| |

Vyčistěte si kouřovod svépomocí

Pořídili jste si kamna a přemýšlíte, jak o ně správně pečovat, abyste si co nejdéle užívali tepla a pohody, o kterou se u vás doma starají? Pak je nezapomeňte čistit, stejně tak komín a kouřovod. Víte, že obojí zvládnete sami, nepotřebujete na to už kominíka?

Komín můžete čistit svépomocí

Do 1. 1. 2011 to možné nebylo, komín mohl čistit výhradně kominík. Spolu s nařízením vlády č. 91/2010 Sb. ale došlo ke změně, komín si tak můžeme vyčistit sami. Musí ale jít o zdroj tepla s výkonem do 50 kW. Kominíka tak stačí jednou za rok pozvat na povinnou kontrolu komína. 

Víte, že čištění kamen je ideální provést v létě nebo zkraje podzimu, nejlépe ještě před začátkem topné sezóny? Komín i kouřovody totiž musí být při čištění studené. A to v době, kdy si doma už potřebujete topit, není zrovna příjemné.

Nejprve se dobře vybavte

Než se do čištění komína a kouřovodů pustíte, je třeba se dobře vybavit, aby vám to šlo pěkně od ruky. Poprvé vám čištění asi bude i přes tu nejlepší výbavu chvíli trvat, ale s každým dalším čištěním to půjde snáz. Co všechno budete potřebovat?

  • Kominickou štětku s lankem nebo kominické sluníčko
  • Štosákový kartáč na nastavitelné tyči
  • Chemický čistič prodávaný běžně v obchodě, např. Kominík, Pe-Po Kominíček apod.

Připravte se na čištění

Než se dostanete ke kouřovodu, vyčistěte komín. Ale pozor na saze! Aby vám nezašpinily interiér, zavřete dvířka kamen a ucpěte je novinami, krb zajistěte ochrannou fólií. Pokud komín budete čistit skrz dvířka, pak jejich okolí zajistěte plechovou podložkou.

Jde se na věc!

Jako první se rozhodněte, jak budete komín čistit. Ideální je spouštět štětku nebo sluníčko shora dolů, když to ale nejde, nebo se bojíte vylézt na střechu, zvládnete to i spodem skrz komínová dvířka. K tomu už ale místo štětky využijete štosákový kartáč. 

Když máte komín za sebou, přijdou na řadu kouřovody, tedy roury, které vedou od kamen do zdi. Odmontujte je, dole je ucpěte, aby z nich nepadaly saze, a vyneste je ven. Tam je vyčistěte štosákovým kartáčem. Vyčistěte i sopouch. 

Jakmile komín i kouřovody vyčistíte, vymeťte smetáčkem saze a nečistoty, které komínem napadaly dolů, odstraňte všechny ucpávky, vymeťte kotel a můžete si v kamnech zase zatopit.

Podobné příspěvky