí kloubů – trápí vás ztuhlá záda z dlouhého sezení nebo stání? Bolí vás klouby? Teplo má na klouby uvolňující účinek a podporuje metabolismus tkání, které klouby vytvářejí. Díky tomu se podporuje jejich regenerace. 
  • Celková podpora regenerace – zvýšené prokrvení podporuje regenerační procesy. 
  • Uvolnění stresu a napětí – psychické napětí se komplexně promítá do našeho těla. Přenáší se do napětí svalů, můžete mít i pocit staženého žaludku. Uvolnění svalů a fyzická relaxace může působit opačně a navodit duševní úlevu. 
  • Benefity chromo a aromaterapie – terapie pomocí světla (chromoterapie) a léčba za pomoci vůní (aromaterapie) jsou dvě metody, které často doplňují zážitek z vířivky. 

Kdy teplá voda ve vířivce vyvolat zdravotní potíže?

Zejména je to tehdy, když o vodu ve vířivce není správně a důsledně pečováno. Protože je totiž voda ve vířivce teplejší než třeba v obyčejném bazénu, mohou se v ní rychleji množit patogenní mikroorganismy. Vzniknout tak mohou potíže s infekcemi močových cest a u žen také vaginální infekce. Ve vodě se totiž mohou množit bakterie E. coli nebo kvasinky. Důvodem vyššího rizika vaginální mykózy z koupání ve vířivce je i prosté chemické ošetření vody, které může narušit přirozeně kyselé pH intimních ženských partií a oslabit tak ochranu proti přemnožení kvasinky

Kvůli riziku infekce by vířivka (ať už domácí nebo veřejná) měla být zapovězena všem, kteří se léči s nějakým typem akutní kožní infekce. Pobyt ve vířivce je z hlediska kontaminace vody a přenosu nákazy hazard. 

K vířivkování by měli přistupovat opatrně i lidé s chronickými potížemi, hlavně s vážnějšími onemocněními srdce. Rozšíření cév a zvýšení krevního tepu v teplé vodě pro zdravého člověka a jeho kardiovaskulární systém sice představuje dobrý trénink, pro nemocné srdce by to ale mohla být už nepřiměřená zátěž. 

Ani pokud je vaším tématem ekzém a atopická pokožka, neměli byste brát pobyt ve vířivce na lehkou váhu. Voda uvnitř vířivky musí být ošetřená proti mikrobům a nejčastějším používaným prostředkem k tomuto účelu je chlor. Ano, je to ten chlor, který může pokožku nepříjemně vysušovat a oslabovat její v důsledku atopie extrémně křehkou bariéru. Pokud si chcete užít relax ve vířivce, vždycky se běžte okamžitě důsledně osprchovat, hned jak vylezete z vody. Hned potom důsledně promažte svou pokožku tělovým mlékem, abyste podpořili její přirozenou bariéru. 

Zdravotní rizika lze minimalizovat

Zatímco výhody saunování zůstávají, většiny zdravotních rizik koupání ve vířivce se můžete zbavit důslednou péči o kvalitu vody. Pro dezinfekci vody ve vířivce proto používejte vždy produkty speciálně určené na vířivky. Rozhodně nestačí bazénová chemie. Voda ve vířivce je totiž teplejší a mnohem náchylnější ke množení bakterií. Při odměřování přípravku pro dezinfekci buďte přesní. Vířivky mají obvykle menší objem vody a nepřesnost se tak může znatelně projevit. Nedostatek přípravku vířivku dost nevyčistí, nadbytek v případě prostředku na bázi chloru vede k přechlórování a dráždivosti vody pro pokožku. Neméně důležitá je také úprava pH vody do neutrálního rozmezí od 7,2–7,6.

Podobné příspěvky